Küsimused:

1. Täna 385 aastat tagasi avati Tartus pidulikult Academia Gustaviana (Tartu Ülikool). Ülikool asutati ühe teise õppeasutuse baasil, mis oli Tartus tegutsenud juba paar aastat varem. Paljud selle õppejõud jätkasid akadeemias. Mis nime kandis Academia Gustaviana eellane?

2. Ivanov, Tamm, Saar, Sepp ja Mägi on Eestimaa populaarseimad perekonnanimed. Esisajas on ka viis loomanimega perekonnanime. Milline on Eesti populaarseim loomanimega perekonnanimi?

3. Milline kuulus hokiklubi mängib sinimustvalgetes mänguriietes? Klubi on võitnud ka Stanley karika.

4. 1982. aastal valminud film «Fanny ja Alexander» («Fanny och Alexander», režissöör Ernst Ingmar Bergman) pälvis järgmisel aastal neli Oscarit. Filmi produtsent oli üks tuntud Soome kirjanik, poliitik ja filmilavastaja. Kes?

5. Seadusi koostama asudes võttis ta kõigepealt kodanikelt sõna, et tema koostatud seadusi ei muudeta enne, kui ta võõrsilt naaseb. Siis läks ta Kreeta saarele, valis seal vabasurma ja lasi tuha merre puistata. Tema seadusi pidid kõik tundma, kuid neid ei tohtinud üles kirjutada, need omandati lauludes ja värssides. Valimistel pidi tema seaduse järgi otsustama häälte tugevus – valimiskomisjon pandi istuma akendeta ruumi, kus väljast kõrvu kostva kisa järgi otsustati, kellele kuulub rahva poolehoid. Kes oli see legendaarne Sparta seaduslooja?

Vastused:

1. Tartu gümnaasium, esimene luterlik gümnaasium Eestis.

2. 12. kohal on Rebane, kelle nimega elab Eestimaal üle 2200 inimese. 100 populaarseima perekonnanime hulgas on veel Ilves, Karu, Põder ja Orav.

3. Tampa Bay Lightning.

4. Jörn Johan Donner.

5. Lykurgos.

    Tagasi üles