Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
20.10.2017
Eesti Toetuspetturitele silm peale Poolehoid Kaljulaidile püsib suur (50) Kiili ja Nääme töölepingud linnaga vaadatakse kriitiliselt üle (1) Majandus Weinsteini filmistuudio saab ilmselt uue omaniku Välismaa Ekspert: naiskupeldajatel endil on tihti varasem kogemus (2) Iseseisvuslaste liidrit ahistasid «¡Viva España!» hüüdnud kaasvangid Kataloonia president sunnib Hispaaniat tarvitama kasutamata võimalust Dublini reform kipub jääma liiga kõrgeks tõkkeks Arvamus Teet Roosaar: Korobeinik värvis oravad Pärnus nurka Henrik Roonemaa: Eesti e-valimised on kinni 2005. aastas (6) Juhtkiri: ettevaatust petistega (4) Hannes Praks: mida õpetavad noortele Vabadussamba metallribad? (7) Edasi 1968. aastal: Jaan Taltsile hõbemedal Ando Leppiman: avatud gaasiturust võidab tarbija (1) Juhan Pukk: asendame ametnikud robotitega (1) Kultuur Rebecca Ferguson: minus on mingi tumedus olemas Toimiv tervikteos või tahtmatu treiler? Graude kräu Sport Raja elab taliolümpiast rääkides veel barjääri taga Videod: taliolümpia viis imelist ja innustavat medalivõitu Viis küsimust, mis otsustavad Eesti meistritiitli saatuse Tartu Kuulutused, 20. oktoober 2017 Piibe maantee algus peitis sõjaaegset ühishauda KÜSITLUS: kas Urmas Klaasil sobib Tartu linnapeana tööd jätkata? (14) Hõimupäevad viivad kokku eesti laulu ja põhjasaami räpi Sajandite vanused masinad hakkavad «Väikest printsi» trükkima Kuidas paistab nähtamatu ehk Skaneeriva elektronmikroskoobiga vaatad põnevasse nanomaailma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Hõimupäevad viivad kokku eesti laulu ja põhjasaami räpi

1 min lugemist
Võru juurtega muusik ja laululooja Mari Kalkun ning saami räppar Ailu Valle. Täna õhtul esinevad nad Tartus Genialistide klubis (Magasini 5). FOTO: Mikko Virta

​Eile õhtul ja ööselgi kajas Genialistide klubi mitme soome-ugri rahva pillilugudest ja lauludest ning põrand müdises tantsust. Täna kell 20 on tartlastel sinnasamma asja selleks, et kuulata Võrumaa metsade folki, mari muusikat ja setu meestelaulu. Esinejate hulgas on Mari Kalkun ja saami räppar Ailu Valle.

Fenno-Ugria asutuse teatel on Mari Kalkuni muusika inspireeritud eesti luulest ja loodusest, regilaulust ja elust enesest. Soome ja Norra piirilt Utsjoelt pärit Ailu Valle räpib põhjasaami, soome ja inglise keeles. 

Tänavu juunis tulid nad kõrvuti lavale Soome Vabariigi 100. aastapäeva kontserdil Tallinnas, et panna kokku kõlama võrukeelne regilaul ja põhjasaamikeelne räpp.

Ütsiotsõ ja Kuat

Täna õhtul saab Genklubis kuulata ka ansambli Ütsiotsõ võru- ja setukeelseid laule. Neid esitavad Urmas Kalla, Andreas Kalkun, Lauri Sommer ja Kaspar Kolk.

Marimaa pealinnast Joškar-Olast pärit ansambel Kuat (eesti keeles Jõud) sulatab mari rahvamuusikat tänapäevaste stiilidega. Ansambli repertuaaris on lüürilised laulud, temperamentne tantsumuusika, aga ka arhailised lood.

Nõnda nagu eile, linastub Genklubis ka täna tasuta film: kell 16 saab vaadata ilma raha välja käimata filmi «Valge põhjapõder» (Soome, 1952). Erik Blombergi 65-minutiline linateos on esimene mängufilm, mis tõi Soomele filmikunstis laiema rahvusvahelise tähelepanu.

Pühapäeval kell 13−17 toimub ERMis hõimupäevade perekontsert. Esinevad kaugemalt külalised, aga samuti Eesti soome-ugri kogukondade ansamblid. Kontserdile järgneb filmiprogramm.

Kultuurikoostöö sümbol

Hõimupäevade üritusi jätkub oktoobri kolmandal nädalal – mõni hiljemgi – Tallinna ja Tartu kõrval Viljandisse, Narva ja mujale.

Eesti Vabariigi kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse nõuniku Anne-Ly Reimaa sõnade kohaselt aitavad hõimupäevad teadvustada eesti pärimuskultuuri soomeugrilist alget ja kuulumist soome-ugri rahvaste perre, ühtlasi on hõimupäevad nende rahvaste ja riikide kultuurikoostöö sümboleid.

Seotud lood
19.10.2017 21.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto