Sisukord
Tallinn
Tänane leht
18.10.2017
Eesti Euroopa muinsuskaitse loodab Patarei päästmisel Eesti valitsusele Hinnang valitsuse tööle lõhestab rahvast (9) Abhaasia eesti noored unistavad Eestis õppimisest (6) Majandus Rakvere lihatööstuse tapamaja töötajad streigivad Prisma juhid ambitsioonikast kasvuplaanist: tahame olla need, kes jäävad ellu (1) Välismaa Ülemkogu peegeldab Tallinna simultaani Tuhanded rohingja lapsed otsivad vanemaid Autopomm tappis liiga palju teadnud ajakirjaniku (2) Arvamus Erkki Bahovski: Melania Trump ja Ida-Euroopa stereotüübid (1) Marko Suurmägi: poliitika matemaatika (11) Tuul Sepp: mida on meil õppida bioloogilistelt turgudelt? (4) Juhtkiri: ilm on hukas (1) Virve Sõber: kas ja millist kasu saaksid Eesti elanikud tselluloositehasest? (8) Postimees 1993. aastal: aktsiaseltsi juhatuse esimees... töötu? Karmo Tüür: riigiloome pole läbi (3) Kultuur Marxi ja Coca-Cola lapsed ehk revolutsioonilise kino surnud punkt (1) Kultuuri lühid Sport Buffoni lahutab ajaloolisest saavutusest vaid Rootsi Toyota vahetab. Kas Tänak tuleb? Eesti võrkpallurite edetabel: Täht tipus, aga kes järgnevad? Andres Sõbra korvpallikommentaar: Rapla jääb kodus võitmatuks ja võib põhiturniiril esimeseks tulla Warriors, Cavaliers või keegi kolmas? Blogi: Chelsea ja Roma pakkusid trilleri, United tänab väravajoonetehnoloogiat Tallinn Euroopa muinsuskaitse loodab Patarei päästmisel Eesti valitsusele Tartu Video: vastremonditud Tartu turu letid ei kõlba müüjale ega ostjale (15) Noorte loodud uus tööportaal tagab ametisse kandideerijale anonüümsuse (1) Tartu ülikool müüb tarbetuid õppehooneid Kas maasturisõit ikka kahjustab metsa? (3) Vihm kergitab Emajõge kõnniteele aina lähemale Kas häälte lugemise saaks Tartus kiiremaks teha? Raehärrade maised jäänused saavad viimaks väärika rahupaiga «Kremli ööbikute» dramaturg Ivar Põllu: me ei kavatse kedagi porri tallata (1) Jarno Laur: Holmi naasmine (1) Asko Tamme: tarvidus raamatukogu järele ei kao (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Euroopa muinsuskaitse loodab Patarei päästmisel Eesti valitsusele

2 min lugemist
Europa Nostra esindajad käisid nädalavahetusel Patareis ekskursioonil ning nägid seal muuhulgas ka RKASi tellimusel remonditud näidisruumi. FOTO: Uwe Gnadenteich

Möödunud nädalal Tallinna külastanud Euroopa juhtiva muinsuskaitseorganisatsiooni Europa Nostra esindajad tõdesid, et Eesti praegune valitsus on Kalaranna fordi ehk Patarei vangla probleemiga kursis ning näitab üles ka valmidust püüda seda lahendada.

Europa Nostra asepresident John Sell ja juhatuse liige Piet Jaspaert ütlesid, et kohtumine praeguse riigihalduse ministri Jaak Aabiga oli neile meeldiv üllatus. Valitsuse esindajate suhtumine olevat võrreldes Europa Nostra esindajate eelmise visiidiga, kui muuhulgas otsustati ka Patarei valimine Euroopa enim ohustatud mälestiseks, kõvasti muutunud.

«Peamine erinevus võrreldes meie eelmise külaskäiguga on see, et valitsus on probleemist teadlik ning on valmis lähenema Patarei probleemile avatult ja kaaluma lisaks selle mahamüümisele ka teisi võimalusi. Väga positiivne on see, et riigihalduse minister Jaak Aab on lubanud kaasata ka teisi ministreid,» rääkis Jaspaert Postimehele.

«Härra Aab on ise käinud Patareiga tutvumas ja lubanud minna sinna uuesti koos peaministriga oktoobri lõpus. Nii et valitsuse tasemel on selle küsimuse lahendamise vastu huvi olemas. See on suur muutus meie viimasest külaskäigust saadik. See muutus näitab, et valitsus mõistab selle asja tähtsust. Europa Nostral on selle üle väga hea meel, me pakkusime Eesti valitsusele uuesti oma teadmisi ja nõuandeid ja minister andis mõista, et valitsus on valmis meie abi kasutama,» lisas Sell.

Muinsuskaitsjad Patarei kongis, mille seinal on kohaliku allilmaliidri signatuuriga maaling. FOTO: Uwe Gnadenteich

Aab kinnitas Postimehele, et kuna Patarei on suure muinsuskaitselise väärtusega objekt, mille vastu on ka avalikkusel kõrgendatud huvi, siis valitsus tegeleb sellega. «Olen sellest rääkinud nii peaministriga kui kabinetiliikmetega. Patarei tulevikku tahetakse arutada ja minu ülesanne on võimalikud lahendusvariandid kabinetiistungile viia,» rääkis Aab.

Ta lisas, et praegu on käimas Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsi tellitud detailplaneeringu menetlus. «Europa Nostra siinne esindaja on Eesti Muinsuskaitse Selts, kes on menetlusse kaasatud olnud ja saanud oma ettepanekuid esitada. Kabinetiistungil informeerin valitsust sellest, mida on tehtud, millised on võimalikud järgmised arengud, ja siis tuleb põhimõtteline otsus ära langetada. Et saaks võimalikult kiiresti seda asja arendama hakata, et ta ei seisaks niisama,» rääkis minister.

Aab ei osanud täpselt öelda, millal Patarei küsimus valitsuse ette võiks jõuda. «Võib-olla veel enne selle aasta lõppu. Ja kui mitte, siis järgmise aasta alguses kindlasti. Selleks ajaks on ka detailplaneeringu menetlus edasi läinud ja selle jooksul tehtud ettepanekud läbi vaadatud,» arvas Aab.

Seotud lood
17.10.2017 19.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto