T, 5.07.2022

Hiinas algas Xi ajastu

Margus Parts
, toimetaja
Hiinas algas Xi ajastu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Teleekraan kannab Xi kõnet üle Marxi, Lenini, Mao ja Dengi valvsa pilgu all.
Teleekraan kannab Xi kõnet üle Marxi, Lenini, Mao ja Dengi valvsa pilgu all. Foto: China Stringer Network/Reuters/Scanpix

Eelmisel kolmapäeval Pekingis alanud Hiina Kommunistliku Partei 19. kongressi avakõnes tegi partei peasekretär Xi Jinping kokkuvõtte oma valitsusaja esimesest viiest aastast ning visandas grandioosseid plaane järgmiseks viisaastakuks. Märgilisena kirjutati Xi poliitiline teooria ka riigi põhiseadusesse.

«Elu on Hiinas hea! Iga päev on nagu püha!» tuletasid Pekingi Rahvapalee ette riputatud rõõmsad propagandaplakatid inimestele meelde. 2012. aastal võimule tulnud Xi lubadus «Hiina unelmast» või Hiina rahva suurest noorendamisest tagas talle 2287 delegaadi toetuse ka järgnevaks viieks aastaks ning võimalikke järeltulijaid pole seni kusagil näha.

Juba selle aasta alguses austas partei Xid ülemjuhi tiitliga, mis andis talle tema eelkäijate Hu Jintao ja Jiang Zeminiga võrreldes oluliselt suurema sümboolse võimu. Olles niigi partei-, sõjaväe- ja riigijuht, määras Xi end ka mitmete komisjonide esimeheks, kontrollides nüüd kõike alates majandusreformidest kuni julgeoleku ja küberteemadeni.

Märksõnad
Tagasi üles