Sisukord
Kirjandus
Tänane leht
07.10.2017
Eesti Venelaste uus taktika on droonilennud (7) Paikuse vallavanemale ei piisa 37 779 eurost Jääkarude tähe all Lõputu vaidlus lapse pärast on ummistanud kohtud (11) Välismaa Kahetsusest ei pruugi iseseisvuslastele piisata Teflon Doni proovikivi Kalašnikovi kultuur valmistab Pakistanile peavalu Nobeliga rõhutati tuumaohu suurust Arvamus Risto Berendson: kaameraga zombid (4) Juhtkiri: vanad vaimud on pinnale tõusmas (12) 11. käsk peapiiskopile (31) Panganduse maale viija Ene Pajula veste: mammi loodab, et laste huvid seatakse alati esikohale (4) Kersti Kaljulaid – mõtlev seeneline (10) Peeter Langovitsi tagasivaade: nurgakivi Tallinna Manhattanile Postimees 1899. aastal: kuidas karjääri teha? Õpetlik lugu Prantsusmaalt EKI keelekool: ihu, veri ja sea nina Birute Klaas-Lang: ülikoolide mõte ja eesti keel (6) Martin Mölder: tulevikupoliitika – pessimistlik kompositsioon (221) Kultuur Nädala plaat. Jay-Z politiseerimine Ene Pajula veste: mammi loodab, et laste huvid seatakse alati esikohale (4) Aja auk. Ihamasin EKI keelekool: ihu, veri ja sea nina Sport Tänak jätkab jahti esikohale maailma parimatel asfaltteedel POSTIMEES PORTUGALIS Gibraltar võõrustab Eestit tühermaal, kus sõitnud ka Ott Tänak (8) Karl Kruuda jäi viimasena Hyundai kohast ilma Reim Eesti koondislase vigastusest: midagi väga hullu olla ei tohiks Tarbija Kartulisortide seas valikut jagub AK Vikerkaar loeb. Üksikisiku valikud ja võimalused allakäigu ajastul Raharöövi rakkerühm Hull professor une kallal «Venemaa on suur ja tal on raske muutuda» (41) Oh, sõbrad põdrad (1) Aja auk. Ihamasin Nädala plaat. Jay-Z politiseerimine Peeter Langovitsi tagasivaade: nurgakivi Tallinna Manhattanile Birute Klaas-Lang: ülikoolide mõte ja eesti keel (6) Martin Mölder: tulevikupoliitika – pessimistlik kompositsioon (221) Tehnokraatlik ajastu on lõppenud, Euroopa Liidu kodanikud nõuavad sõnaõigust (5) Artemi Troitski: poiss, kes mängis isu täis (3) Arter Kuhu minna Neeme Raud: hea, et Ameerikas jänestega kõik korras on (3) Bisletti olümpiastaadion on näinud maailmarekordeid talvel ja suvel Koolipingist kohaliku omavalitsuse volikogu valima Horoskoop Kes on Tom Jonesina tuntud Valter Soosalu? (2) Mehed taastavad hiilgust oma vanal alal Lillkapsa tähetund saabub ahjus «Narcosi» 3. hooaeg – nauditav, aga vähem verine VIDEO! Treeni koos titaga! Virve Sapožnin: olen õnnelik, et selle mehega koos olin Moenädal toob üheksa üllatust VIDEO! Moelooja Kristian Steinberg: Iluideaale loovad inimesed, kes ei võta vastutust Kas Lada näoga WRC? Tänakute võistlusautol on varuks mitu üllatust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Oh, sõbrad põdrad

2 min lugemist
Tuomas Kyrö «Kõike head, toriseja!» FOTO: Raamat

«Sõjas suri meie isa onu, Kyrö sõjas, kus seitsmejalane palk ujus veres,» pajatas Jukola Juhani. Lisades mõni lehekülg hiljem: «Sinu targast kõnest, Aapo, olen aru saanud, et naine on tarvilik riist majapidamises.» Milliste tsitaatidega on tahetud näitlikustada, kuidas kallid hõimuvelled seal üle lahe on üks ülimalt mõistatuslik rahvas.

Mõhkugi aru ei saa, mis nad mõtlevad. Kurikuulus sisu või mis. Nad kirjutavad pööraselt häid raamatuid, aga need ajavad igasuguse püüdegi aru saada veel segasemaks. Nagu käesolev teos.

Elab taadu. Teate, selline, kes, kui kuhugi vaja minna, paneb eelmisel päeval soni pähe, võtab kepi kätte, istub ukse kõrval ja vaatab kõiki etteheitvalt, et miks te juba minema ei hakka. Kerkoaig om käen. Kerk om määnekid, kohe sa piat menema. Aigade algoseht om käüdü. Ole'i mõ määnse basurmane võ säänse, kia Esändat tunnista'i.

Juba kaldusin kõrvale. See on sama põrunud raamat kui Antti Tuuri kirjutatud. Üdisoome. Millest, nagu juba öeldud, üleüldse aru ei saa. Suur maa, vähe rahvast, juuksed alluvad kammimisele väga halvasti.

Miskipärast nende välisminister sõitis 1939. aastal Moskvasse neli päeva. Vahepeal käisid Soome võmmid ustele koputamas: ega Kolehmainen ole mõelnud, et võiks sõjaväkke astuda, Kannas, näh, tahab kaitsmist. Meie tõstsime käpad püsti. Häbi igavene.

See raamat on suur imestus, mis on Soomest saanud. Sellest pikku jättiläisest, kuka Venäjäle turpin antii. Lapsed, kes õpivad soouuringuid, ise justnagu suured mehed. Lapsed, kellele ei või vikatit kätte anda, sest seadus keelab ja lollid niikuinii hakkama ei saa. Lapsed, kes üritavad veel täies jõus meest, olgugi ta üle kaheksakümne, tilgutite alla ja tohtrite kätte toppida. Oli kunagi Soome! Oli kunagi sisu!

Vist on siiamaani alles ja siin teoses kaunilt ära kirjutatud. Vana Soome, kus vastu kaela saadi, kui kivide mant hein niitmata jäi. Kus mehed jäävad kahetsema, et nad enne oma naisi ära ei surnud. Ja et mõndagi jäi tarvilikule riistale majapidamises ütlemata. Nüüd puista riivitud šokolaadi keelele ja kahetse, et... et...

Väga ilus raamat. Kurvavõitu, mina hakkasin nutma. Aga eks ma olegi paras piripill alati olnud. Naaber Kolehmainen on ka tegelasena täiesti olemas.

***

Tuomas Kyrö «Kõike head, toriseja!» FOTO: Raamat

Tuomas Kyrö

«Kõike head, toriseja!»

Tõlkija Kadri Jaanits

Varrak 2017

222 lk

Seotud lood
    06.10.2017 09.10.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto