Sisukord
Eesti
Tänane leht
20.10.2017
Eesti Toetuspetturitele silm peale Poolehoid Kaljulaidile püsib suur (50) Kiili ja Nääme töölepingud linnaga vaadatakse kriitiliselt üle (1) Majandus Weinsteini filmistuudio saab ilmselt uue omaniku Välismaa Ekspert: naiskupeldajatel endil on tihti varasem kogemus (2) Iseseisvuslaste liidrit ahistasid «¡Viva España!» hüüdnud kaasvangid Kataloonia president sunnib Hispaaniat tarvitama kasutamata võimalust Dublini reform kipub jääma liiga kõrgeks tõkkeks Arvamus Teet Roosaar: Korobeinik värvis oravad Pärnus nurka Henrik Roonemaa: Eesti e-valimised on kinni 2005. aastas (6) Juhtkiri: ettevaatust petistega (4) Hannes Praks: mida õpetavad noortele Vabadussamba metallribad? (7) Edasi 1968. aastal: Jaan Taltsile hõbemedal Ando Leppiman: avatud gaasiturust võidab tarbija (1) Juhan Pukk: asendame ametnikud robotitega (1) Kultuur Rebecca Ferguson: minus on mingi tumedus olemas Toimiv tervikteos või tahtmatu treiler? Graude kräu Sport Raja elab taliolümpiast rääkides veel barjääri taga Videod: taliolümpia viis imelist ja innustavat medalivõitu Viis küsimust, mis otsustavad Eesti meistritiitli saatuse Tartu Kuulutused, 20. oktoober 2017 Piibe maantee algus peitis sõjaaegset ühishauda KÜSITLUS: kas Urmas Klaasil sobib Tartu linnapeana tööd jätkata? (14) Hõimupäevad viivad kokku eesti laulu ja põhjasaami räpi Sajandite vanused masinad hakkavad «Väikest printsi» trükkima Kuidas paistab nähtamatu ehk Skaneeriva elektronmikroskoobiga vaatad põnevasse nanomaailma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Poolehoid Kaljulaidile püsib suur

2 min lugemist
Kersti Kaljulaid. FOTO: Tairo Lutter

Seitse eestimaalast kümnest ütleb, et Kersti Kaljulaid on aasta jooksul presidendiametis kenasti toime tulnud, selgub Postimehe ja BNSi tellitud Kantar Emori uuringust.

Rahulolu aasta ametis olnud presidendiga uuris Kantar Emor tänavu oktoobris ligi 1200 15–74-aastaselt inimeselt. Koguni 72,5 protsenti leidis, et Kaljulaid on oma ametis hästi või väga hästi hakkama saanud.

«Eks see on alguse asi,» hindas poliitikavaatleja Ott Lumi. «Talle (Kaljulaidile – toim) sobib Euroopa Liidu eesistumise teema, sest tema kompetents on Euroopa poliitika. Meedia on tema suhtes olnud helde ja ta pole väga andnud põhjust ka end rünnata, aga paratamatult hakkavad niivõrd fookuses olles ajaga arvamused polariseeruma,» arutles ta.

Veel tõi Lumi välja, et Kaljulaid oli enne presidendiametisse astumist avalikkuse silmis suhteliselt tundmatu. «Lisaks sai ta ametisse võrdlemisi laia konsensusega ja see on väga oluline aspekt. Kõik poliitilised jõud, välja arvatud Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE), on olnud tema taga,» märkis vaatleja.

Väga halvaks või halvaks hindas presidendi tööd 27,5 protsenti vastanutest. Kui Kaljulaidi toetavad enam eestlased ja noored, siis vastaseid ongi kõige rohkem EKRE toetajate hulgas. Tervelt 51 protsenti rahvuskonservatiivide pooldajatest hindas, et ta on hakkama saanud halvasti või väga halvasti.

Kantar Emori uuringujuht Aivar Voog tõi võrdluseks, et kui Lennart Meri alustas 1992. aastal presidendiametis, toetas teda 32 protsenti elanikkonnast. 1995. aasta maiks oli see näitaja tõusnud samasugusele tasemele nagu nüüdsel riigipeal praegu.

Kaljulaidi presidendiks valimist toetas mullu oktoobris 73 protsenti elanikest. See oli võrreldav poolehoiuga Arnold Rüütlile 2001. aasta oktoobris (74 protsenti) ja Toomas Hendrik Ilvesele 2006. aasta oktoobris (71 protsenti).

Nii nagu Ilvese südameasjaks said digiteemad, peab Lumi sõnul ka Kaljulaid leidma lähikuudel oma teema. «Muidu jääb ta halliks kujuks,» arvas poliitikavaatleja.

Viimasest Turu-uuringute institutsioonide usaldusväärsuse küsitlusest selgus, et kui mullu oktoobris usaldas presidenti 48 protsenti, siis tänavu märtsis tõusis see 66 protsendile. Oktoobrikuise uuringu ajal oli Kaljulaid alles ametisse saanud. Samuti kerkis viimase uuringu järgi ka peaministri ja valitsuse usaldusväärsus.

Seotud lood
19.10.2017 21.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto