Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
19.10.2017
Eesti Kuidas kohtumaja ehitanud ukrainlastele kott pähe tõmmati (4) Veel kaks abilinnapead peeti kinni «Aktuaalse kaamera» töötajad pole rahul uue juhtimisstiiliga (56) Majandus Probleem või palagan – Tuleva möllab jälle (1) 30 aastat mustast esmaspäevast Välismaa Trump lõikas sügava haava USA ja Iraani suhetesse Eestlased peavad ELi kuulumist kasulikuks Võimud kahtlustavad süütamist Pürenee põlenguile andsid hoogu ilmaolud ja inimlik rumalus Rootsi erukindral: Venemaa pole NSVL (2) Arvamus Jürgen Ligi: Ratase valitsuse eelarvepoliitika on vastutustundetu (17) Mart Raudsaar: hundid nailonnahas (9) Juhtkiri: erakonnad suhtuvad korruptsiooni lõdvalt (4) Jüri Ratas: Euroopa seisab teelahkmel (3) Postimees 1929. aastal: idee – pakiveoteenus raudteele Aarne Mäe: nuga südamesse Kultuur Age Juurikas annab välja oma esimese sooloalbumi Eesti fookusega Luksemburgi filmifestival tõi kohale isegi presidendi Dumpingu raamatukogu (6) Sport Tänaku karjääris lõppeb üks ajajärk Inglismaa klubide uus tulemine – aga kui kauaks? Reis Kargetel Teravmägedel matkamiseks on vaja vintpüssi ja arktikakoera (1) Tartu Korruptsioonikahtlus viis abilinnapead arestimajja Tartu Ülikooli korvpallimeeskonna fännidel keelati Rocki sümbolite kasutamine (1) Netiporno murrab jõhkralt laste tegudesse (4) Miljon kilomeetrit läbi kolistanud tramm pidas Tartus vastu mõne aasta (2) Põltsamaa saab viivituste kiuste järgmisel aastal purustustehase Muusika kõlab uue pere leidnud laste heaks Näituseteoste hulgas leidub fotosid, maale ja müürijuppe Mõtlemapanev näitus räägib elurikkuse hääbumisest Ardo Ran Varres: linnale müraarhitekt? Enriko Talvistu: Tartu turuhoone uues kuues, aga ikka vana Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ardo Ran Varres: linnale müraarhitekt?

2 min lugemist
Ardo Ran Varres. FOTO: Kaupo Kikkas

Olen viimastel aastatel Tartus liikudes märganud, et mürareostus meie ümber pidevalt suureneb. Ma ei pea silmas liiklusmüra, mis tundub muude helide kontekstis kõige ühtlasem ja seetõttu ka vähem häiriv müra.

Millest siis jutt käib? Toon näiteid: kesklinna hakipeletid, lehepuhurid ja trimmerid, suvised lärmakad spordiüritused, avalikud heliinstallatsioonid. Ruumides on kõikjal kõlarid, pääsu pole ei tümpsuraadiost, reklaamteadetest, live-muusikast ega tervitustekstidest ja taustamuusikast kaubanduskeskuste parklates.

Isegi uues V Spa saunaruumis on kõlar, kui viimati seal käisin, mängis sellest USA päritolu funk-muusika.

Suvel Toomemäel Vanemuise teatri suve­lavastust ette valmistades tekkis olukordi, kus raadiomikrofoniga võimendatud näitlejateksti polnud kuulda. Trimmerid, pulmaautode tuututamine ja toomkiriku varemete katusel asuv heliinstallatsioon tekitasid niivõrd tummise heliseina, et sellest polnud võimalik läbi murda.

Viimasel ajal on äge luua uute ja renoveeritud arhitektuuriobjektide juurde helikunstiteoseid. Üksikuna võttes tundub see igati tänapäevane ja värske lahendus. Kui aga liikuda pikemalt mööda linna, võib selline helide kuhjumine kergesti muutuda ärritavaks mürafooniks, mille eest pole kuhugi pageda.

Mõni aasta tagasi lugesin artiklit ühe innovaatilise lahenduse kohta. Nimelt on välja mõeldud filtreerivad kõrvaklapid, mis eemaldavad kuuldavast helist soovimatu müra. Ühe ideena pakuti neid klappe lennukis suhtlemiseks, et eemaldada lennukimootorite müha, selleks et kuulda klaarilt, mida kõrvalistuja räägib.

Silmi saab ju sulgeda ning pilgu vajaduse korral kõrvale juhtida, helide eest aga pole pääsu.

Nüüd aga tahaks kasutada selliseid klappe juba niisama linnas patseerides ja kõikvõimalikes asutustes asju ajades. Silmi saab ju sulgeda ning pilgu vajaduse korral kõrvale juhtida, helide eest aga pole pääsu.

Olin pikka aega arvamusel, et kuna mu elukutse on otseselt helidega seotud, siis on see vahest mu isiklik professionaalne kretinism, et lasen end kuuldavast informatsioonist mõjutada ja ka häirida. Hiljuti ilmunud Kaspar Kruubi artikkel «Lõpp leheföönitamisele!» (TPM 16.10) aga andis signaali, et teema on õhus ja sellest tuleks avalikult rääkida. 

Ta sedastab, et mürareostus takistab keskendumist ja tekitab stressi, mistõttu mõjutab see ka inimeste tervist. Sellega jääb üle vaid nõustuda. 

Fred Jüssi on rääkinud vaikusest kui loodusvarast, mida meil Eesti veel leidub. 

Tartu linnal on peaarhitekt ja linnakirjanik. Ehk oleks aeg kuulutada välja konkurss linna müraarhitekti kohale? Seda ilma naljata. Varem või hiljem peab keegi selle probleemiga tegelema ...

Seotud lood
18.10.2017 20.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto