Sisukord
Uudised
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv Andrus Karnau: kingitus Tallinkile Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Täispikk video. Linnapeakandidaadid lubasid väitluses suuremat, jõukamat ja tegusamat ülikoolilinna

3 min lugemist

Et akadeemilises linnas algab mõnigi üritus, mitte üksnes loengud, akadeemilise veerandtunniga, on tavaline. Kuid esmaspäevane Tartu linnapea kandidaatide väitlus Vanemuise kontserdimajas oli alguses kõike muud kui tavapärane.

Tuntud raadiomees Madis Ligi ütles, et tema elus pole veel ette tulnud, et saate tegemisel on ruumis turvamees. Vaid korra, kui peaminister Mart Laar oli saatesse tulemas, käis turvamees enne stuudio üle, kuid saate ajal polnud teda vaja. Nüüd oli teisiti.

Tartu Postimees ja Kuku raadio olid väitlema kutsunud viie Tartus kandideeriva erakonna ning kahe valimisliidu linnapeakandidaadid.

Teise väitlusjuhi, Tartu Postimehe peatoimetaja Rannar Raba sõnul jäid nimekirjadest kutseta kaks: kolme kandidaadiga Vasakpartei, mis pole linnapeakandidaati välja hõiganud, ning valimisliit Südamega Tartu, mis on oma linnapeakandidaadina esitlenud sageli tänavail räuskavat elukunstnikku Erkki Hüva. «Nii olidki esinemiskohad ja mikrofonid valmis pandud seitsmele inimesele ning sellest arvust otsustasime debati asjalikkuse huvides kinni pidada,» selgitas Raba.

Kuid pisut enne väitluse kavandatud algust saabus kontserdimajja Südamega Tartu üks aktiviste Meelis Kaldalu ning asus valmispandud debatilaudade taga kohta valima.

Et valimisliidu Südamega Tartu üks peamisi aktiviste Meelis Kaldalu poetas enne debati algust esinejate alale kahtlase punase koti, pidi turvamees enne ürituse ametlikku algust kõik lauaalused ükshaaval üle kontrollima. Samal ajal nägi Tartu Postimehe peatoimetaja Rannar Raba vaeva, veenmaks Kaldalu mikrofoni juurest lahkuma. FOTO: Kristjan Teedema

Saatejuhtide, ega ka turvamehe püüded veenda Kaldalu kõrvale astuma ei kandnud esialgu vilja. Ei mõjunud ka samasisulised hõiked publiku seast. Alles siis, kui püünele pürgija sai voli üle saali teatada, et tema nimekirjale on tähtsad Tartu pargid ning nende hinnangul võivad valimised osutuda õigustühiseks, sai väitlus alata. 

Otsa tegi lahti IRLi kandidaat Aivar Riisalu, öeldes, et nende eesmärk on Tartu taas suureks teha, tartlased on mures mugavustsooni vajuva provintsilinna pärast.

Vastandusi ja suskamisi mahtus õhtusse mitmeid. Kui reformierakondlasest linnapea ja linnapeakandidaat Urmas Klaas võttis üles Keskparki kultuurikeskuse rajamise, siis EKRE esindaja Indrek Särg rõhutas, et plekist, klaasist ja betoonist hoonekobakad, mida seni on kesklinna rajatud, ei sobi sellesse piirkonda sugugi.

Senises volikogus IRLi esindav, uude aga valimisliidu Tartu Heaks kandidaadina pürgiv Jüri Kõre nentis ent, et vanad mõisapargidki on liigirikkamad kui Tartu kesklinna pargid, mida nüüd on plaanis täis ehitada. Tema meelest on liiga vähe arutatud alternatiive ja kultuurilinnak passiks hästi pigem Liivi-Veski kvartalisse, kus on ka ruumi. Selle mõtte peale tuli väitluse esimene aplaus.

Kui valimisliidu Tartu Eest linnapeakandidaat Hannes Klaas pidas sütitava sõnavõtu, kuidas Raadile rajatav multihall oleks Tartu tulevase edu võti, võttis sellest tuld Riisalu, kinnitades Saku suurahalli endise omanikuna, et võitleb kõikide vahenditega, et sellist rumalust Tartusse ei sünniks: «See on pankrotikurss. Mõistust peab olema linnavõimu juurde mineval inimesel nii palju, et ta oskaks arvutada. Arvutamine ja lugemine on elus jube tähtis. Kirjutada võib, aga ei pea.»

Vaidlust ei olnud kandidaatide vahel selle üle, et Tartu positsiooni Eestis peab parandama ja nagu Keskerakonna kandidaat Aadu Must tõdes: «Tartut on Eesti hüvanguks häbematult vähe kasutatud, seda eriti sääl, kus on vaja teadmisi ja tarkust.»

Üle poolteise tunni kestnud väitluse kokkuvõtet saab tänasest vaadata Tartu Postimehe veebilehel ja kuulata pärastlõunal lühendatud variandis Kuku raadiost.

Muu hulgas saab nii teada, kes linnapeakandidaatidest oleks valmis tööle hakkama kopajuhina, et kaevata valmis laevatee Pärnusse, mida oleks Tartul võita uuest tselluloositehasest ja kuidas tasuta ühistransport võiks linnaelu edenemisele kaasa aidata.

Kaart linnapeakandidaadi töölaualt aitab mõelda, kuhu teha Raadi multihall ja mida selleks müüa annab. FOTO: Kristjan Teedema
Seotud lood
27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto