Sisukord
Arvamus
Postimees
24.10.2017
Eesti Pikamäe: rahva tahe on ülimuslik Sotsid tahavad Tallinnas mitut tähtsat ametit Kolm teele jooksnud hobust hukkus veokirataste all Riigikontrolör Alar Karis püüab Tõnis Lukase kõrval ERMi juhi kohta (1) Toom ei läinud liimile (9) Välismaa Aafrika – Põhja-Korea salajane kullaauk Mehhiko õpib Trumpiga läbi rääkima Uuring: uutel valimistel kaotaksid iseseisvuslased enamuse (1) Välismaa lühiuudised: 24.10.2017 Arvamus Ivan Makarov: Moosud euroopalike väärtuste valvel (53) Mihkel Mutt: mitte ainult lapsepõlvest (38) Juhtkiri: riigitööle koolipinki ja ühtlasi õpetajaks Postimees 1935. aastal: telefon kirja asemele Merle Jääger: vene hing ja vene küsimus (8) Margus Parts: tõde ja õigus Ameerika moodi (3) Kultuur Kui ilus on olla haige Sport Optimistlik Mait Patrail enne koondisemänge: enamik mehi on heas vormis Spordi lühiuudised Kalev/Cramo Ühisliigas - võitlust oli, aga võit jäi ikka tulemata Kas Ragnar Klavan jääbki pingile? TLÜ Kalevi peatreener Raido Roos kiidab Bamba Falli Vormelitülis pillutakse solvanguid ja nõutakse muutusi Tervis Gripivaktsiini napib ja lisapartiid ei pruugi tulla Vaktsiin kaitseb gripi eest aasta jagu Tartu Poiss püüdis Tartu kesklinnas Atlantise juurest võimsa haugi (2) Kajar Lember: otsustamisest ja vastutamisest (2) Spordisõbrad saavad nädal aega nautida tipptennist Miks loob Reformierakond Tartus võimuliidu Keskerakonnaga? Linnapea selgitab (3) Regilaulutoas saab kaasa laulda elu lugusid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: riigitööle koolipinki ja ühtlasi õpetajaks

2 min lugemist
AS Tallinna Sadam opereeritav Muuga kaubasadam. FOTO: Toomas Huik

Kui rääkida erasektori kogemuste kasutamisest avalikus sektoris, tuleb paljudele esmalt meelde mullu aasta juhiks valitud Erkki Raasuke, kelle tegevust ja kriitilisi sõnavõtte majandus- ja kommunikatsiooniministri nõunikuna saatis suur avalik tähelepanu. Vahest on just temast saanudki alguse nähtav ja positiivne trend, et eraettevõtete tippjuhid siirduvad, olgu või mõneks ajaks, riigi teenistusse.

Valdur Laid, Aivo Adamson, Valdo Kalm, Taavi Kotka, Jüri Rass – see on vaid väike loetelu tippjuhtidest, kes on viimastel aastetel juhtinud nii era- kui ka riigiasutusi. Eesti riigil on sellest palju võita. Optimeerimine ja efektiivsus ei pea alati olema eesmärk omaette, ent see, kui keegi, kes on harjunud raha lugema ja kasuminäitajaid jälgima, eelarveread terase kõrvalpilguga üle vaatab, tuleb kahtlemata kasuks eesmärkide seadmisel ja töö korraldamisel. Juhi puhul on väga tähtis eeskuju. Raasuke on tabavalt märkinud, et avatud maailmas liiguvad parimad inimesed sinna, kus näidatakse head juhtimist.

Raasuke, kes juhtis aastatel 2011–2012 riigi äriühingute tegevuse analüüsi koostamist, leidis, et juhtimise parema korraldamisega võiks riik võita kümneid miljoneid eurosid aastas. Ta kirjutas Arengufondi mõtteraamatus (2013): «Riik on oma olemuselt eraomanikust vähem paindlik, teatud oskuste, inimeste ja protseduuride puudumine paneb ta erasektoriga võrreldes kehvemasse positsiooni. Ent on ka puudusi, mis on hea pealehakkamise korral lihtsalt kõrvaldatavad.»

Riik ei suuda juhte värvates kunagi pakkuda palgakonkurentsi rahvusvahelistele kontsernidele, kuid töö avalikus sektoris annab väärt kogemuse. Võimaluse vaadata millegi toimimist seestpoolt, mida varem on vaadeldud vaid väljastpoolt. See on teistsugune sotsiaalne kapital, nagu teatud juhtimiskoolitus. Asjaolu, et Eesti riigiasutused on saanud erasektorist tippjuhte, peegeldab mõndagi positiivset riigi arengu kohta – igavat tööd need inimesed tegema ei läheks.

Mõistagi võib siinkohal küsida, kas tippjuhtide seesugune rändlus ning uute võrgustike teke ei peida endas ka teatud riske? Jah, muidugi teab mõnda valdkonda riigis kureerinud juht hiljem erasektoris tunduvalt täpsemalt, kuidas asjad toimivad. Aga samas tunneb nii valdkond kui ka avalikkus seda inimest palju paremini. Hämarad korruptiivsed seosed saavad ainest hoopis muudest allikatest.

Juht ei saa iialgi valmis, on öelnud Raasuke. Mida rohkem erasektori-kogemusega juhte avalikus sektoris käe valgeks saab, seda parem. Ning mõelda võib ka nii – ja see on eriti ilus mõte –, et niimoodi kingivad inimesed riigile midagi tagasi, justkui tänutäheks oma eduka karjääri eest.

Seotud lood
23.10.2017 25.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto