Sisukord
Kultuur
Postimees
21.10.2017
Eesti Inspektsioon leidis nädalavahetuse reidil ehitusplatsidelt mitmeid rikkumisi Politsei: olukord on hullem, kui kartsime (27) Häälteostjad avastasid e-valimiste võlud (42) Lumeleopardide pidupäev Rakke vallajuhti tänati kopsaka preemiaga Mehed peksid kurikaga, lapsed mängisid kõrval Perling: Sõnad ja teod lähevad tihti lahku (12) Majandus Inspektsioon leidis nädalavahetuse reidil ehitusplatsidelt mitmeid rikkumisi Välismaa Tallinna vaim võib muuta Euroopat Sobtšak lisab valimistele värvi Arvamus Sirje Niitra: kui lähedal on liiga lähedal? (6) Postimees 1935. aastal: jaht peidetud kullale Jõhvis Juhtkiri: vabaduse ründamise eest pannakse türmi (4) Kes juhib Tartut? Eksimatud otsustajad (9) Targem annab järele (1) Glamuuri tumedad varjundid (2) Jaan Undusk: kuidas kirjutada mõttelugu Eesti pinnalt (2) EKI keelekool: ürgne side rahvaste vahel (1) Sergei Metlev: Eesti vabadus võrdselt nii hipsterile kui rahvuslasele (5) Kultuur Igavesti elamise plussid ja miinused Valgevene teater kui reservaadi reformatsioon Voolujooneliseks disainitud uks Euroopasse Nädala plaat. Ideaalne dream-pop Aja auk. Pange nad selle peale plaksutama EKI keelekool: ürgne side rahvaste vahel (1) Sport Tartu elavnes, kuid Kalevilt võitu röövida ei suutnud Ksenija Balta otsib harmooniat Marek Tiits: spordiajakirjanduse omavärav Postimehe video: Kristjan Ilves sihib olümpial kohta 10 seas Võistlus, mis kestab kaheksa ja pool kuud ning teeb maailmale tiiru peale Blogi ja galerii: Beljajeva sai kodusel MK-etapil kolmanda koha Tarbija Üle piiri tuuakse viis korda rohkem sigarette (11) AK Valgevene teater kui reservaadi reformatsioon Igavesti elamise plussid ja miinused Juhan Aru puutetundlik luule Siis, kui on sügavust «Kasulik inimene olla on mulle alati paistnud kaunikesti jõle» Rammus kujutlusvõime Kangelane-viiking on niisiis tagasi (2) Vikerkaar loeb. Bahtin forever Voolujooneliseks disainitud uks Euroopasse Peeter Langovitsi tagasivaade: Esimene põhiseaduslik valitsus astus ametisse Nädala plaat. Ideaalne dream-pop Aja auk. Pange nad selle peale plaksutama Jaan Undusk: kuidas kirjutada mõttelugu Eesti pinnalt (2) Kui raamat kirjutab kirjanikku Palju viina ei millekski (1) Arter Karmi looduse elulised õppetunnid Animafilm «Lumeinimese poeg» toob pisara silmanurka ja naeratuse näole Tudengid hoiavad vormeliehituse traditsiooni au sees Montreali olümpiastaadion – kõige suurema ülekuluga olümpiaareen Horoskoop Neeme Raud Weinsteini ahistamisskandaalist: aeg hüüda «Ohoo!» (3) Godot'd oodates Taavi Rõivase päästmine (5) Kelly Sildaru: Ei mäleta, et mul oleks kunagi hirmu olnud (3) Kui kallis on hobune? Video! Kanna kohe: viis värsket moeideed Kaja Kallas: koolibussivõitlus (2) Restoran teeb juustu Sõiduproov. Suzuki Ignis: iseloomuga üheksakümnendad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aja auk. Pange nad selle peale plaksutama

2 min lugemist
Rakim FOTO: Kuvatõmmis

«Make ’em clap to this» oli Eric B & Rakimi loo «Eric B Is President» rida ja pärines nende 1987. aasta 7. kuu 7. päeval ilmunud debüütalbumilt «Paid In Full», mille MTV valis maailma parimaks räpiplaadiks. Rakimile seitsmed meeldisid, sest on seitse kontinenti ja seitse merd ja palju muudki veel. Maailma ühe innovatiivseima räpiduo lugu on üsna traagiline, ent tänavu tulid nad uuesti kokku.

Innovatsioon vastab vajadusele, mille olemasolust polnud aimu. Rakim ütles, et ta pole räppar, vaid tekstikirjutaja. Räppimine oli tema arvates miski, mida tehakse niisama popsutamise kõrvale. Kui varem olid räpparid olnud energilised, siis Rakim oli stoiline, metoodiline. Selline sametises ekstaasis. Kui Rakim esimest korda salvestama läks, öeldi talle muidugi ka, et mees, räpi nüüd energilisemalt.

Ajakiri Source nimetas Rakimi aegade parimaks sõnameistriks. Rakimile oli laul midagi enamat kui lihtsalt luuletus. Kunst. Mitte hiphop, vaid Teadmised, Muusikatund jne. Eric B & Rakimi plaatidel kohtas ka saksofoni. Rakimi vanem vend mängis saksi ja mängis pilli ka Rakim. Käis isegi võistlustel. Enne riimima asumist õppis Rakim, mis muusika on. Õppis, mitu sõna saab ritta panna ja mitu neist riimuma. «But it’s bitin’ me / Fightin’ me / Invitin’ me to rhyme.»

Kõigepealt oli vaja muusikat. 1987. aasta Rakim paneb mussi mängima, kustutab tuled, istub maha ja asub valget paberilehte põrnitsema. Enne oma hiphopilugu kuulab ta ka näiteks džässi, sest džäss on ill ja loob vajaliku meeleolu. Rakim üritas sõnadega edastada John Coltrane’i soolosid. «Paid In Fulli» lugudest kõige kauem võttis monument «I Ain’t No Joke». Neli päeva, kaks tundi päevas, isegi mitte kogu aja kirjutades, vaid mõeldes. Teema pidi olema tõsine, aga vandumiseta, et raadiod mängiks.

Teema oli tõsine, sest Rakim on Five-Percent Nationi liige. Rajas selle religiooni 1964. aastal Harlemis endine Nation of Islami liige Clarence 13X, kellest sai Allah the Father. Rakim oli päike. Must mees on päike ja naine on kuu, ütles Rakim. Ra oli päikesejumal, KIM aga King Islam Master.

Rakim kuulis Eric B-d raadiost. Popmetallurg B-l oli jõu- ja ilunumber «Eric B Is President». Rakim ei tahtnud räppida, ta tahtis kooli minna ja jalgpalli mängida. Kui nad selle loo tegid, märgiti plaadile esitajaks Eric B ja külalisena Rakim. «Paid In Fullil» on mitu instrumentaalharpuuni. See oli techlife, plaat, mida peetakse esimeseks suureks sämplimisalbumiks: The J.B.’s, Barry White, Jackson 5, Funkadelic said sämplitud. Briti duo Coldcut koloniseeris omakorda nimiloo ja remiksis sellest pika versiooni. Käes oli ostsillaatorite, masinaoperaatorite ajastu.

Eric B ja Rakim, kelle vahel oli mingi seletamatu elektrokeemia, pimp juice, trukkisid viie aastaga valmis neli plaati. Siis hakkas Eric B kartma, et Rakim hülgab ta. Järgnes pikk kohtuvaidlus. Rakim tegigi 1990. aastate lõpus kaks sooloplaati, kuid sattus uutesse legaalsetesse ämblikuvõrkudesse. Dr. Dre kutsus ta oma firmasse, kuid Rakimi sõnul soovitati tal räppida tapmisest, samas kui Rakim tahtis hoopis pajatada uuestisünnist. Ilmus temalt lõpuks 2009. aastal ka kolmas soolo, mitte küll Dre firmas, ja jäi seetõttu ehk ka märkamata. Rakimist sai mees, kes andis lihtsalt vahel kontserte.

Seotud lood
20.10.2017 23.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto