Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (13) Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» (2) Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat (3) Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega (1) Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga (1) Juhtkiri: koroona koduõuel Margus Parts: kommunistid Central Parkis (7) Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv (1) Andrus Karnau: kingitus Tallinkile (1) Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Profipoksi eripära – igal külal on oma tšempion Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kutsugem ellu akadeemiline pansionaat

2 min lugemist
Ene Ergma. FOTO: Marko Saarm / Sakala

Oli aasta 1994. Nautisin täiel rinnal vaba riigi kodanikuks olemist ja olin teaduskomandeeringul suurepärases Saksa ülikooli- ja teaduslinnas Göttingenis. 

Göttingen on hansalinn nagu Tartugi. Kahekümnendal sajandil tõid linnale kuulsust noored füüsikud, kes harutasid lahti uue füüsika, kvantmehaanika saladusi. Kuid ka enne seda töötasid Göttingenis väga tuntud teadlased, üks neist oli Carl Friedrich Gauss, kellenimelist külalisprofessori stipendiumi andis välja Göttingeni teaduste akadeemia.

Just siis, tollel sügisel olin mina selle stipendiumi õnnelik omanik. Mulle väga meeldis see vana ülikoolilinnake moodsa kliinikumiga. 

Kord kutsus mind külla üks Göttingeni ülikooli emeriitprofessor. Minu üllatuseks oli tema korter rohkem hotellisviidi moodi: suur elutuba koos väikese kööginurgaga, kus sai kohvi valmistada, ja väike magamistuba. Loomulikult olid ka pesemisvõimalused ja WC. 

Eri põlvkondade kooselu võib tihti viia konfliktideni, mida vanem põlvkond elab raskemini üle, sest inimeste taluvus vananedes väheneb.

Minu üllatunud ilme peale selgitas professor, et see on ülikooli emeriteerunud õppejõudude ja kliinikumi töötajate akadeemiline pansionaat, kus need, kes on töötanud akadeemilistel erialadel, saavad veeta oma pensionipõlve. Tähtsaim nendele eakatele teadlastele ja doktoritele on see, et neid ümbritsevad inimesed, kes on töötanud ülikoolis või kliinikumis. 

Minu küsimusele, miks ei tahtnud ta elada koos oma poja perega, vastas härrasmees ausalt, et selline elu meeldib talle enam, kuna eri põlvkondade kooselu võib tihti viia konfliktideni, mida vanem põlvkond elab raskemini üle, sest inimeste taluvus vananedes väheneb. 

Professor rääkis, et pea igal laupäeval-pühapäeval kohtub ta lastelastega ja neil on väga tore koos aega veeta.

Õhtuti, nagu ta jätkas, on pansionaadis võimalus kohtuda vanade tuttavatega, mängida malet või kaarte (ülikooli inimeste seas on populaarne bridž), vestelda maailma asjadest.

Mulle tundus see akadeemiline pansionaat ääretult huvitava ideena. Tartu on ülikoolilinn, Tartus on Eesti suurim kliinikum, teater Vanemuine, teadusasutused ja muuseumid. Miks ei võiks ka Tartus olla selline koht, kus elavad koos linnale kuulsust toonud akadeemilise pere liikmed?

Oma poliitikas olemise ajal püüdsin ikka ja jälle teha ära midagi konkreetset, teod on tähtsad, aga mitte paljas jutt. 

Enamik inimesi, kellele olen akadeemilise pansionaadi loomisest rääkinud, leidsid, et see on hea idee. Loomulikult, selle realiseerimine nõuab poliitiliste jõudude toetust, kuid mis saaks olla selle vastu, kui poliitikud hoolivad neistki inimestest, keda nimetatakse intelligentsi esindajateks. 

Seotud lood
27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto