Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
19.10.2017
Eesti Kuidas kohtumaja ehitanud ukrainlastele kott pähe tõmmati (4) Veel kaks abilinnapead peeti kinni «Aktuaalse kaamera» töötajad pole rahul uue juhtimisstiiliga (56) Majandus Probleem või palagan – Tuleva möllab jälle (1) 30 aastat mustast esmaspäevast Välismaa Trump lõikas sügava haava USA ja Iraani suhetesse Eestlased peavad ELi kuulumist kasulikuks Võimud kahtlustavad süütamist Pürenee põlenguile andsid hoogu ilmaolud ja inimlik rumalus Rootsi erukindral: Venemaa pole NSVL (2) Arvamus Jürgen Ligi: Ratase valitsuse eelarvepoliitika on vastutustundetu (17) Mart Raudsaar: hundid nailonnahas (9) Juhtkiri: erakonnad suhtuvad korruptsiooni lõdvalt (4) Jüri Ratas: Euroopa seisab teelahkmel (3) Postimees 1929. aastal: idee – pakiveoteenus raudteele Aarne Mäe: nuga südamesse Kultuur Age Juurikas annab välja oma esimese sooloalbumi Eesti fookusega Luksemburgi filmifestival tõi kohale isegi presidendi Dumpingu raamatukogu (6) Sport Tänaku karjääris lõppeb üks ajajärk Inglismaa klubide uus tulemine – aga kui kauaks? Reis Kargetel Teravmägedel matkamiseks on vaja vintpüssi ja arktikakoera (1) Tartu Korruptsioonikahtlus viis abilinnapead arestimajja Tartu Ülikooli korvpallimeeskonna fännidel keelati Rocki sümbolite kasutamine (1) Netiporno murrab jõhkralt laste tegudesse (4) Miljon kilomeetrit läbi kolistanud tramm pidas Tartus vastu mõne aasta (2) Põltsamaa saab viivituste kiuste järgmisel aastal purustustehase Muusika kõlab uue pere leidnud laste heaks Näituseteoste hulgas leidub fotosid, maale ja müürijuppe Mõtlemapanev näitus räägib elurikkuse hääbumisest Ardo Ran Varres: linnale müraarhitekt? Enriko Talvistu: Tartu turuhoone uues kuues, aga ikka vana Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mõtlemapanev näitus räägib elurikkuse hääbumisest

1 min lugemist
Must-toonekurg FOTO: Sille Annuk

Tartu ülikooli loodusmuuseumis avati eile õhtupoolikul näitus «Kaduvate liikide kannul», mis on võtnud terava tähelepanu alla liikide massilise väljasuremise nii globaalsel kui ka kohalikul tasandil.

Tiiger FOTO: Sille Annuk

Näituse üks kuraatoritest looduskaitsja Rein Kuresoo ütles, et väljapaneku sõnum on konkreetne: väga suur osa liikidest hakkab Maal välja surema ning oleme jõudnud kuuenda väljasuremislaine algusesse.

Hinnangute kohasel võib 2050. aastaks välja surra isegi kuni kolmandik praegu elavatest liikidest. Kõikide loomade hulk Maal on viimase neljakümne aasta jooksul vähenenud ligi poole võrra. Aga nagu rõhutatakse näituse tutvustuses: mida liigivaesem on ökosüsteem, seda vähem elujõuline see on. 

«Kaduvate liikide kannul» koosneb mitmest osast. Ajutiste näituste ruumis on üles seatud näitus «Eesti metsa kaduvad liigid», kus saab tutvuda Eesti metsa arenguetappidega noorest metsast põlismetsani, ning näidatakse, mil moel mõjutab metsade majandamine nende looduslikku mitmekesisust. 

Suures vitriinis sirutab tiibu must-toonekurg, kes on nõnda Eesti metsade hääbuvate liikide tummaks tunnistajaks. 

Liikide väljasuremisest globaalsel tasandil saab aimu aga nutiseadme abil. 

Nimelt on umbes 40 püsiekspositsioonis oleva liigi vitriini juurde kleebitud säbrukoodid, mis avavad vastava liigi ohustatuse loo: kas ja mida on tehtud, et neid liike säilitada, või mida oleks võimalik ette võtta, et nad maamunalt ei kaoks. 

Meilgi elavate angerja, metsise või jõevähi kõrval saab tutvuda näiteks merikilpkonna, soomuslooma, tiigri või šimpansi hääbumise looga.

Aasta lõpus lisandub näitusele koolidele mõeldud liigilise mitmekesisuse kahanemise põhjusi tutvustav õppeprogramm.

Järgmise aasta oktoobri lõpuni üles jääva näituse idee autor on Andro Truuverk, väljapaneku koostasid Tartu ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed. Kuraatorid on Riste Keskpaik ja Rein Kuresoo, näituse kujundas Margot Sakson. Digitaalse näituse teostasid Allan Zirk ja OÜ Nunoonius.

Seotud lood
18.10.2017 20.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto