Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
16.10.2017
Eesti Vanad erakonnad olid Järvamaal edukad Viljandi: võrdsete heitluse ühisnimetajaks olid sotsid Pärnus heitlevad Reformierakond ja IRL Valimisnädal tõi kaasa rekordiliselt rikkumisi Pooled saarlased jätsid hääletamata «Mihhail Kõlvart – umnõi tšelovek»* Rakvere kaldub paremale Tartut valitseb edasi Reformierakond Reformierakond tegi Viimsis puhta töö Tallinna valijaid jäid passiivseks Majandus Branson ostis Hyperloop One’i ÜLEVAADE: kes võidab, kes kaotab enim euroraha pärast 2020. aastat? (1) Välismaa California püüab põlengutele piiri panna Seadusega pahuksis olev Petry tahab luua uue erakonna Donald Trumpi šansid tagasivalituks saada ei ole sugugi väikesed Austrias on kantsleriks tõusmas 31-aastane Wunderkind (1) Arvamus Taavi Minnik: Šoti iseseisvus on tõenäolisem kui Kataloonia oma (2) Juhtkiri: päikseliselt ja väheaktiivselt Merle Jääger: kolime kõik pilve peale Postimees 1991. aastal: Jugoslaavia lagunemine jätkub Vahur Kersna: soolikad aurama? Mõtteid Taavi Rõivase skandaalist (31) Kultuur Kitarrivirtuoos vasakus nurgas Suri sõna «ulme» loonud eesti kirjanik (2) «Kui sind kirjanikuna väga palju sõimatakse, siis peab sinus midagi olema» Sport Pettunud Albert: see oli minu viimane Hawaii, rohkem ei jaksa siia tulla Servitil jäi üllatusest puudu 30 minutit Endale sünnipäevakingi teinud Tänak pani terve Saaremaa rõkkama Tartu kaotas Raplas Maria Šarapova 881 päeva karmi ootust ja kannatust Teadus Eesti ja Norra teadlased avastasid Arktikast hiiglasliku seenerikkuse Tartu Valimisheitlus Alatskivil: üks lubas, teine tegi ära Valimiste järel saab maast linn. Mis muutub? Viimasele minutile jäänud teeremont ajab külarahval kopsu üle maksa Raadile hiljuti rajatud asfalditehas osutus ebaseaduslikuks (3) Silma riivavaid isetekkinud kuulutamiskohti jääb linnas üha vähemaks Eri Klasi kogust saabus oksjonile väga kallis maal Tartu Hiie kooli tundeline lühilugu Kutsugem ellu akadeemiline pansionaat Lõpp leheföönitamisele! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eri Klasi kogust saabus oksjonile väga kallis maal

2 min lugemist
E-Kunstisalongi omanik Tiia Karelson tutvustab 40. oksjoni pärli, Nikolai Smirnovi maali «Lilled» (1978, tempera, puit, 48 x 39 cm), mis läheb 28. oktoobril kell 15 sealsamas salongis enampakkumisele alghinnaga 13 200 eurot. FOTO: Sille Annuk

Oktoobri viimasel laupäeval korraldab E-Kunstisalong oma 40. oksjoni. Teoste reprod on küll avaldatud veebilehel ja äsja valminud kataloogis, kuid veel parem on nendega tutvuda sealsamas salongis näitusel, mis avati eelmisel nädalal. Oksjoni pärlina on välja pandud mullu meie hulgast lahkunud nimekale dirigendile Eri Klasile kuulunud maal «Lilled», mille autor on Nikolai Smirnov.

E-Kunstisalongi omaniku Tiia Karelsoni sõnul on Smirnov väga hinnatud kunstnik nii Venemaal kui ka kaugemal. «Tema maale on müüdud Londonis ja Saksamaal 40 000 – 60 000 dollariga,» ütles ta. «Meie oksjonil on pisut väiksem pilt ja alghinnaks 13 200 eurot.»

Aastal 2010 korraldas Vene riiklik kunstimuuseum Peterburis Stroganovi lossis Smirnovi isikunäituse. Sel puhul ilmunud kataloogis on reprodutseeritud ka «Lilled».

Maalid kodust

Eri Klasi lese Ariel Klasi meenutuse kohaselt ulatub vene kunstniku maali ajalugu aega, mil Eri Klas oli dirigendina tööl Moskva Suures Teatris. Oksjonile andis Ariel Klas «Lilled» seepärast, et seletamatul kombel on see – kuigi ilus ja eriline – teda alati häirinud.

«Ja kui seinad said uues kodus maale täis, panin ta ootele ja tahtsin jätta perekonna reliikviaks, aga et keegi lastest ei hinnanud seda maali kuigi kõrgelt ja ma isegi ei teadnud selle väärtust, tulin lõpuks mõttele anda see koos mõne teise teosega Tartusse oksjonile,» ütles Ariel Klas. «Alles siis sain teada, kui väärtuslik võib see maal olla kellelegi, kes kunsti kogub.»

Oksjonile andis Ariel Klas «Lilled» seepärast, et seletamatul kombel on see maal – kuigi ilus ja eriline – teda alati häirinud.

Klasi kodusesse kogusse kuulus ka suur (115 x 90 cm) Nelly Drelli õlimaal «Dirigent Eri Klas» aastast 2009 ja alghinnaga 3900 eurot ning kaks Hugo Hiibuse akvarellitehnikas karikatuuri (mõlemad umbes 40 x 50, alghind 1700 eurot). Ühel neist on Eri Klas meeskvarteti koosseisus ning teisel veab 21. keskkooli uksest enda järel sisse hobust – see on ühe tema nooruspõlve seiga lõbus meenutus.

Ariel Klasi sõnul tundus talle Nelly Drelli maalitud Eri Klasi suures portrees midagi võõrastavat. «Minu silmale ei olnud see minu oma Eri,» lisas ta. «Kodu on täis tema fotosid ja väiksemaid portreid, aga suur portree hakkas mind leina ajal rõhuma, liiga palju kurvastama.»

Kaks Hugo Hiibuse pilapilti tulid samuti Tartusse oksjonile, kuid mitmed karikatuurid maestrost on antud teatri- ja muusikamuuseumile. «Ma annetasin muuseumile ka palju Eri esemeid, näiteks tema autasud ja partituurid, isegi tema kirjutuslaua, tooli ja tugitooli, kus Eri istus, rääkimata paljudest tähtsatest mälestusesemetest ja maalidest,» lisas Ariel Klas.

Nikolai Smirnovi «Lilledega» konkureerivad E-Kunstisalongi sügisoksjonil alghinna poolest Edgar Valteri suured õlimaalid «Kutsus kõiki lugema» ja «Valikuvabadus», mõlemad lähevad enampakkumisele alghinnaga 13 000 eurot.

Vabariigi aastapäevaks

Eesti kunstile on seekordse oksjoni korraldajad üldse rohkesti tähelepanu pööranud ja mõelnud sealjuures lähenevale Eesti Vabariigi 100. aastapäevale. 

Nii näiteks on valikus Eduard Maaseri rahvusromantiline söejoonistus «Peremees ja perenaine», Elmar Kitse portree noorest üliõpilasest, kelle elutee viis mõni aasta pärast maalile jäämist Siberi vangilaagrisse, Valli Lember-Bogatkina elurõõmus akvarell rahvatantsijatest. Kõik need on valminud 1940. aastate teises pooles.

Enampakkumisele läheb ka Eduard Wiiralti «Viljandi maastik» (1943). Selle graafilise lehe tamm sümboliseerib oksjoniväljapaneku koostajate sõnul meie rahva tugevust, vastupidavust ja hakkama saamist ka kõige keerulisematel aegadel.

Hugo Hiibuse karikatuur «Hobuse lugu» (1989, akvarell paberil, 40 x 50,5 cm). FOTO: Sille Annuk
Seotud lood
14.10.2017 17.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto