Sisukord
Kultuur
Tänane leht
09.10.2017
Eesti IRL tahab Tallinnas blokki Keskerakonna vastu (4) Elu Eestimaa veerel – Illuka ja Tõstamaa Võimu kuritarvitanud pürivad taas piruka ligi (16) Süüdi mõistetud, süüdistuse saanud või kohtu all «Meie pole korruptante kaitsnud!» (1) Majandus Balti LNG fiasko maksab miljard eurot (22) POSTIMEHE INTERVJUU Finnairi piirkonnajuht: terrorismioht viib Aasia turistid Pariisi asemel Kopenhaagenisse Välismaa Rikkuritest ministrid söövad USA maksumaksja raha Donetski vaegnägijad on jäänud pimedusse Kataloonia võib autonoomiast ilma jääda (1) Arvamus Aet Annist: homoseksuaalsus – müüte ja fakte (67) Tegevlinnapea meedianõuniku vastulause: lame sõim munitsipaalpolitsei aadressil (2) Krista Kodres: milleks linnahalli üldse kaitsta? (6) Juhtkiri: volikogu meepott meelitab isegi süüdimõistetuid (2) Postimees 1932. aastal: ebaõiged teated – rahvusvaheline hädaoht Sirje Niitra: kui internetti pole (1) Henrik Roonemaa: miks ma ei ostaks Facebooki logoga kondoome Kultuur Semper: tunne on ülev NO99 viis Berliini vanima kontserdimaja 21. sajandisse (2) Mihkel Poll – pool aastat omas mahlas küpsenud Sport MM-pileti said veel kolm riiki Põlvat lahutas täiuslikust mängust vaid õnnelik lõpp Tiitlijaht Hispaanias: M-Sport võitis, Tänak kaotas (1) Julgete otsuste jalgpalliaasta Süüdi on kõik teised ehk kuidas Ferrari ja Vettel tiitli maha mängisid Sten Sokk: ääremängijad peaksid rohkem teravust looma Hollandi MM-rong lahkus, Horvaatia plindris, Island uue ime lävel Tartu Ebapüsivad pagulaspered kurnavad Tartu koole (13) Meelis Kaldalu: me ei hakka volikogus lihtsalt striptiisi tegema (1) Ootamatult popp kool avas uued klassid Legendaarne sportlane kavatseb sünnipäeva puhul rekordeid purustada (1) Milleks majale seinad, kui piisab katusest Püha Maarja rahva raamatute seeria lõppes lugemikuga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Püha Maarja rahva raamatute seeria lõppes lugemikuga

2 min lugemist
Kui «Seto kirävara» sarja kõik 13 raamatut kõrvuti panna, on esimese esikaanest viimase tagakaaneni 29 cm. Kõikide seljal on rahvarõivamuster, igal Setumaa eri nurgast. Sarja kujundaja Agnes Ratas sai aastal 2015 selle eest Saksamaalt Stiftung Buchkunsti maailma parima kujundusega raamatute konkursilt aukirja. FOTO: Sille Annuk

Hiljaaegu ilmunud valgete kaantega raamatus on peatükis «Ao­lugu» kirjas, et «Seto rahvas om Pühä-Maarja rahvas». Täna peavad selle rahva esindajad Värska kultuurikeskuses oma 12. kongressi. Ilmselt tuleb muude tähtsate asjade hulgas juttu setukeelsest kirjandusest ja kindlasti ka sarjast «Seto kirävara». Äsja ilmus selle viimane, 13. raamat.

Kogu perele

Sarjale pani punkti «Kodotulli valgusõh. Lugõmik kõõlõ perrele» («Kodutulede valgusel. Lugemik kogu perele»). 

Ühes lugemispalas on juttu setudest kui neitsi Maarja rahvast, sest nii kui see rahvakild, oli ka tema käinud valge särgiga. Suurte sõdade ajal oli aga üks mees saanud unes küsida, kas varsti hukkub kogu see ilm. Talle oli vastatud, et nii kaua, kui püsib valgete rõivastega rahvas, meie ilmal otsa ei tule.

Nii nagu kogu see setukeelne seeria, tahab ka äsja ilmunud lugemik harjutada inimesi senisest rohkem oma keeles lugema. Et setu keel jääks püsima, on meil vaja seda rääkida, on vaja lugeda ja on vaja ka kirjutada, märgib raamatu koostaja ja toimetaja Silvi Palm (ta teeb seda mõistagi murdekeeles).

Lugemikus on 11 peatükki. Alguses on kodu ja inimese elu teemalised luuletused, rahvalaulud, lühijutud ja isegi näidendikatke. Lõpus on peatükk «Rahvas kõnõlõs» («Rahvas räägib»), kus on muistendeid, mitut sorti rahvatarkusi ning vanasõnu ja mõistatusi.

Lugemiku kirjapanekud on väga mitmest allikast. Leidub nii Eesti kirjandusmuuseumist pärit üleskirjutusi ja tekste esimesest setukeelsest lugemikust, mille kaks raamatut ilmusid aastail 1922 ja 1924, aga samuti kunstkirjandust, mille autorid on teiste hulgas Kauksi Ülle ja Merca.

Et setu keel jääks püsima, on meil vaja seda rääkida, on vaja lugeda ja on vaja ka kirjutada, märgib Silvi Palm.

Luuletustes ja proosapalades leidub erinevat setu keelt. Koostaja selgitab eessõnas, et iga autor kirjutab sellises setu keeles, nagu tema kodus on kõneldud, ent üht-teist on ta siiski kohendanud.

Silmatorkav erinevus on Kauksi Ülle komme tähistada kõrisulghäälikut q-tähega, kusjuures teiste tekstides on selle asemel ülakoma. Ja teistest erinevalt on säilitatud ka Lauri Sommeri viis märkida kõrget õ-d y-tähega. Need erandid lugemist kergemaks küll ei tee.

Sarja kokkuvõte

Kas koostaja on seda teinud kogemata või meelega, aga lugemikust on tunda, et see on sarja «Seto kirävara» viimane raamat. Nimelt on selles esindatud mõnedki autorid, kelle loomingut on ilmunud seeria eelmistes köidetes. Nende hulgas on juba nimetatud Merca ja Kauksi Ülle, aga samuti näiteks Minna Hainsoo, Paul Haavaoks ja Vanahundi Höödor.

Kuigi lugemik ilmus juba Seto Kuningriigi päevaks, ei ole sellest trükiajakirjanduses seni teadaolevalt midagi kirjutatud. Kuid asi on seda väärt, ja kuidas võimalikud lugejad muidu teada saavad.

Ei ole midagi kuulda olnud ka senistest esitlustest. Pole võimatu, et 10. oktoobril kell 11 Meremäe raamatukogus ongi lugemiku esimene avalik tutvustus.

FOTO: TPM

RAAMAT

«Kodotulli valgusõh. Lugõmik kõõlõ perrele» 

  • Sarja «Seto kirävara» 13. raamat 
  • Koostanud ja toimetanud Silvi Palm 
  • Kujundanud ja küljendanud Agnes Ratas
  • Koostamisel on abiks olnud Ahto Raudoja ja Helen Külvik
  • Kirjastanud Seto Instituut 
  • 2017, 208 lk
Seotud lood
07.10.2017 10.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto