Sisukord
Uudised
Tänane leht
09.10.2017
Eesti IRL tahab Tallinnas blokki Keskerakonna vastu (4) Elu Eestimaa veerel – Illuka ja Tõstamaa Võimu kuritarvitanud pürivad taas piruka ligi (16) Süüdi mõistetud, süüdistuse saanud või kohtu all «Meie pole korruptante kaitsnud!» (1) Majandus Balti LNG fiasko maksab miljard eurot (22) POSTIMEHE INTERVJUU Finnairi piirkonnajuht: terrorismioht viib Aasia turistid Pariisi asemel Kopenhaagenisse Välismaa Rikkuritest ministrid söövad USA maksumaksja raha Donetski vaegnägijad on jäänud pimedusse Kataloonia võib autonoomiast ilma jääda (1) Arvamus Aet Annist: homoseksuaalsus – müüte ja fakte (67) Tegevlinnapea meedianõuniku vastulause: lame sõim munitsipaalpolitsei aadressil (2) Krista Kodres: milleks linnahalli üldse kaitsta? (6) Juhtkiri: volikogu meepott meelitab isegi süüdimõistetuid (2) Postimees 1932. aastal: ebaõiged teated – rahvusvaheline hädaoht Sirje Niitra: kui internetti pole (1) Henrik Roonemaa: miks ma ei ostaks Facebooki logoga kondoome Kultuur Semper: tunne on ülev NO99 viis Berliini vanima kontserdimaja 21. sajandisse (2) Mihkel Poll – pool aastat omas mahlas küpsenud Sport MM-pileti said veel kolm riiki Põlvat lahutas täiuslikust mängust vaid õnnelik lõpp Tiitlijaht Hispaanias: M-Sport võitis, Tänak kaotas (1) Julgete otsuste jalgpalliaasta Süüdi on kõik teised ehk kuidas Ferrari ja Vettel tiitli maha mängisid Sten Sokk: ääremängijad peaksid rohkem teravust looma Hollandi MM-rong lahkus, Horvaatia plindris, Island uue ime lävel Tartu Ebapüsivad pagulaspered kurnavad Tartu koole (13) Meelis Kaldalu: me ei hakka volikogus lihtsalt striptiisi tegema (1) Ootamatult popp kool avas uued klassid Legendaarne sportlane kavatseb sünnipäeva puhul rekordeid purustada (1) Milleks majale seinad, kui piisab katusest Püha Maarja rahva raamatute seeria lõppes lugemikuga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Legendaarne sportlane kavatseb sünnipäeva puhul rekordeid purustada

2 min lugemist
Võidetud medalite, karikate ja diplomite mahutamiseks on sportlik Nora Kutti leidnud kohti kappides ja riiulitel. Sportimisindu tal aga jätkub ning auhindu võib juurdegi tulla. FOTO: Sille Annuk

Täna 95. sünnipäeva tähistav legendaarne sportlane Nora Kutti elab kõrgest east hoolimata aktiivset elu ja püüab kolm korda nädalas trennis käia. Et selline vanus tähistab spordis uude vanuserühma (N 95) jõudmist, korraldavad poolehoidjad Kuttile juba homme võistluse, et tal avaneks võimalus napsata enda nimele nii mõnigi selle vanuserühma Euroopa rekord.

«Kõik teevad suurt lärmi selle ümber,» jäi Kutti ise tagasihoidlikuks. Tema sõnul ei saa mingist rekordite purustamisest enne rääkida, kui tulemus on saavutatud. Ta möönis aga, et kavatseb võistelda tõsiselt ja et nii mõnigi rekord võib olla talle jõukohane.

Vilets suvi

Kutti, kes on 11 lapsele vanaema ja kaheksale lapsele vanavanaema, alustab oma päeva tavaliselt varakult. Kella kaheksa paiku püüab ta kodust välja jõuda, et kõik, mis päeva jooksul plaanis, ka tehtud saaks. Esmaspäeviti käib ta trennis ülikooli kergejõustikuhallis. Seda muidugi juhul, kui spordiveteranid teisipäeval mõnd võistlust ei korralda. Aga võistlusi tuleb vahel ette pea igal nädalal ja just teisipäeviti.

Kolmapäeviti käib Kutti Auras ujumas. «Ujun 900–1000 meetrit, umbes pool tundi,» ütles Kutti. Ta selgitas, et kauem ujudes hakkab tal külm. Ujumisega Kutti aga oma sportlaskarjääri alustas ning lemmikala on see siiani. 

Ehkki nooruspõlves ujutud aegadega ei saa ega tahagi Kutti enda praeguseid tulemusi võrrelda, on tema liikumiskiirus vees siiski väga korralik. 

95-aastaseks saamine tähistab spordis uude vanuserühma jõudmist.
1

Näiteks ujus ta veebruarikuus Valtus 50 meetrit vabalt ajaga 1.07,27, mis on temaealiste Euroopa rekord. 50 meetri seliliujumise aeg 1.12,24 tähistab aga lausa maailmarekordit. Mõni nädal hiljem lisas ta Tallinna võistlustel veel ühe Euroopa rekordi: 100 meetri seliliujumises ajaga 2.53,81.

Reede on Kuttil jõusaalipäev. Seal meeldib talle kõige rohkem rassida sõudeergomeetriga.

Suviti elab Kutti poja juures Otepääl. Hoovile rajatud 25 meetri pikkune välibassein on treenimiseks igati sobilik, kuid tänavune suvi polnud paraku suurem asi suvi. «Vesi oli maksimaalselt 15-16 kraadi, mis on minu jaoks külm,» nentis Kutti. Suvel vees käidud kümmekond korda on hea vormi saavutamiseks vähevõitu, leidis ta.

Kergejõustikusse jõudis 33-kordne Eesti meister ujumises alles õpingute ajal Tartu ülikooli kehalise kasvatuse kateedris ning õppejõuna sealsamas. Lisaks neile aladele on ta elus tegelenud palju ka suusatamise, laskmise, lauatennise, iluvõimlemise, võrkpalli ja tennisega. «Ainult jooksu pole ma kunagi sallinud,» märkis ta ja kirjeldas, kuidas teda nõukogudeajal häirisid pidevad nõuetetäitmised just jooksualadel.

Veel aitab ta spordiajaloo seltsil talletada võistlusstatistikat enda lemmikalade kohta. Töö arvuti taga võib võtta mitu tundi päevas.

Sõltub ilmast

Kui vihma ei saja, on plaan viia Kutti võistlema ülikooli staadionile, rääkis kergejõustikutreener ja spordiveteran Enno Akkel. Kavas on viis ala: viievõistlus, mis hõlmab vasaraheidet, odaviset, kuulitõuget, kettaheidet ja raskusheidet. See viimane sarnaneb natuke vasaraheitega, kuid kett on lühike, teab Kutti. Akkeli hinnangul on ohus neli omaealiste Euroopa rekordit.

Juhul kui ilm õues sportida ei luba, korraldavad veteranid Kutti austamiseks kokkusaamise ülikooli spordihallis. Sel juhul püüab sportlane saada enda nimele omaealiste Euroopa kuulitõuke siserekordi.

Seotud lood
07.10.2017 10.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto