Sisukord
Arvamus
Tänane leht
13.10.2017
Eesti Uuring: Tartus juhib endiselt Reformierakond, sotsid teised, IRL tõuseb Keskerakond lähedal absoluutsele enamusele (3) Sügisvetega sarnastes oludes ühes taktis Eesti vanim seilav purjekas leidis koha Lennusadamas Eesti lühiuudised 13.10 Taavi Rõivas: see on mu elu valusam õppetund Majandus Käsitööõlle buum hakkab läbi saama (1) Tuhat lugu magusas purgis Välismaa Välismaa lühiuudised 13.10.2017 Hispaanlased näitasid rahvuspäeval ühtsust Ukraina sõjatsooni all käib vilgas veinitegu Tillersoniga võistelda soovinud Trump sattus naerualuseks USA lahkub UNESCOst Parthenoni marmor jääb ka Brexiti järel Ühendkuningriiki Arvamus Hannes Luts: parem ühendus lennujaamaga – kas tõesti? (2) Ardo Ojasalu: korruptsioon kui ühiskonna rooste (2) Aarne Mäe: sõnu valimata (1) Juhtkiri: tavaline pidu, tavaline häbi (5) Postimees 1937. aastal: pärle Nõukogude valimisidüllist (1) Avo-Rein Tereping: meie vald Eesti viie õnnelikuma sekka! (2) Andrus Karnau: millest loobute, ettevõtjad? Peeter Langovitsi tagasivaade: Eesti Kirjanike Liit 75 Kultuur Moeauhinnad jagatud: Kuldnõela võitis glamuur, Hõbeda kallistav pehmus Sport Espe jätkab siiski Eesti sprindilootuste treenimist Avo Keel: luban vähemalt ühe salmi Läti hümnist selgeks õppida Tänakut ootab hullumeelne päev Tallinn Keskerakond lähedal absoluutsele enamusele (3) Eesti vanim seilav purjekas leidis koha Lennusadamas AK Avo-Rein Tereping: meie vald Eesti viie õnnelikuma sekka! (2) Peeter Langovitsi tagasivaade: Eesti Kirjanike Liit 75 Tartu Valimispeod peetakse enamasti kesklinnas Küttearve sunnib sohu jõhvikale (2) Kaasava eelarve võiduprojekt toob Emajõe äärde uued liikumisrajad ja romantilise roositiigi (2) Pildid: lasteaialapsed said uudistada, kuidas käib töö kohalikus juustutööstuses Millal saavad tartlased tasuta ühistranspordi? Kas on õige ehitada raamatukogu kõrvale Vabaduse puiestee äärde parkimismaja? Kuidas saaks Tartu siin oleva tarkuse raha teenima panna? Küsitlus: millised on esimesed muljed uuenenud turuhoonest? Tableti asemel liikumisretsept: sind ootab treener ja treeningrühm Perearst: esimesed liikumisretsepti saajad on olnud rõõmsalt üllatunud Estraadiraadio kuulajail kipub väga kergesti tuju tõusma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aarne Mäe: sõnu valimata

2 min lugemist
Aarne Mäe. FOTO: Meelis Meilbaum

Valimiste-eelne aeg on väga… põnev. Ei, mitte kõigile, isegi mitte enamikule rahvast, vaid peaasjalikult kandidaatidele endile ja muidugi ajakirjanikele.

Seejuures võib täheldada, et valimiste eel sõnu ei valita. Ühtäkki muutub osa pealtnäha toredatest inimestest, kes aastaid iga päev meie seas ja kõrval toimetanud, veidrikeks. Nad räägivad imelikult, käituvad kummaliselt, justkui paha vaim oleks neis koha sisse võtnud.

Nad muutuvad kergesti solvuvaks, aga see-eest solvavad ise, neid painavad paranoiad, nad on kohati mesimagusad ja seejärel kohe hüsteerilised. Nende käitumise kohta on psühholoogidel kindlasti olemas diagnoos, mida siinkirjutaja panna ei oska. Aga on kaugele tunda, et see kõik ei ole sugugi normaalne.

Olen kohaliku lehe tegijana näinud lähedalt erinevaid valimisi, kuid nii närviliseks pole enne veel mindud. Näiteks olen seekord kaotanud vähemalt kaks pikaaegset sõpra (üks hakkas ise kandideerima ja teisel kandideerib abikaasa). Samas on end külge kleepinud hulk uusi.

«Miks mul on lehes selline kole pilt, aga teise erakonna omal oli palju ilusam?» «Miks mina olin kolmandal leheküljel, aga tema teisel?» «Miks te meie erakonna plakateid ei kritiseeri, aga teiste omasid küll, kuigi meil on palju nõmedamad?»

Telefonitoru haaratakse hilisõhtul, keskööl ja varahommikul, riigipühal ja nädalavahetusel. Vahet pole. Ja sõnu ei valita.

Valimiste vankri ette pannakse kõik! Mille nimel? Et saada volikogusse kätt tõstma? Otsustada kohaliku elu või hoopis iseenda heaolu üle? Tunda end lihtsalt tähtsana?

Ma saan aru küll, et valimiste järel on nad kõik jälle samasugused toredad inimesed nagu enne. Nii on alati olnud. Aga mingid asjad muutuvad lõplikult.

Üks kandidaat läks Rakveres suisa nii agaraks, et nägi seksuaalvähemuste filmifestivalis kinosaalis nakkusohtu lastele. Tänaseks on festival rahulikult ja leebelt lõppenud. Filmid nähtud, inimeste huvi festivali programmi vastu pigem tagasihoidlik. Aga ettemaalitud perverssusi ei kusagil. Ja protestijad häbenesid nurga taga.

Oleks naiivne arvata, et pärast valimisi me enam valimata sõnadega kokku ei puutu. Puutume ikka. Ja mitte ainult Eestis.

Ameerika president solvab sportlasi, kes põlvitavad hümni ajal protestiks tema rassistlike avalduste vastu. Hispaania peaminister solvab katalaane, kes soovivad iseseisvust. Põhja-Korea liider solvab lõunakorealasi lihtsalt niisama.

Meie ekspeaminister solvab naist, naine annab asja ajakirjandusse. Hannes Võrno solvab Eesti presidenti tema riietumisstiili pärast. President omakorda ei jää võlgu ja solvab vastu. Kolumnist solvab kirikupead selle eest, et ta hoiab kirikute nõukogus kokkulepitust kinni. Kirik otsib selle peale suhtekorraldajat.

Me kõik vajaksime aeg-ajalt suhtekorraldajat. Et mitte öelda halvasti, valimata sõnadega. Kõige parem muidugi, kui me suudaksime olla iseenda suhtekorraldajad. Olgu siis valimiste aeg või mitte.

Autor on Virumaa Teataja peatoimetaja.

Seotud lood
12.10.2017 14.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto