Sisukord
Arvamus
Tänane leht
23.10.2017
Eesti Palju õnne Tüli raha pärast viis kolme süütamiseni (2) Rakvere koalitsioon igatseb tagasi kaharat kuuske (3) Pärnu ehitusplatsilt avastati taas moldovlased POSTIMEHE SUUR INTERJVUU: Ehituses käib pidev tulekahju kustutamine (1) Majandus TTÜ näitab Eesti Energiale alternatiivset tulevikku (2) Täna 20 aastat tagasi oli paljudel Eestis eriti must päev (1) Välismaa Eesti püüab täna eesistumise suurimat võitu (3) Arvamus Tiina Kaukvere: mul ei ole venelastest sõpru (12) Lugeja kiri: haldusreform toob nimesegaduse (3) Juhtkiri: jõuluinstallatsioonist loobumine oleks viga (17) Edasi 1962. aastal: rassist ähvardab Erik Gamzejev: suured Eesti linnad on Keskerakonnale loovutatud aastakümneteks (6) Kaire Uusen: kuidas parandada eestlase mainet? (5) Erkki Bahovski: viker- ja muid viise Kultuur Kultuuri lühid Sport Maailma esinumbri Julia Beljajeva argipäev – patsientide vastuvõtt (1) Marquez jõudis neljandale MM-tiitlile ülilähedale Epeenaiskonna väärtuslik õppetund Kalev/Cramo alustab Ühisliigas võtmenädalat Eesti meistrivõistluste viimastes voorudes jätkub närvidemäng Tartu Korruptsioonis kahtlustatavad abilinnapead endal süüd ei näe Menukale hommikusele rongile Tartus mugavalt ei pääse (2) Maavanem paneb vallajuhiks saades kohe ameti maha (1) Ümbrikupalga maksmine levib ka Tartumaal (2) Mitu põllumeest andis valimistel uutele vallajuhtidele silmad ette Vahur Kollom: korruptsiooni ei saa sallida Priitahtlikud ja sotsiaal-Uber Arvustus: Beatrice’i pseudoprobleemid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lugeja kiri: haldusreform toob nimesegaduse

2 min lugemist
Saarde valla silt. Foto on illustreeriv. FOTO: HENN SOODLA/PRNPM/EMF

Haldusreformiga kaasnevad nime- ja aadressimuudatused on tarbetu vägivald, kirjutab lugeja Ülo Laanoja.

Kunagi olime tigedad, et nõukogude võim joonistas ümber Eestimaa kaardi. Nüüd teeme seda ise, kustutades oma ajalugu. Miks võõrvõim tahtis ajaloolist mälu kaotada, pole raske taibata.

Miks me seda ise vabatahtlikult teeme, on arusaamatu. Pean silmas eelkõige ajalooliste külanimede muutmist/kaotamist.

Alles me tõime ajaloo kaardile tagasi, nüüd teeme ise ümber. Tõsi – teistes kohtades.

Põhimõtteliselt toimub kõik olematul argumentatsioonil, tuginedes kohanimede seadusele justkui haldusreformi paratamatu tagajärjena. Jah – riigil peab olema võimalus suhelda kodanikega unikaalse aadressi kaudu.

Kas digiriigil on tõesti keeruline säilitada praegune posti sihtnumbrite süsteem? Või töötada välja vastav klassifikaator? Või kasutada GPS-koordinaate. Ilmselt mitte.

Ameerikas on just postiindeks see määrav. Kuigi indeksid võivad eri osariikides kattuda, tagab just postiindeks saadetise adressaadini jõudmise. Isegi kokkukasvanud linnad ja nende tänavad on säilitanud oma esialgse nime. Mis sest, et suur-Miami osade vahel on piiri tabada keeruline ning kui navisse sisestada tänava nimi unustades linna nime muutmata või valides asjatundmatuna vale (satelliit)linna, jõuad väga valesse kohta.

See on ajalugu, mida ei tohi ka Eestis ühe teise protsessi kaasusena muuta. Kui on tarvis aadressi ka kirjapildis (lisaks sihtnumbrile) eristada, antagu siis keelekomisjonile pähkel närida, kuidas valla staatuse kaotanud piirkondi nimetada. Olgu see osavald, vanavald, kogukond, kirikumaa või mis iganes uudissõna, aga Mõisaküla jäägu ikka Mõisakülaks ja Liiva Liivaks.

Saaremaal on viis Mõisaküla, viis Liivat ning arvukalt teisi korduvaid kohanimesid. Küla nimi peab jääma – kohaletoimetamise marsruudid võivad muutuda, on ajas muutunud ja muutuvad veelgi.

Selline vägivald ajaloo kallal ei mahu lihtsalt pähe. Ons meite kodanikuühiskond tõesti nii nõrguke, et pole veel tagajalgadele tõusnud? Nimede probleem kerkib üles ka tänavanimede puhul. Nõmme linnaosa Tallinnas on juba mõndagi tunda saanud. Tarbetult.

Mis juhtub, kui Pärnu neelab alla Sindi? Või Tallinn Saue? Seda kõike põhjusel, et riigikogu ei ole taibanud õigel ajal korrigeerida paberimajanduseaegsele loogikale tuginevat seadust.

Seotud lood
21.10.2017 24.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto