Sisukord
Arvamus
Postimees
24.10.2017
Eesti Pikamäe: rahva tahe on ülimuslik Sotsid tahavad Tallinnas mitut tähtsat ametit Kolm teele jooksnud hobust hukkus veokirataste all Riigikontrolör Alar Karis püüab Tõnis Lukase kõrval ERMi juhi kohta (1) Toom ei läinud liimile (9) Välismaa Aafrika – Põhja-Korea salajane kullaauk Mehhiko õpib Trumpiga läbi rääkima Uuring: uutel valimistel kaotaksid iseseisvuslased enamuse (1) Välismaa lühiuudised: 24.10.2017 Arvamus Ivan Makarov: Moosud euroopalike väärtuste valvel (53) Mihkel Mutt: mitte ainult lapsepõlvest (38) Juhtkiri: riigitööle koolipinki ja ühtlasi õpetajaks Postimees 1935. aastal: telefon kirja asemele Merle Jääger: vene hing ja vene küsimus (8) Margus Parts: tõde ja õigus Ameerika moodi (3) Kultuur Kui ilus on olla haige Sport Optimistlik Mait Patrail enne koondisemänge: enamik mehi on heas vormis Spordi lühiuudised Kalev/Cramo Ühisliigas - võitlust oli, aga võit jäi ikka tulemata Kas Ragnar Klavan jääbki pingile? TLÜ Kalevi peatreener Raido Roos kiidab Bamba Falli Vormelitülis pillutakse solvanguid ja nõutakse muutusi Tervis Gripivaktsiini napib ja lisapartiid ei pruugi tulla Vaktsiin kaitseb gripi eest aasta jagu Tartu Poiss püüdis Tartu kesklinnas Atlantise juurest võimsa haugi (2) Kajar Lember: otsustamisest ja vastutamisest (2) Spordisõbrad saavad nädal aega nautida tipptennist Miks loob Reformierakond Tartus võimuliidu Keskerakonnaga? Linnapea selgitab (3) Regilaulutoas saab kaasa laulda elu lugusid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Margus Parts: tõde ja õigus Ameerika moodi

2 min lugemist
Margus Parts FOTO: Postimees.ee

Tavalisel meediatarbijal on küllap keeruline hoomata välisriikides toimuva peensusi – ikka ületavad uudisekünnise suuremad edulood, katastroofid ja skandaalid. Seega on näiteks lihtne jõuda järeldusele, et paljukirutud (aga ka palavalt armastatud) president Trump on lihtsalt vasakliberaalse meedia peksukott ning tema sõnadest ja säutsudest valitakse välja vaid kõige pikantsemad ja söödetakse rahvusvahelise massikommunikatsiooni kajakambrisse.

See peegeldab ka vabariiklasest presidendi enda suhtumist, kes korrutab nagu mantrat, et peavoolumeedia valetab ja tema kohta käiv kriitika on fake news. Samas ei tee ta ise midagi, et meedia usaldusväärsust suurendada – pressikonverentsidel annab Valge Maja pressisekretär tihti sõnaõiguse vaid Trumpi suhtes pimedat toetust näitavatele kanalitele, teiste väljaannete esindajaid kostitatati vähemalt Sean Spiceri ajal solvangutega.

Trump on läinud lausa nii kaugele, et küsis negatiivse meediakajastuse valguses, kas telekanali NBC eetriluba oleks võimalik peatada. Kujutage nüüd ette, et president Kersti Kaljulaid tahaks «Seitsmesed uudised» keelustada.

Trumpi peavoolumeediat diskrediteeriv tegevus meenutab üha enam desinformatsioonikampaaniat, milles esmalt aetakse vastukäiva informatsiooni levitamisega rahva pea segi, seejärel toidetakse neid võimumonopoli saanud kanalitega.

Kellele see tundub paranoilise konstruktsioonina, tuletan meelde, et Trumpi kampaanianõunik ja hilisem Valge Maja peastrateeg oli Steve Bannon, kes on parempopulistliku Breitbart Newsi juhina pidanud aastaid sõda peavoolumeedia vastu. Pärast presidendi ametisseastumist viitas ta Washingtoni pressikorpusele kui opositsiooniparteile ja kinnitas alles septembris saatele «60 minutit», et Trump ei vaja peavoolumeedia toetust.

Selle asemel eelistab president Twitterit, kus saab Bannoni sõnul suhelda otse inimestega, kes ta ametisse valisid. Jah, otsene suhtlus on kiiduväärt ja seda kasutavad ka teised riigijuhid, kuid Trumpi strateegia tundub olevat vältida takistusi, mida kujutavad endast kriitilised ajakirjanikud, ja paisata kontrollimata mõttevälgatusi filtreerimata kujul miljonite lugejate ette, lüües nii tihti segi ka Valge Maja enda poliitilised plaanid.

Peavoolumeedial ei jää sellises olukorras tihti muud üle, kui kajastada tõrksa presidendi tegevust vaid tema säutsudele tuginedes, üritades neid siis kuidagi laiemasse konteksti asetada. Pole ime, et meedia tegevus paistab poriloopimisena, kui riigipea ise eelistab  miljonite käekäiku suunavaid avaldusi edastada 280 tähemärgi piires.

Samas näitavad uuringud, et peavoolumeedia usaldusväärsus ameeriklaste seas on mullu novembriga võrreldes tõusuteel ning Trumpi avaldusi tähtsates küsimustes usaldatakse aina vähem. Allikakriitika on väärt asi ja tihti jäävad peavoolumeedia kritiseerijatest endist lähemal vaatlusel alles vaid riismed.

Seotud lood
23.10.2017 25.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto