Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
09.10.2017
Eesti IRL tahab Tallinnas blokki Keskerakonna vastu (4) Elu Eestimaa veerel – Illuka ja Tõstamaa Võimu kuritarvitanud pürivad taas piruka ligi (16) Süüdi mõistetud, süüdistuse saanud või kohtu all «Meie pole korruptante kaitsnud!» (1) Majandus Balti LNG fiasko maksab miljard eurot (22) POSTIMEHE INTERVJUU Finnairi piirkonnajuht: terrorismioht viib Aasia turistid Pariisi asemel Kopenhaagenisse Välismaa Rikkuritest ministrid söövad USA maksumaksja raha Donetski vaegnägijad on jäänud pimedusse Kataloonia võib autonoomiast ilma jääda (1) Arvamus Aet Annist: homoseksuaalsus – müüte ja fakte (67) Tegevlinnapea meedianõuniku vastulause: lame sõim munitsipaalpolitsei aadressil (2) Krista Kodres: milleks linnahalli üldse kaitsta? (6) Juhtkiri: volikogu meepott meelitab isegi süüdimõistetuid (2) Postimees 1932. aastal: ebaõiged teated – rahvusvaheline hädaoht Sirje Niitra: kui internetti pole (1) Henrik Roonemaa: miks ma ei ostaks Facebooki logoga kondoome Kultuur Semper: tunne on ülev NO99 viis Berliini vanima kontserdimaja 21. sajandisse (2) Mihkel Poll – pool aastat omas mahlas küpsenud Sport MM-pileti said veel kolm riiki Põlvat lahutas täiuslikust mängust vaid õnnelik lõpp Tiitlijaht Hispaanias: M-Sport võitis, Tänak kaotas (1) Julgete otsuste jalgpalliaasta Süüdi on kõik teised ehk kuidas Ferrari ja Vettel tiitli maha mängisid Sten Sokk: ääremängijad peaksid rohkem teravust looma Hollandi MM-rong lahkus, Horvaatia plindris, Island uue ime lävel Tartu Ebapüsivad pagulaspered kurnavad Tartu koole (13) Meelis Kaldalu: me ei hakka volikogus lihtsalt striptiisi tegema (1) Ootamatult popp kool avas uued klassid Legendaarne sportlane kavatseb sünnipäeva puhul rekordeid purustada (1) Milleks majale seinad, kui piisab katusest Püha Maarja rahva raamatute seeria lõppes lugemikuga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: volikogu meepott meelitab isegi süüdimõistetuid

2 min lugemist
korruptsiooni eest süüdi mõistetud kandideerivad volikogudesse FOTO: Urmas Nemvalts

Otse vanglast kohalikku volikokku kandideerida siiski ei saa. Tuleb aga välja, et isegi sel aastal kohtus korruptsioonikuriteo eest tingimisi vanglakaristuse saanul on see täiesti võimalik. Valija peab otsustama.

Sellises olukorras on loomulikult ajakirjanduse asi tuua inimeste ette see, mis kohtuotsustes või siis kokkuleppemenetlust lõpetavas kohtumääruses tegelikult kirjas on. Tänase lehe loost leiate näited vaid neist isikutest ja juhtumitest, mille kohta on jõustunud kohtuotsused või kokkulepped aastatel 2016–17, ehk üksnes täiesti värsked asjad, mitte kõigi kandideerijate kogu minevik. Peale selle isikud, kes on saanud süüdistuse avaliku võimu väärkasutamises või on praegu kohtu all – parim näide, mida kõik teavad, on Edgar Savisaare pooleli olev kohtuasi, mille peategelane Tallinnas uhkelt kandideerib. Aga ta pole ainus.

On kummastav, et erakonnad ja nende kohalikud nimekirjad pole pidanud vajalikuks täielikult välistada vähemalt nende inimeste kandideerimist, kelle kohta on olemas äsja jõustunud otsused ning kõik asjaolud peaksid kohalikele poliitikutele hästi teada olema. Ja kui ei ole, saaksid nad ju samamoodi kui ajakirjanik lugeda avalikult kättesaadavaid materjale. Tänasestki lehest leiate paar Reformierakonna nimekirjades kandideerijat, ühe sotside nimekirjast ja mitu ühes või teises valimisliidus volikokku pürgijat.

Erilisel kohal troonib selles nimekirjas aga Keskerakond, kust on pärit nii kõlavaimad kui ka äärmuslikemad näited. Kui erakond peab võimalikuks, et nende nimekirjas lähevad valijatelt mandaati küsima inimesed, kellel on praegu korruptsiooni eest mõistetud vanglakaristuse katseaeg, siis pole ju ometi tegu mingi halli alaga, mille kohta võiks keerutada, et ühtpidi nii ja teistpidi naa, otsust pole ja keegi midagi ei tea. Vastupidi, otsused ja nende põhjendused on must valgel kirjas.

Sellest tegelikust käitumisest, nendest valimisnimekirjadest näeme, et Keskerakond ei ole ka Jüri Ratase juhtimisel oma korruptantidest liikmetele selga pööranud, vaid võimaldab neil inimestel oma nimekirjas valijate ette astuda.

Omaette mõistatus on muidugi see, mis toimub nende inimeste endi peas, kes pärast äsja korruptsioonikuriteo eest saadud karistust ikkagi valitavasse kogusse pürgivad.

Tõeliselt veider on õigustada seda äärmusliku sõnakasutusega, nagu «Kas minu elu on läbi?». Justkui oleks osalemine poliitilises otsustuskogus ainus asi, mida inimene oma eluga pihta võib hakata. Ta ju hakkab volikogus otsustama meie ühiste asjade, sealhulgas rahaasjade üle. Samuti otsustama, millised aususekriteeriumid seatakse tulevasele vallavanemale või linnapeale.

Seotud lood
07.10.2017 10.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto