Sisukord
Arvamus
Postimees
20.10.2017
Eesti Toetuspetturitele silm peale Poolehoid Kaljulaidile püsib suur (53) Kiili ja Nääme töölepingud linnaga vaadatakse kriitiliselt üle (1) Majandus Weinsteini filmistuudio saab ilmselt uue omaniku Välismaa Ekspert: naiskupeldajatel endil on tihti varasem kogemus (2) Iseseisvuslaste liidrit ahistasid «¡Viva España!» hüüdnud kaasvangid Kataloonia president sunnib Hispaaniat tarvitama kasutamata võimalust Dublini reform kipub jääma liiga kõrgeks tõkkeks Arvamus Teet Roosaar: Korobeinik värvis oravad Pärnus nurka Henrik Roonemaa: Eesti e-valimised on kinni 2005. aastas (6) Juhtkiri: ettevaatust petistega (4) Hannes Praks: mida õpetavad noortele Vabadussamba metallribad? (7) Edasi 1968. aastal: Jaan Taltsile hõbemedal Ando Leppiman: avatud gaasiturust võidab tarbija (1) Juhan Pukk: asendame ametnikud robotitega (1) Kultuur Rebecca Ferguson: minus on mingi tumedus olemas Toimiv tervikteos või tahtmatu treiler? Graude kräu Sport Raja elab taliolümpiast rääkides veel barjääri taga Videod: taliolümpia viis imelist ja innustavat medalivõitu Viis küsimust, mis otsustavad Eesti meistritiitli saatuse Tartu Kuulutused, 20. oktoober 2017 Piibe maantee algus peitis sõjaaegset ühishauda KÜSITLUS: kas Urmas Klaasil sobib Tartu linnapeana tööd jätkata? (14) Hõimupäevad viivad kokku eesti laulu ja põhjasaami räpi Sajandite vanused masinad hakkavad «Väikest printsi» trükkima Kuidas paistab nähtamatu ehk Skaneeriva elektronmikroskoobiga vaatad põnevasse nanomaailma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhan Pukk: asendame ametnikud robotitega

2 min lugemist
Juhan Pukk FOTO: Erakogu

Tihti loeme riigi plaanidest koondada ametnike ridu ja seeläbi hoida kokku meie kõigi raha. Mis tihti lõppeb sellega, et alles jäävad ametnikud saavad ka koondatud kolleegide töökoorma enda kanda. Aga mis oleks, kui me asendaksime suure osa ametnikest tarkvaraliste robotitega?

Ametniku töös on tähtsal kohal ausus, täpsus, diskreetsus ja distsipliin. Täpselt samad tundemärgid on ka tarkvaralistel robotitel. Mis oleks, kui me väikese ja innovatiivse riigina, kes teeb esimesena maailmas robotitele seadustikku, suudaksime oma protsessidesse sisuliselt ka robotid sisse põimida?

Mõtlen selle all protsesside nullist kaardistamist, kasutu eemaldamist ja igasse võimalikku kohta automatiseerimise planeerimist. Kõik tegevused, mis tehakse etteantud reeglite alusel ega vaja loovat mõtlemist, on sisuliselt inimressursi raiskamine. Kümne aasta pärast pole meil niikuinii «lõika ja kleebi»-töötajaid enam kuskilt võtta. Keegi pole siis enam nõus põhimõtteliselt tegema tööd, millega ka robot hakkama saaks.

Üks hea sõber tõi näite, kuidas ta oma ettevõttega alustas ja täpselt aru sai, mida keegi kontoris teeb. Nüüd, kui tal on kontoris tööl 20 inimest, ei saa ta poolte inimeste funktsioonist täpselt aru ja on veendunud, et iga uue töötaja värbamine kontorisse vähendab keskmist töötaja panust eesmärkide täitmisesse konstandi võrra. Tekib palju dubleerimist, infomüra ja info liigutamist vales kohas. Mitmeid inimesi kaasatakse otsustusportsessi ja otsustusportsessis pole loogikaga midagi pistmist, kuna tekib sotsiaalne mõõde.

Mis oleks, kui riigis teeks väikeseid otsuseid loogikapõhised robotid, kes suunaksid keerukamad küsimused inimajudele, ja kõik liiguks kiiremini? Automatiseeritud protsess tagaks kogu otsustusahela läbimise minutitega ja ei tahaks selle eest palka ega kohvi. Struktureeritud ja reeglitega defineeritud tööd tegeva inimese tööprotsesside automatiseerimise kulu on praeguseks samas suurusjärgus kui sellesama töötaja aastapalk.

Praegu käimasolevate kohalike omavalitsuste valimiste valguses on tore lugeda, kuidas paljud lubavad efektiivseid elektroonilisi lahendusi. Miks peaks iga omavalitsus tegema oma lahenduse samale protsessile, kui ükskord valmis tehtud lahendust saab kasutada nii Narvas kui ka Põlvas? Mis oleks, kui prooviks korraks koos maha istuda ja päriselt efektiivsust taga ajada?

Riik ei peaks olema sotsiaalhoolekanne inimestele, kes ei taha teha väärtust loovat tööd, vaid peaks olema meie kõigi raha ja väärtuste eest seisev efektiivne masinavärk.

Seotud lood
    19.10.2017 21.10.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto