Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
19.10.2017
Eesti Kuidas kohtumaja ehitanud ukrainlastele kott pähe tõmmati (4) Veel kaks abilinnapead peeti kinni «Aktuaalse kaamera» töötajad pole rahul uue juhtimisstiiliga (56) Majandus Probleem või palagan – Tuleva möllab jälle (1) 30 aastat mustast esmaspäevast Välismaa Trump lõikas sügava haava USA ja Iraani suhetesse Eestlased peavad ELi kuulumist kasulikuks Võimud kahtlustavad süütamist Pürenee põlenguile andsid hoogu ilmaolud ja inimlik rumalus Rootsi erukindral: Venemaa pole NSVL (2) Arvamus Jürgen Ligi: Ratase valitsuse eelarvepoliitika on vastutustundetu (17) Mart Raudsaar: hundid nailonnahas (9) Juhtkiri: erakonnad suhtuvad korruptsiooni lõdvalt (4) Jüri Ratas: Euroopa seisab teelahkmel (3) Postimees 1929. aastal: idee – pakiveoteenus raudteele Aarne Mäe: nuga südamesse Kultuur Age Juurikas annab välja oma esimese sooloalbumi Eesti fookusega Luksemburgi filmifestival tõi kohale isegi presidendi Dumpingu raamatukogu (6) Sport Tänaku karjääris lõppeb üks ajajärk Inglismaa klubide uus tulemine – aga kui kauaks? Reis Kargetel Teravmägedel matkamiseks on vaja vintpüssi ja arktikakoera (1) Tartu Korruptsioonikahtlus viis abilinnapead arestimajja Tartu Ülikooli korvpallimeeskonna fännidel keelati Rocki sümbolite kasutamine (1) Netiporno murrab jõhkralt laste tegudesse (4) Miljon kilomeetrit läbi kolistanud tramm pidas Tartus vastu mõne aasta (2) Põltsamaa saab viivituste kiuste järgmisel aastal purustustehase Muusika kõlab uue pere leidnud laste heaks Näituseteoste hulgas leidub fotosid, maale ja müürijuppe Mõtlemapanev näitus räägib elurikkuse hääbumisest Ardo Ran Varres: linnale müraarhitekt? Enriko Talvistu: Tartu turuhoone uues kuues, aga ikka vana Meelelahutus Koomiks Sudoku

Näituseteoste hulgas leidub fotosid, maale ja müürijuppe

2 min lugemist
Tanja Muravskaja teos seeriast «Kangelane» (2017, pigmenttrükk) on välja pandud Tartu kunstimaja teise korruse näitusesaalis. FOTO: Repro

Tartu kunstnike liit jätkab soliidsele vanusele vaatamata – tähistas 7. oktoobril oma 60. sünnipäeva – uute teoste väljapanekut noorusliku tuhinaga. Nagu viimasel ajal tavaks saanud, tuleb kunstipubliku ette ühekorraga kolm uut näitust ka täna.

Kunstimaja suurimal terviklikul näitusepinnal, mis tuleb trepist üles astujale vastu teisel korrusel, on võimalik vaadata Tanja Muravskaja portreesid.

Kahel korrusel

Kunstimaja galeristi Indrek Grigori teatel koosneb näitus Nato liitlasvägede sõdurite ning Eesti poiste ja tüdrukute, täpsemalt noorkotkaste ja kodutütarde portreedest: nad on homsed kangelased, kes täna valmistuvad oma tulevikuks, mis võib muu hulgas tähendada ka päris relvade abil meie kõigi kaitsmist.

«Eesti meedia maalib meie tulevikku õnneliku, turvalise ja pilvituna, kuid meie kõik ja ka nn suur Euroopa elame tegelikult hirmuatmosfääris. Ähvardused, sõjaohu õhutamine ja põgenike kriis on igapäevane reaalsus,» märkis Muravskaja.

Mina ja mitmed mu kaasmõtlejad pole olnud rahul kõigi Tartu kui meie kultuurihälli taastamisel tehtud otsustega, märkis Tõnis Paberit.

Kunstimaja esimese korruse väikeses saalis valmib täna skulptor Tõnis Paberiti installatsioon «Vanemuine», mille aluseks on arhitektide Armas Lindgreni ja Arnold Matteuse loodud Vanemuise ehituskividest müürijupid.

Nende kohal ripuvad Tartu kuue autori maalitud dekoratsioonid abstraktsetest ja arhitektuursetest motiividest kuni äratuntavate portreedeni. Kõik dekoratsioonid, mis viitavad lavakujunduse traditsioonidele, väljendavad nende loojate suhet nn vana Vanemuisega või üldse ajaloolise Tartuga.

«Eestis on omakeelse klassikalise kultuuri kiht äärmiselt õhuke ja minu arust tuleks seda iga hinnaga säilitada, sest mingid väärtused on püsivad,» selgitas Paberit. «Mina ja mitmed mu kaasmõtlejad pole olnud rahul kõigi Tartu kui meie kultuurihälli taastamisel tehtud otsustega. Mõned märgilised, sümbolväärtusega kohad oleks pidanud jääma endiseks. Neid kaotades saavad meist meie enda kultuuri katkestajad.»

Tõnis Paberiti näitusel osalevad oma teostega Peeter Krosmann, Rein Maantoa, Margus Meinart, Meiu Münt, Kadri Paberit ja Imat Suumann.

Monumentaalgaleriis

Kunstimaja monumentaalgaleriis, kuhu pääseb hoovist, saab vaadata Sirja-Liisa Eelma isikunäitust «Kerge eine igal ajal». See on tema maaliseeria «Kerge eine» seni kõige ulatuslikum väljapanek.

Maalidel korduv motiiv on Indrek Grigori teatel pärit galerii Hop juugendstiilis põrandaplaatidelt, mille ornament sobib hästi kunstniku huviga visuaalselt minimalistlike, kuid kontseptuaalselt mahukate struktuuride vastu.

Ühe tunniga kolm avamist

  • Täna kell 17 avatakse Tartu kunstimaja (Vanemuise 26) monumentaalgaleriis Sirja-Liisa Eelma näitus «Kerge eine igal ajal».
  • Kell 17.30 sama maja väikeses saalis Tõnis Paberiti installatsioon «Vanemuine».
  • Kell 18 teisel korrusel suures saalis Tanja Muravskaja näitus «Kangelane».
  • Kõiki neid saab vaadata 12. novembrini.
Seotud lood
18.10.2017 20.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto