Sisukord
Nädala näod
Postimees
21.10.2017
Eesti Inspektsioon leidis nädalavahetuse reidil ehitusplatsidelt mitmeid rikkumisi Politsei: olukord on hullem, kui kartsime (27) Häälteostjad avastasid e-valimiste võlud (42) Lumeleopardide pidupäev Rakke vallajuhti tänati kopsaka preemiaga Mehed peksid kurikaga, lapsed mängisid kõrval Perling: Sõnad ja teod lähevad tihti lahku (12) Majandus Inspektsioon leidis nädalavahetuse reidil ehitusplatsidelt mitmeid rikkumisi Välismaa Tallinna vaim võib muuta Euroopat Sobtšak lisab valimistele värvi Arvamus Sirje Niitra: kui lähedal on liiga lähedal? (6) Postimees 1935. aastal: jaht peidetud kullale Jõhvis Juhtkiri: vabaduse ründamise eest pannakse türmi (4) Kes juhib Tartut? Eksimatud otsustajad (9) Targem annab järele (1) Glamuuri tumedad varjundid (2) Jaan Undusk: kuidas kirjutada mõttelugu Eesti pinnalt (2) EKI keelekool: ürgne side rahvaste vahel (1) Sergei Metlev: Eesti vabadus võrdselt nii hipsterile kui rahvuslasele (5) Kultuur Igavesti elamise plussid ja miinused Valgevene teater kui reservaadi reformatsioon Voolujooneliseks disainitud uks Euroopasse Nädala plaat. Ideaalne dream-pop Aja auk. Pange nad selle peale plaksutama EKI keelekool: ürgne side rahvaste vahel (1) Sport Tartu elavnes, kuid Kalevilt võitu röövida ei suutnud Ksenija Balta otsib harmooniat Marek Tiits: spordiajakirjanduse omavärav Postimehe video: Kristjan Ilves sihib olümpial kohta 10 seas Võistlus, mis kestab kaheksa ja pool kuud ning teeb maailmale tiiru peale Blogi ja galerii: Beljajeva sai kodusel MK-etapil kolmanda koha Tarbija Üle piiri tuuakse viis korda rohkem sigarette (11) AK Valgevene teater kui reservaadi reformatsioon Igavesti elamise plussid ja miinused Juhan Aru puutetundlik luule Siis, kui on sügavust «Kasulik inimene olla on mulle alati paistnud kaunikesti jõle» Rammus kujutlusvõime Kangelane-viiking on niisiis tagasi (2) Vikerkaar loeb. Bahtin forever Voolujooneliseks disainitud uks Euroopasse Peeter Langovitsi tagasivaade: Esimene põhiseaduslik valitsus astus ametisse Nädala plaat. Ideaalne dream-pop Aja auk. Pange nad selle peale plaksutama Jaan Undusk: kuidas kirjutada mõttelugu Eesti pinnalt (2) Kui raamat kirjutab kirjanikku Palju viina ei millekski (1) Arter Karmi looduse elulised õppetunnid Animafilm «Lumeinimese poeg» toob pisara silmanurka ja naeratuse näole Tudengid hoiavad vormeliehituse traditsiooni au sees Montreali olümpiastaadion – kõige suurema ülekuluga olümpiaareen Horoskoop Neeme Raud Weinsteini ahistamisskandaalist: aeg hüüda «Ohoo!» (3) Godot'd oodates Taavi Rõivase päästmine (5) Kelly Sildaru: Ei mäleta, et mul oleks kunagi hirmu olnud (3) Kui kallis on hobune? Video! Kanna kohe: viis värsket moeideed Kaja Kallas: koolibussivõitlus (2) Restoran teeb juustu Sõiduproov. Suzuki Ignis: iseloomuga üheksakümnendad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Glamuuri tumedad varjundid

2 min lugemist
Laura Kõrgemäe FOTO: Illustratsioon: Andrus Peegel

Sel nädalal ilmsiks tulnud kupeldamisskandaali keskmes on endine miss Laura Kõrgemäe. Mitmed tema agentuuriga Invidia kokku puutunud tüdrukud väidavad, et promotöö kattevarjus tegeldi hoopis noorte neidude vahendamisega meestele. Millega täpselt tegemist oli, peab välja selgitama politsei algatatud kriminaalmenetlus.

31-aastane Kõrgemäe sai tosina aasta eest tuule tiibadesse, kui võitis Eesti Miss 2005 tiitli ning alustas modellikarjääri ajakirjade FHM ja Playboy kaanel. Tema FHMi pilti avaldati enam kui 20 riigis ja ajakirja lugejad valisid Laura maailma seksikaimate naiste edetabelis kaks aastat järjest teisele kohale. Glamuuriajakirjandus kajastas igat tema sammu kullakarralises elus ja igat uut elukaaslast. Nii polegi imestada, et kui selline inimene hakkab noortele tüdrukutele kergelt kätte tulevast glamuursest elust rääkima, siis need teda ka usuvad – ta ise on sellest ju parim näide.

Skeemis osalenud promotüdrukud tunnistavad: pakkumine tundus liiga ilus, et olla tõsi, aga oli piisavalt motiveeriv, et see vastu võtta. Üks neist, kes käis Kõrgemäe pakutud viisil välisreisidel, rääkis Elu24-le, et tüdrukud teadsid, kuhu ja milleks neid viidi. «Kaugemale minek oli vabatahtlik, aga võis olla ka tüdrukuid, kelle kogemus on räigem,» nentis ta. Kusjuures müstiline välismaa härra nimega I. J. Zand oli selle tüdruku sõnul meeldiv inimene, kes pani ta end hästi tundma.

Kõrgemäe on varem kategooriliselt kõiki süüdistusi eitanud ja alates ajast, mil skandaal lahvatas, olnud lihtsalt kättesaamatu. Eesti modellimaailm ei näi aga olevat kuigi üllatunud – Laura Kõrgemäe äriskeem oli juba ammu avalik saladus, kinnitati anonüümsust paludes.

On mõneti kummaline, kuidas asjad kokku jooksevad. Ameerika Ühendriikides toob iga uus päev uudiseid filmimagnaat Harvey Weinsteini ahistamisskandaalist. Ka see skandaal algas paari näitlejanna väljaastumisest, nüüdseks aga tunnistab pea kogu Hollywood, et mehe kombed olid avalikult teada, kuid keegi ei tihanud sellest rääkida.

Kuni see tundus endale kasulik ja otseselt silma ei torganud, seni aktsepteeriti toimuvat nii Weinsteini kui ka Kõrgemäe puhul. Kuna meedia tähelepanu oli mõlema puhul aastaid pigem imetlev, siis tekkis ka ohvriks sattunutel tunne, et midagi ei annagi teha, sest nende mõjujõud on nii suur.

Mõlema juhtumi puhul on leidunud ka kriitikuid, et õnne, rahasummade, paremate filmirollide või lihtsalt ilusa elu soovijad olid ise süüdi, kui kõige sellega kaasnevaga nõustusid. Igal asjal on ju oma hind.

Samas tuleb rõhutada, et ohver ei ole süüdi. Oleks väga ebaõiglane noortele inimestele nende naiivseid unelmaid ette heita. Küll aga on etteheiteid väärt need, kes teavad, mis toimub, kuid eelistavad vaikida.

Olgu tegemist filmimagnaadiga, eksmissiga, poliitikuga või kellega tahes – keegi ei tohi teisi inimesi omakasuks tarvitada. Keegi ei tohi sellisest tarvitamist teades vaikida. Ja kui ohver räägib, siis tuleb teda julgustada, mitte süüdistada, et «küll sa oled loll», «ju sa ise tahtsid ka» või «sa liialdad, midagi sellist ei olnud».

Seotud lood
20.10.2017 23.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto