Sisukord
Arvamus
Postimees
19.02.2020
Ilves: loodan, et lääs ei ole veel lõppenud (2) Eesti Küberpättide nahka läks 13 miljonit eurot Apteekrid andsid reformipöörajate vastu turmtuld Tallinna linnapolitsei saatis Maardu taksojuhtidele ultimaatumi Mäggi: Eestil on Hiinast rohkem võita kui kaotada (1) Pärnu võimuliit läks lõhki Jäävaba meri ajas hülged poegima laidudele Majandus Riigifirma napsas kuluka võidu Saksamaa ja Euroopa huvid käivad käsikäes Välismaa Venemaal kaalutakse ekspresidentide puutumatust (1) Rootsis valmis maailma suurim vastlakukkel Torm tõi Iiri rannikule hüljatud laeva Arvamus Juhtkiri: rekordhind ja kaotatud aastad (2) Arved Breidaks: Tehvandile suusahall (1) Paloma Krõõt Tupay: presidendi punane joon (4) Marek Sammul: suletus toodab konnatiike Indrek Leppik, Viljar Kähari: Eesti pakub katuseta maja Erkki Bahovski: kodanike Euroopa (1) Meie Eesti Aimar Altosaar: Eesti rahva küpsustunnistus Sergei Metlev: manifest kui kahtlusi vaigistav lootus (1) Kultuur Jaan Krossi põrgu ja purgatoorium Kommunism veetles vaid kodanlikust spliinist? Sport Türgi korvpallur võttis uue nime Heino Endeni järgi Kodus teise kuldmedali teeninud Wierer: värisesin viimases tiirus päris palju Anett Kontaveit pääses Dubais teise ringi Tartu Aksel Part: autosõit kui asotsiaalne tegevus Mall Värva: loodusega koosolemise ilu ja võlu Prokuratuur täpsustas Valvo Semilarski süüdistust Miss Valentine toob Tartusse 35 riigi parimad võimlejad Raatuse koolis püsivad pinged löövad direktori Toomas Kingu vererõhu lakke Piinatud hinged treppidel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: jõuluinstallatsioonist loobumine oleks viga

2 min lugemist
TULEDE SÜÜTAMINE AKENDEST JÕULUKUUSEL, ESIMENE ADVENT RAKVERES FOTO: Marianne Loorents/Virumaa Teataja

Inimesed võtavad vastu otsuseid ning tajuvad olevikus toimuvat oma kogemusest, harjumustest ning hoiakutest lähtuvalt. Nii on minevik ja olevik omavahel tugevasti seotud. See annab elule turvalise raamistiku. Selleks aga, et midagi saavutada, on vaja nendest harjumuspärastest raamidest välja astuda. Võib säilitada hoiakud ja harjumused, lisades neile midagi uut. Kuid lisades uut, teeme sammu tuleviku poole.

Rakvere on Eesti linnade hulgas eriline selle poolest, et pole kartnud tavapärastest raamidest välja astuda. Olgu selleks siis Baltoscandali teatrifestival, punklaulupidu või praeguseks hingusele läinud Tarva korvpallimeeskond – rakverelased on ikka näidanud, et oskavad ja julgevad teha midagi sootuks teistmoodi kui kõik teised, ning tänu sellele on Rakvere võrreldes teiste maakonnalinnadega pildil.

Sellesse ritta, mida rakverelased on teinud teisiti ja mis toonud neile tähelepanu, kuulub kahtlemata ka Rakvere jõulupuu. Traditsioonilist jõulukuuske on seal viimasel kolmel aastal asendanud installatsioon, mis on iga kord olnud erinev: esimesel aastal koosnes puidujääkidest, järgmisel akendest ja viimati meenutas see kellamehhanismi. Nagu ikka oli rakverelaste hulgas neid, kellele jõuluinstallatsioon meeldis, ja neid, kellele ei meeldinud. Kuid julgus teha midagi teisiti tähendas seda, et Rakvere jõulupuu ei pälvinud tähelepanu mitte ainult Eestis, vaid tänu sellele õnnestus väikesel linnal ületada uudiskünnis isegi maailma suurtes meediaväljaannetes.

Nüüd on tekkinud oht, et Rakvere võib loobuda märgist, mis on neile seni rahvusvahelist tähelepanu toonud, kuna kohalikud valimised võitnud erakonnad lubasid keskväljakule tuua tavalise kuuse. Mõni koalitsioonipoliitik Rakveres on seda sammu põhjendanud kristlike tavadega, ehkki jõulupuutraditsioon lähtub paganlusest ning näiteks uues testamendis pole mingit seost Kristuse sünni ja puu, veel vähem kuusepuu kui sümboli vahel.

Väär on arusaam, nagu eeldaks nüüdisaegse kunsti mõistmine mingit erilist teadmistepagasit – seda eeldas tegelikult hoopis klassikaline kunst, mis põhines sümbolismil, müütidel, ajaloosündmustel ja ilukirjanduslikel süžeedel. Nüüdisaegne kunst põhineb vastuvõtul. Sama kehtib Rakvere jõuluinstallatsiooni puhul – kõik oleneb sellest, kuidas keegi seda võtab. Kellegi paneb installatsioon õlgu kehitama, kuid kellegi teise jaoks on see midagi, mis suutnud välja murda tavapärastest raamidest. Harjumuslikest raamidest väljumine  on pannud inimesed nii meil kui ka mujal Rakvere jõulupuud märkama ning sellest kui ühest linna sümbolist loobumine oleks rumal.

Seotud lood
18.02.2020 19.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto