Sisukord
Arvamus
Tänane leht
11.10.2017
Eesti Hiiglasliku kütusevarguse uurimine tolmub riiulil (4) Nobeli preemia saanud lahendus aitab Eestis ausalt lasteaiakohti jagada Linda küla viimane eestlane – vanatädi Linda (3) Majandus Soome tuumajaam valmib plaanitust 10 aastat hiljem Kas euroraha kütab Eestis ehitusbuumi? Välismaa Põgenemine Raqqast ehk viimaks ometi vabaduses Meediasõda USA ja Venemaa vahel kogub hoogu (2) Välisriikide kodanikud võivad nüüd Venemaa eest võõrsil sõdida (2) Kataloonia iseseisvus jäi õhku rippuma (2) Arvamus Juhtkiri: Keskerakond jätku pakt Kremliga selguse mõttes jõusse (4) Karmo Tüür: Katalooniat mitte Hispaaniat (10) Kaire Uusen: mida Eesti töötaja ja tööandja üldse tahavad? (9) Andres Reimer: kas maksame Leedu kapriisid kinni? (5) Postimees 1995. aastal: politsei tabas ebaõnnestunud palgamõrvarid Carri Ginter: president peab saama valitud (8) Mark Kantšukov: käitumusliku rahanduse maestro Kultuur Härra Cool andis gravitatsiooniohvritele stiilse sõu Soome ajaloo sünge saladus (8) Transsooliste maailma rõõmude ja murede ABC (1) Seiklusi Westerose ajaloost Eike Eplik mängib kaduva iluga Sport Anett Kontaveidi nukker aastalõpp: seitse turniiri, üks võit Ralliguru: Ott Tänak läheb hoopis Toyotasse… Pupart: kui Creţuga asjad selgeks räägime, olen nõus koondises jätkama Saarepuu jätkuvast tülist: suusaliit üritab igal võimalikul hetkel tippsporti lõhkuda (3) Robert Täht särab Poolas ka uue peatreeneri all Tartu Sadamaraudteed kasutab veel vaid üks ettevõte, mille leping hakkab lõppema (2) Täispikk video. Linnapeakandidaadid lubasid väitluses suuremat, jõukamat ja tegusamat ülikoolilinna (1) IT-firmad näitasid ulmetehnikat Aadu Must: uus ja huvitav pole alati parim Põllumeeste masinaid päästab kindlustus, saaki vaid vanajumala arm Värsked koolijütsid saavad pillimängus käe valgeks Turuhoone keldris hakkab vulisema käsitööõlu Enriko Talvistu: öökapiraamat Tartu ajaloost Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Keskerakond jätku pakt Kremliga selguse mõttes jõusse

2 min lugemist
SIBULALAAT; TALLINN, EESTI, 21SEP13. FOTO: TOOMAS HUIK/PM/SCANPIX BALTICS

Käesoleva nädala algus tõi kaasa huvitava arengu Lätis, kus sealse Keskerakonna analoogi Saskaņa (Koosmeel) liider, Riia meer Nils Ušakovs teatas, et tema erakonna ja Putini Venemaa võimupartei Ühtse Venemaa vahel 2009. aastal sõlmitud koostöölepe sai annulleeritud juba 2016. aastal. Tegu on märkimisväärse poliitilise spagaadiga, kuna veel kaks kuud tagasi teatas Riia munitsipaaltelekanali eetris sama erakonna juhtfiguuride hulka kuuluv Ivars Zariņš, et Koosmeele ja Ühtse Venemaa koostöölepe on iga lätlase jaoks kõige olulisem välisleping, mis on oma kaalult võrreldav Läti NATO liikmesusega. Järelikult oli see leping veel kaks kuud tagasi jõus.

Läti ekspertide arvates on see Koosmeele taktikamuutus enne 2018. aasta oktoobri seimi valimisi, et saada võimalike partnerite silmis parketikõlblikuks ja pääseda ka valitsusse. Viimastel kahtedel seimi valimistel on Koosmeel saavutanud kõige tugevama tulemuse, kuid teiste erakondade silmis on nad oma Kremli-sümpaatiat tõttu paaria, mistõttu on valitsuskoalitsioone tehtud ilma Koosmeeleta. Tõenäoliselt kulgevad sündmused Lätis sama rada pidi ka järgmisel aastal ning seepärast on irvhambad lätikeelses sotsiaalmeedias ennustanud, et Ušakovs tühistas koostööleppe Ühtse Venemaaga, et kohe pärast valimisi uus sõlmida.

Raske on ära arvata, mis Ušakovsi peas toimub, kuid sarnaselt Vladimir Putiniga Venemaal ja Edgar Savisaarega Eestis on tema poolehoidjatele loodud müüt muinasskandinaavia jumala Loki sarnasest kavalpeast, kes kõik ülejäänud üle mängib, ehkki seni on varem või hiljem selgunud, et nii pooldajad kui ka vastased on pidanud kõnealuseid poliitikuid kavalamaks, kui nood tegelikult on.

Muidugi pöördusid Läti sündmuste järel Eestis pilgud Ühtse Venemaa siinse sõsarpartei ja selle juhtide poole. Sarnasusi Putini partei, Koosmeele ja Keskerakonna ning nende juhtide maneeride vahel on sedavõrd palju, et neid ei saa kokkusattumuseks lugeda. Sõprusleping on legitimatsiooni vahend vene valijate hulgas, kes elavad 2000. aastate keskpaigast üles ehitatud Vene riikliku propagandamasina mõjuväljas ja toetavad Putini režiimi tegevust. Putini Venemaa analoogia põhjal on Eesti ja Läti kõige distsiplineerituma valijaskonna osa jaoks konstrueeritud vastav müüt, mille järgi vaid Koosmeel Lätis ning Keskerakond Eestis kaitsevad venekeelset elanikkonda sisemiste ja väliste ohtude ning kurjuse lõpliku võidu ning Antikristuse tuleku eest.

Kui Ušakovsi erakond otsustas koostööleppe tühistada, tuues kaasa segaduse Läti ekspertide hulgas, siis Eesti Keskerakond võiks koostööpakti Kremliga selguse mõttes kehtima jätta. Nii on ka edaspidi selge, kes on kes.

Seotud lood
10.10.2017 12.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto