Sisukord
Arvamus
Postimees
20.10.2017
Eesti Toetuspetturitele silm peale Poolehoid Kaljulaidile püsib suur (53) Kiili ja Nääme töölepingud linnaga vaadatakse kriitiliselt üle (1) Majandus Weinsteini filmistuudio saab ilmselt uue omaniku Välismaa Ekspert: naiskupeldajatel endil on tihti varasem kogemus (2) Iseseisvuslaste liidrit ahistasid «¡Viva España!» hüüdnud kaasvangid Kataloonia president sunnib Hispaaniat tarvitama kasutamata võimalust Dublini reform kipub jääma liiga kõrgeks tõkkeks Arvamus Teet Roosaar: Korobeinik värvis oravad Pärnus nurka Henrik Roonemaa: Eesti e-valimised on kinni 2005. aastas (6) Juhtkiri: ettevaatust petistega (4) Hannes Praks: mida õpetavad noortele Vabadussamba metallribad? (7) Edasi 1968. aastal: Jaan Taltsile hõbemedal Ando Leppiman: avatud gaasiturust võidab tarbija (1) Juhan Pukk: asendame ametnikud robotitega (1) Kultuur Rebecca Ferguson: minus on mingi tumedus olemas Toimiv tervikteos või tahtmatu treiler? Graude kräu Sport Raja elab taliolümpiast rääkides veel barjääri taga Videod: taliolümpia viis imelist ja innustavat medalivõitu Viis küsimust, mis otsustavad Eesti meistritiitli saatuse Tartu Kuulutused, 20. oktoober 2017 Piibe maantee algus peitis sõjaaegset ühishauda KÜSITLUS: kas Urmas Klaasil sobib Tartu linnapeana tööd jätkata? (14) Hõimupäevad viivad kokku eesti laulu ja põhjasaami räpi Sajandite vanused masinad hakkavad «Väikest printsi» trükkima Kuidas paistab nähtamatu ehk Skaneeriva elektronmikroskoobiga vaatad põnevasse nanomaailma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Teet Roosaar: Korobeinik värvis oravad Pärnus nurka

2 min lugemist
Teet Roosaar FOTO: Ants Liigus/Pärnu Postimees

Pärnu linnavolikogu valimised võitnud Reformierakond jääb riskantse malemängu tõttu opositsiooni, võimuliidu moodustavad Isamaa ja Res Publica Liit (IRL), linnapea Romek Kosenkraniuse valimisliit Pärnu Ühendab ja Keskerakond.

Suur-Pärnu elanike eelistus jagunes suhteliselt võrdselt. 39-liikmelises volikogus hakkavad Reformierakonda esindama üheksa, IRLi üheksa, Keskerakonda seitse, valimisliitu seitse ja Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda (EKRE) kuus rahvaesindajat. Lisaks on volikogus üks sotsiaaldemokraat.

Kahekümneliikmeliseks enamuseks on vaja vähemalt kolme osalise koostööd. Valimiste ööl tundus, et seljad panevad kokku Reformierakond, IRL ja valimisliit (25 saadikut), kuid vaidlus tekkis linnapea koha pärast.

Reformierakonna linnapeakandidaat Toomas Kivimägi oli Pärnu Postimehes kirjutanud: «Kui saan valimistel 1500 häält, annab see selge sõnumi, et pärnakad soovivad näha linnapeana kedagi teist.» See sundis IRLi ja valimisliitu küsima, kas 1518 häälega Kivimägi asemel ei võiks linnapeaks olla 2149 pärnaka südamed võitnud Kosenkranius.

Kivimägi ei välistanud laiemat koalitsiooni. Et tema linnapeasoov läbirääkimisi ei segaks, määras erakond pealäbirääkijaks Andrei Korobeiniku.

Esmaspäeva õhtuks olid Keskerakond, IRL ja valimisliit (23 saadikut) omavahel peaaegu kokkuleppele jõudnud. Korobeinik tõttas olukorda päästma ja sai teised nõusse, et esmalt võiks proovida 32-liikmelist nelikliitu (Reformierakond, IRL, Keskerakond ja valimisliit).

Kosenkraniuse kutsel koguneski nelikliit teisipäeva õhtul laua taga, ent enne seda olid Reformierakond ja IRL paremate positsioonide kauplemiseks seljad kokku pannud. Valimisliidule ja Keskerakonnale anti valida: kolmandaks sobib ainult üks. Otsustage ise, kes tuleb, või minge EKRE juurde lisahääli otsima.

«Korobeinik rääkis end nelikliidu laua taha, kuulutades, et linnapeaks sobib Kosenkranius. Siin ütles ta, et neil on parem kandidaat, keeldudes ütlemast, kes,» ütles Simson.

Valimisliit ja Keskerakond ei lasknud end lõhki lüüa. Nad teadsid, et 20 liikmega liit EKREga oleks valitsemiseks liiga habras, kuid IRL võib neid ikkagi EKRE-le eelistada. Samuti ei meeldinud neile ultimaatumi esitamine.

Terve kolmapäevase päeva kestnud pingelised läbirääkimised lõppesidki sellega, et IRL oli valmis kolmandaks tulema. Kolmikliidu linnapeakandidaat on Kosenkranius, volikogu esimehe kandidaat IRLi aseesimees Andres Metsoja.

Kosenkranius on lubanud, et ei astu nelja aasta jooksul ühtegi erakonda. Ükskõik millise erakonna linnapea võinuks pooleteise aasta pärast koha erakonnakaaslasele pärandada.

Seotud lood
19.10.2017 21.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto