Sisukord
Uudised
Tänane leht
13.10.2017
Eesti Uuring: Tartus juhib endiselt Reformierakond, sotsid teised, IRL tõuseb Keskerakond lähedal absoluutsele enamusele (3) Sügisvetega sarnastes oludes ühes taktis Eesti vanim seilav purjekas leidis koha Lennusadamas Eesti lühiuudised 13.10 Taavi Rõivas: see on mu elu valusam õppetund Majandus Käsitööõlle buum hakkab läbi saama (1) Tuhat lugu magusas purgis Välismaa Välismaa lühiuudised 13.10.2017 Hispaanlased näitasid rahvuspäeval ühtsust Ukraina sõjatsooni all käib vilgas veinitegu Tillersoniga võistelda soovinud Trump sattus naerualuseks USA lahkub UNESCOst Parthenoni marmor jääb ka Brexiti järel Ühendkuningriiki Arvamus Hannes Luts: parem ühendus lennujaamaga – kas tõesti? (2) Ardo Ojasalu: korruptsioon kui ühiskonna rooste (2) Aarne Mäe: sõnu valimata (1) Juhtkiri: tavaline pidu, tavaline häbi (5) Postimees 1937. aastal: pärle Nõukogude valimisidüllist (1) Avo-Rein Tereping: meie vald Eesti viie õnnelikuma sekka! (2) Andrus Karnau: millest loobute, ettevõtjad? Peeter Langovitsi tagasivaade: Eesti Kirjanike Liit 75 Kultuur Moeauhinnad jagatud: Kuldnõela võitis glamuur, Hõbeda kallistav pehmus Sport Espe jätkab siiski Eesti sprindilootuste treenimist Avo Keel: luban vähemalt ühe salmi Läti hümnist selgeks õppida Tänakut ootab hullumeelne päev Tallinn Keskerakond lähedal absoluutsele enamusele (3) Eesti vanim seilav purjekas leidis koha Lennusadamas AK Avo-Rein Tereping: meie vald Eesti viie õnnelikuma sekka! (2) Peeter Langovitsi tagasivaade: Eesti Kirjanike Liit 75 Tartu Valimispeod peetakse enamasti kesklinnas Küttearve sunnib sohu jõhvikale (2) Kaasava eelarve võiduprojekt toob Emajõe äärde uued liikumisrajad ja romantilise roositiigi (2) Pildid: lasteaialapsed said uudistada, kuidas käib töö kohalikus juustutööstuses Millal saavad tartlased tasuta ühistranspordi? Kas on õige ehitada raamatukogu kõrvale Vabaduse puiestee äärde parkimismaja? Kuidas saaks Tartu siin oleva tarkuse raha teenima panna? Küsitlus: millised on esimesed muljed uuenenud turuhoonest? Tableti asemel liikumisretsept: sind ootab treener ja treeningrühm Perearst: esimesed liikumisretsepti saajad on olnud rõõmsalt üllatunud Estraadiraadio kuulajail kipub väga kergesti tuju tõusma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kaasava eelarve võiduprojekt toob Emajõe äärde uued liikumisrajad ja romantilise roositiigi

2 min lugemist
Tähtvere puhkepargi juhataja Marti Viilu tulevasel puhkealal. Üle Viilu õla paistab umbes tiik, millest kujundatakse kena veesilm. FOTO: Margus Ansu

Visadus viib sihile, tõdes sihtasutuse Tähtvere Spordipark juhataja Marti Viilu rahulolevalt, kui said teatavaks tänavuse Tartu kaasava eelarve rahvahääletuse tulemused. Eelmistel aastatel koguni kolmel korral kolmandaks ehk esimesena toetuseta jäänud dendropargi ja Emajõe kalda liikumisradade arendamise idee pälvis seekord linlastelt enim hääli ning spordipark saab ala arendamisel arvestada 75 000-eurose rahasüstiga.

Marti Viilu arvates sai viimaks valituks osutumisel määravaks see, et ühelt poolt panustati senisest märksa enam kampaaniale, kuid teisalt sõnastati idee ka natuke ümber. Kui varem oli fookus selgemalt spordil, siis seekord rõhuti lihtsalt liikumisele – et oleks otse linna servas koht, kuhu saaks tervislikult aega veetma tulla.

Piknikulauad ja roositiik

Dendroparki on liikumisradu tehtud varemgi, kuid kaasava eelarve toel rajatakse neid veelgi juurde ning mis eriti oluline – kuni Oleski teeni tehakse korda ka Jänese matkarada, mis praegu on vihmaste ilmadega nii porine, et puhta jalaga seda läbida võimalik ei ole. Jänese rada kaetakse kruusaga, uued dendropargi rajad aga hakkpuiduga.

Radade korrastamise kõrval on plaanis uuele elule äratada ka dendropargi jõepoolses servas asuv vana tiik. See puhastatakse ning tiigi kaldale rajatakse puhkekoht piknikulaudade ja varjualustega.

«Tiigi äärde istutame poolmetsikud roosid ning tiiki tulevad vesiroosid. Tiigi juurde ehitame ka platvormi, kus istuda,» kirjeldas Viilu. Ta lisas, et kuigi põhilised tööd võetakse ette järgmisel aastal, sooviks nad ideaalis tiigi ära puhastada veel tänavu. 

Koolipere võit

Liikumist edendab ka teisena kaasavast eelarvest toetust saav projekt. Selleks on Mart Reiniku kooli idee «Liikuma kutsuv hoov», mille eesmärk on kahe koolimaja vahele rajada kõigile avatud turvaline ala, kuhu on kavandatud asfaldimängud, lauatenniselaud, välitreeninguseadmed, rulatamisala ning õuesõppe võimalused.

Projekti vedas Reiniku kooli vanematekogu, mille juht Kristi Terep oli eduka kampaania järel siiralt õnnelik. «Oleme tegutsenud kolm aastat ning kogu aeg nuputanud, kus kool ja lapsevanemad koostööd saaks teha, et sellest reaalset kasu tõuseks,» märkis Terep.

Tiigi äärde istutame poolmetsikud roosid ning tiiki tulevad vesiroosid, kirjeldas Marti Viilu.
2

Ta lisas, et eriti hea meel on tal selle üle, et ühise eesmärgi saavutamisse õnnestus kaasata kogu koolipere. See on oluline, sest kuna Reiniku kool asub kesklinnas, pole seal seni välja kujunenud selget kogukondlikku identiteeti.

«Kuid kool, lapsevanemad, õpilased ja õpetajad panid seljad kokku ja see oligi meie edu taga,» nentis Kristi Terep. Peagi hakatakse projekteerima, ning seal on Terepi sõnul märksõnad nutikad lahendused, et plaanitu eelarvesse ja ruumi mahutada.

Tänavusest kaasava eelarve hääletusest võttis osa 4635 inimest, see tähistab ka viie hääletusaasta rekordit. Linnavalitsuse avalike suhete osakonna kommunikatsioonijuht Lilian Lukka tõdes, et kuna samal ajal olid ka kohalike omavalitsuste valimised, kartis ta, et äkki jääb kaasav eelarve natuke suurte valimiste varju. «Kuid rahvas tunneb huvi ja on aktiivne ning see teeb muidugi head meelt,» sedastas ta.

Tartu kaasava eelarve hääletus

  • Hääletanuid 4635
  • Hääli kokku 9090

1. koht – liikumisrajad Emajõe kaldal ja Tähtvere dendropargis (1177 häält)

2. koht – liikuma kutsuv hoov (1082 häält)

Seotud lood
12.10.2017 14.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto