Sisukord
Arvamus
Postimees
14.10.2017
Eesti Kuriteosüüdistusega vallajuht vabanes usinalt varast Veronika sai järglase Vürtsijaht läti keeles Elupõlisel õpetajal täitub 70 aastat koos armastatud ajalehega Trammiteel kasvav muru tõmbab autosid magnetina ligi (7) Välismaa Vanaldased juhid hoiavad Jaapanit hirmuhaardes Donaldi nädal Reportaaž: Liikumine Ida-Ukraina vaenupoolte vahel (7) Arvamus Juhtkiri: hääletaja on ära teeninud austuse Malaisia p(r)ohmakas (7) Donaldi nädal Pärtel Piirimäe: mõttelugu ja mõtlev inimene (10) Arvamusliider Madis-Ulf Regi päevik: lihtne on end avalikult lolliks teha EKI keelekool: ära karda, nimel pole valus! Edasi 1990. aastal: nädalapersoon: Jevgeni Udovik Lauri Hussar: pole kedagi valida? (22) Suur küsitlus: Postimehe kolumnistid hindavad valimiskampaaniat (4) Võlujänesega võidule Kultuur Juurikas. Jüri Ratas ja tulnukad ründavad Aja auk. Cornershop kohtub Allen Ginsbergiga Arvamusliider Madis-Ulf Regi päevik: lihtne on end avalikult lolliks teha Rummus testitakse tulevikku EKI keelekool: ära karda, nimel pole valus! Sport Postimehe videod: Tänaku stiilinäited Saaremaa rallilt Kes võtaks Saaremaa ralli korraldamise enda peale? Vaimu treeninud suusahüppaja läheb olümpiale väga kõrgete eesmärkidega Mart Soidro: kellega võiks Paul Kerest praegustest tippudest võrrelda? (1) Surmasuust võitmatuks kuldmedalistiks (1) VIDEO! Kõige kuumaverelisem reketimäng Tallinn Trammiteel kasvav muru tõmbab autosid magnetina ligi (7) Tarbija Tarbija lühiuudised Spetsialistid aitavad valida: millist sülearvutit vajad sina? AK Juurikas. Jüri Ratas ja tulnukad ründavad Vikerkaar loeb. Prohvet Ervin Mees, kes napsas loodusteadlastelt ökoloogia leiutamise au Katse olla Kremlist punasem (11) Ürgema kindakirjade iidne sära Teater teatri vastu – võidab publik Aja auk. Cornershop kohtub Allen Ginsbergiga Rummus testitakse tulevikku Pärtel Piirimäe: mõttelugu ja mõtlev inimene (10) Hullumeelse projekti tunnistajaks: Postimees käis Prantsusmaal paigas, millest võib saada kõige kuumem punkt Universumis (7) Arter Annika Laats - katkine ja puudulik maailmaparandaja (46) K-popi abil Korea ülikooli (1) Tehnoloogiline rõõm Helsingi olümpiastaadion, meile kõige lähemal asuv olümpiamängude peaareen Kuhu minna Horoskoop Moenädala pärlisadu Filmiarvustus «Palju õnne surmapäevaks»: naljakas õudus Moekuninganna kroonitud! VIDEO! Kõige kuumaverelisem reketimäng Seakõrva Ordu õpetab elama Justin Petrone: metsa seenele (3) VALIMISED: oled sa nänninoolija, gruupi või keegi teine? (1) Pannkook vähese vaevaga Nissan tahab, et uus Leaf oleks enamat kui ainult elektriauto. Kuidas nii? (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lauri Hussar: pole kedagi valida?

2 min lugemist
Lauri Hussar. FOTO: Postimees

Viimase kolme nädala jooksul olen kuulnud kolmelt inimeselt küsimust, keda valida siis, kui pole kedagi valida. Keerulise otsuse langetamise põhjused on küsijate sõnul Eesti parteimaastikus ja ka valimisliitudega kaasnevas ebaselguses.

Mitu varasemat turvalist valikut ei ole enam atraktiivsed, uut hingamist pakkuvat on samas vähe. Kohalike valimiste kampaania on laias laastus olnud üheülbaline ja labane. Erakonnamaastik on kivistunud ja jutud tundmatuseni muutunud parteidest pigem küüniline kaalutlus kui naiivne enesepettus. Sellises olukorras ei maksa imestada, et valima minek soovitakse hoopis ära unustada.

Kahjuks kiputakse unustama, et ka mittevalimine on valik. Levinud arvamus, et mida minu hääl otsustab, on üht demokraatia põhiprintsiipi ehk kaasatust eirav. Seda suhtumist võime nimetada ka valimisnihilismiks. See väljendub hoiakus, et mina ei puutu ühiskonda, kuid selle juures unustatakse, et ühiskond puutub minusse küll ja oi kuidas veel puutub.

Kui mina ei lähe valima, valitakse minu eest. Valitakse keegi, kelle hoiakute, maailmavaate, eetika ja moraali üle ei ole mul mitte mingisugust kontrolli, ja see inimene hakkab langetama otsuseid, millel on mõju ka minu elu ja heaolu üle. Ka see on üks demokraatia põhiprintsiipe, kuigi mitte just kõige meeldivam. Hullem on see, et madala valimisaktiivsuse juures antakse hästi motiveeritud vähemusele võimalus end kehtestada. Kui vähemus on radikaalne, siis võib see sünnitada koletisi, millesarnaseid ei peaks avatud maailmas olema.

Praegu näeme, kuidas erakonnad mobiliseerivad oma valijaid. Keskerakond on suutnud jälle tekitada venesuunalise äratuse ning seekord mitte otsese vastandumise, vaid üleskutse pealt, et rahvuspoliitikat tuleks hakata muutma. Selle valguses ei maksa imestada, et nende põliskantsist Lasnamäest kujuneb aktiivseima osalusprotsendiga valimisringkond. SDE ja EKRE pingpongimäng toob mõlemale lisahääli, nagu ka kulunud vastasseis Reformierakonna ja Keskerakonna vahel. Lisaks veel IRL ja ravikanepi eestkõnelejad. Valik missugune, ainult et kas on kedagi, kelle poolt hääl anda.  

Kuidas selle kõige vahel valida, kui usk parteide edasiviivasse jõusse kipub kaduma. Heade valikute puudumisel on elu õpetanud mind välistama halvimat ehk valida tuleks turvaline partei, valimisliit või inimene. Lisaks on oluline, et valimistel tehtud eelistus laseks rahulikult öösel magada ja mul oleks kindlus, et inimene, keda toetasin, ütleb mulle tänaval tere ka pärast valimispäeva. Isegi kui ma teda isiklikult ei tunne, on tunnetus, et tegu on pühendunud, ausa ja eetilise inimesega, oluline. Seega, kui pole kedagi valida, välista halvim.

Seotud lood
13.10.2017 16.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto