Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
16.10.2017
Eesti Vanad erakonnad olid Järvamaal edukad Viljandi: võrdsete heitluse ühisnimetajaks olid sotsid Pärnus heitlevad Reformierakond ja IRL Valimisnädal tõi kaasa rekordiliselt rikkumisi Pooled saarlased jätsid hääletamata «Mihhail Kõlvart – umnõi tšelovek»* Rakvere kaldub paremale Tartut valitseb edasi Reformierakond Reformierakond tegi Viimsis puhta töö Tallinna valijaid jäid passiivseks Majandus Branson ostis Hyperloop One’i ÜLEVAADE: kes võidab, kes kaotab enim euroraha pärast 2020. aastat? (1) Välismaa California püüab põlengutele piiri panna Seadusega pahuksis olev Petry tahab luua uue erakonna Donald Trumpi šansid tagasivalituks saada ei ole sugugi väikesed Austrias on kantsleriks tõusmas 31-aastane Wunderkind (1) Arvamus Taavi Minnik: Šoti iseseisvus on tõenäolisem kui Kataloonia oma (2) Juhtkiri: päikseliselt ja väheaktiivselt Merle Jääger: kolime kõik pilve peale Postimees 1991. aastal: Jugoslaavia lagunemine jätkub Vahur Kersna: soolikad aurama? Mõtteid Taavi Rõivase skandaalist (31) Kultuur Kitarrivirtuoos vasakus nurgas Suri sõna «ulme» loonud eesti kirjanik (2) «Kui sind kirjanikuna väga palju sõimatakse, siis peab sinus midagi olema» Sport Pettunud Albert: see oli minu viimane Hawaii, rohkem ei jaksa siia tulla Servitil jäi üllatusest puudu 30 minutit Endale sünnipäevakingi teinud Tänak pani terve Saaremaa rõkkama Tartu kaotas Raplas Maria Šarapova 881 päeva karmi ootust ja kannatust Teadus Eesti ja Norra teadlased avastasid Arktikast hiiglasliku seenerikkuse Tartu Valimisheitlus Alatskivil: üks lubas, teine tegi ära Valimiste järel saab maast linn. Mis muutub? Viimasele minutile jäänud teeremont ajab külarahval kopsu üle maksa Raadile hiljuti rajatud asfalditehas osutus ebaseaduslikuks (3) Silma riivavaid isetekkinud kuulutamiskohti jääb linnas üha vähemaks Eri Klasi kogust saabus oksjonile väga kallis maal Tartu Hiie kooli tundeline lühilugu Kutsugem ellu akadeemiline pansionaat Lõpp leheföönitamisele! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tartu Hiie kooli tundeline lühilugu

2 min lugemist
Tartu Hiie kool. FOTO: Kristjan Teedema

​Kauaaegse Saue abipastori Vahur Utno (62) meenutusraamat oma koolipõlvest viib meid tagasi poole sajandi tagusesse Tartusse. Jäädvustamist on leidnud peamiselt aastail 1964–1974 praeguse Hiie kooli kolmes asupaigas pulbitsenud koolielu.

Kool tegutses Lille, Päeva ja Hiie (tollal Pöögelmanni) tänava majades. Mõnigi lehekülg aga pakub Tartu kultuuriloole laiematki lisa (nt «Mati Mark – Tartu bussijaama legend» lk 72–74). Lihtsat ja pretensioonitut raamatukest võib esile tõsta eelkõige autori sundimatu jutustajatalendi poolest.

Heal paberil ja rohkete fotodega üllitise napilt sajale leheküljele on mahtunud muljetavaldavalt palju õpilaste ja õpetajate lühiportreid, pikitud rohke faktoloogia ning samas südamlike isiklike mälestuskildudega. Ja muide, vaatamata autori elukutsele pole siin üldse «pastorlikke» manitsusi ja õpetussõnu.

Mõjuv ajaloopilt

Fragmentaarselt hüplevad ja põgusad, ent ometi emotsionaalsed ja vaheldusrikkad meenutused loovad vahest isegi mõjuvama ajastupildi, kui seda suudaks kujuteldav põhjalik ajaloouurimus. Tuleb tunnustada autori objektiivset ja tasakaalukat pilku nii nõukogude aja heledamate kui ka tumedamate külgede, sh värvikate olmedetailide käsitlemisel.

Samas pole siin ju tegemist kaugeltki tavapärase koolieluga. «Meid kõiki iseloomustasid kahjuks ka erinevad tervisevead, mis varasest lapsepõlvest kaasa antud,» ütleb autor (lk 13).

Kooli spetsiifikat ja ühtaegu pisut ka ühiskonna suhtumist puudega inimestesse eri aegadel kajastavad õppeasutuse varasemad nimedki: Tartu kurttummade kool (1941), Tartu kuulmishäiretega laste kool-internaat (1954), Tartu I eriinternaatkool (1968) ja lõpuks Tartu Hiie kool (1996).

Mõningaid ebatäpsusi tuleb meenutustes küll ette, nt pildiallkirjades. Ja kui on juttu tulevasest raamatuautorist Jaak Kärdist («Jaak oli klassi üks julgemaid poisse, kes suhtles klassikaaslastega algusest peale ja paistis silma erilise uljusega» – lk 24), siis polnud tema dekameronliku proosaraamatu pealkiri siiski mitte «Väljamõeldud unenäod», vaid ikka «Valitud unenäod» (1993).

Jääb helge tunne

Aga eks tegijal juhtub. Ja kokku võttes jääb Vahur Utno raamatust vaatamata raskele teemale ja ka mitmele traagilisele episoodile ometi helge tunne. Selle võtab kokku ilus lõpulause emotsioonidest, mis «valdasid kunagisi lapsi, kes olid tulnud Tartusse õppima üle Eestimaa, ning keset maadvõtvat koduigatsust äkki avastasid, et millegi lõpp polnudki midagi muud kui vaid uue algus» (lk 93).

FOTO: Kuvatõmmis

RAAMAT

Vahur Utno, 

«Tartu Hiie kooli kolm koolimaja»

kirjastanud autor, 

Tallinn 2017,

98 lk.

Seotud lood
14.10.2017 17.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto