Sisukord
Kultuur
Tänane leht
23.10.2017
Eesti Palju õnne Tüli raha pärast viis kolme süütamiseni (2) Rakvere koalitsioon igatseb tagasi kaharat kuuske (3) Pärnu ehitusplatsilt avastati taas moldovlased POSTIMEHE SUUR INTERJVUU: Ehituses käib pidev tulekahju kustutamine (1) Majandus TTÜ näitab Eesti Energiale alternatiivset tulevikku (2) Täna 20 aastat tagasi oli paljudel Eestis eriti must päev (1) Välismaa Eesti püüab täna eesistumise suurimat võitu (3) Arvamus Tiina Kaukvere: mul ei ole venelastest sõpru (12) Lugeja kiri: haldusreform toob nimesegaduse (3) Juhtkiri: jõuluinstallatsioonist loobumine oleks viga (17) Edasi 1962. aastal: rassist ähvardab Erik Gamzejev: suured Eesti linnad on Keskerakonnale loovutatud aastakümneteks (6) Kaire Uusen: kuidas parandada eestlase mainet? (5) Erkki Bahovski: viker- ja muid viise Kultuur Kultuuri lühid Sport Maailma esinumbri Julia Beljajeva argipäev – patsientide vastuvõtt (1) Marquez jõudis neljandale MM-tiitlile ülilähedale Epeenaiskonna väärtuslik õppetund Kalev/Cramo alustab Ühisliigas võtmenädalat Eesti meistrivõistluste viimastes voorudes jätkub närvidemäng Tartu Korruptsioonis kahtlustatavad abilinnapead endal süüd ei näe Menukale hommikusele rongile Tartus mugavalt ei pääse (2) Maavanem paneb vallajuhiks saades kohe ameti maha (1) Ümbrikupalga maksmine levib ka Tartumaal (2) Mitu põllumeest andis valimistel uutele vallajuhtidele silmad ette Vahur Kollom: korruptsiooni ei saa sallida Priitahtlikud ja sotsiaal-Uber Arvustus: Beatrice’i pseudoprobleemid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kultuuri lühid

2 min lugemist
Enno Tammeri kirjutatud Ilon Wiklandi elulooraamat «Ilon Wikland. Elu pildid». FOTO: Raamat

NUMBER

800 filmi seast valiti Andres ja Katrin Maimiku mängufilm «Minu näoga onu» maineka Mannheim-Heidelbergi filmifestivali võistlusprogrammi.

Jaan Tooming teeb Nero Urkega teatrit

Maailma allakäik algas juba ammu enne «Hamleti» kirjutamist ning selles mõttes on Shakespeare absoluutselt tänapäevane näitekirjanik ja «Hamlet» tänapäevane näidend. Nii arvavad LendTeatri tegijad: «See näidend kõneleb deemonlikust maailmast ning selle peategelane loodab, et tal on valik, kuid tegelikult…. on see FAATUM. See on LAVIIN, mis oma teel hävitab kõik. Tänast maailma, mis on miljon korda kuritegelikum kui Hamleti aeg üldse oli, võib päästa ainult Armastus. See on elu ja surma küsimus.»

«Hamleti» toob LendTeatris lavale legendaarne lavastaja Jaan Tooming, peaosas näeb 23. oktoobril esietenduvas lavastuses Nero Urket. Elvas ja Tartus mängitavas lavastuses teevad veel kaasa Anne-Mai Tevahi, Airé Pajur, Rein Annuk, Margus Mankin, Algis Astmäe, Mikk Sügis, Kaido Kivi.

Kolmsada estoonlast Peterburis

Tänasest kolmapäevani annab rahvusooper Estonia Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva pidustuste raames etendusi Peterburis Maria teatris. Peterburi teatrisõpradele viiakse külakostiks ballett «Kratt», ooper «Rinaldo» ja galakontsert Peterburi Jaani kirikus. Etendusi dirigeerivad Vello Pähn ja Andres Mustonen, kontserti Vello Pähn ja Nikolai Aleksejev.

«Peterburi sõidab üle kolmesaja estoonlase: lisaks lauljatele, tantsijatele, orkestrile ja tehnilisele meeskonnale on seekord kaasas ka poistekoor,» ütles teatrijuht Aivar Mäe. «Ligi 40 aasta järel taas Maria teatri lavale astuda on estoonlastele suur au ja rõõm. Peterburi elanike, teatrikriitikute ja kohaliku meedia huvi on väga suur,» lisas Mäe.  

Surnu suusad Vaalas

Galeriis Vaal on avatud Peeter Lauritsa kuraatornäitus «SURNU SUUSAD. Kuidas kirjeldada metsa digitaalsetele jänestele». 18. novembrini avatud näitusel osaleb 20 kunstniku, teiste seas näiteks Jaanika Arum ja Herkki E Merila, Laurentsius, Edward von Lõngus, Arne Maasik, Maria-Kristiina Ulas ja Taavi Varm.

See näitus kõnetab praegu kõikjal aktuaalset teemat. Valitud kunstnikud moodustavad võrgustiku, risoomse välja, nad töötavad eri väljendusvahenditega, on eri vanuses ja vastandlike elukogemustega. Kuid kõik tegelevad metsa maagiliste aspektidega, igaüks omal moel. Peaaegu kõik tööd on valminud spetsiaalselt selleks näituseks.

Ilon Wiklandi elulooraamat ilmus esimesena Eestis

Kirjastuses Tammerramat Ilmus Enno Tammeri kirjutatud maailmakuulsa lasteraamatukunstniku Ilon Wiklandi elulooraamat «Ilon Wikland. Elu pildid». Raamat avaldati just Eestis ja selle pani kokku Enno Tammer, sest selline oli Ilon Wiklandi soov.

Kuna Ilon Wikland on öelnud, et mäletab oma elu piltidena, kasutab autor ülesehitusliku vormivõttena n-ö tekstipilte ehk püüab sõnadega joonistada Ilonist pildid, milles ta hakkab elama. Sõnaliste piltide kõrval on ka Wiklandi joonistatud pildid või ajaloolised fotod. Ühed pildid võimendavad teisi ning nii avanebki lugeja ees Ilon Wiklandi elu.

Enno Tammer on kirjutanud: «Nende aastate jooksul on Ilon väga palju rääkinud oma elust ning ma tean, et tema erksad silmad tõmbuvad vahel veekalkvele ja niiskeks või siis pilluvad selliseid sädemeid, et õhk säriseb. Selles särinas võib olla kõike – võitluslikkust, raevu, viha, jonni, kangekaelsust.»

336-leheküljeline raamat on kõvakaaneline ja värvitrükis. Selle on kujundanud Endla Toots.

Seotud lood
    21.10.2017 24.10.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto