Sisukord
Arvamus
Postimees
26.10.2017
Eesti Keskerakond otsustas võimu Tallinnas mitte jagada (14) Helde käega pirukajagajad (2) Majandus Kes on ahistamiskahtluse saanud Eesti juurtega Steve Jürvetson? (2) Eesti puidutööstustel juba praegu toorainega kitsas käes (8) Välismaa Albaania toob päevavalgele oma kommunistliku mineviku pärandi KOHALIK VAADE. Hispaanlastele on Läti erakordne väljakutse Läti saadik tõrjub jutte NATO abi ootavatest mehenäljas naistest Raamat heidab valgust Soome suvisele valitsuskriisile Hiinas algas Xi ajastu Vene ajakirjaniku ründamine jättis palju lahtisi otsi (1) Arvamus Lugeja ERRis toimuvast: see on juba liig mis liig (1) Ahto Lobjakas: Rahvaerakond Reform (4) Lugeja kiri: käed eemale «Aktuaalsest kaamerast»! (2) Postimees 1925. aastal: õudne juhtumine südaööl Juhtkiri: otsustav promill Tõnis Oja: riik mõnitab börsiettevõtteid Jaan Reinhold: kuus riiki, mis vajavad meie tähelepanu Martin McKee: alkoholitootjaid tuleb hinnata nende tegude, mitte sõnade põhjal (2) Kultuur Kaasaegne kunst – kas mõistetamatu mõttetus? (1) Tahte kurb mäng jõu paberis Mayhemi müsteerium klubis Tapper Tahte otsingul maskide maailmas Sport Venelase F1-karjäärile tõmmati kriips peale Postimehe eksklusiiv! Mäkinen: tahtsime Tänakut juba mullu Markkanen püstitas rekordi ja sai LeBron Jamesilt kiita Britid valmistuvad olümpiamängudelt evakueeruma Tartu Annelinlik hoonekõrgus jõuab Ülejõele Võimuta jäänud Jõgevamaa valimisliidud kahtlustavad parteisid salasobingus Liisa-Lotta Veiken: lõputu võõraviha ja näpuga näitamine (10) Qvalitase ja Medicumi arstid kolisid kokku Lõõtsa tänavalt kaovad tõkkepuud teadmata tulevikus Kuno Tammearu: hädad võivad tabada meid ootamatult Põltsamaal saab taas autoga üle silla, kuid ehitus veel jätkub Ajaloolugu: kuidas Ida-Virumaa Eestile jäi (1) Kompanii Nii veeretab end huumorirulliga üle spliini Raamatusse jõudsid tordid koos videotega Vigastatud loomadega peab tegelema riik, aga osa vastutusest lasub ka vabatahtlikel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Liisa-Lotta Veiken: lõputu võõraviha ja näpuga näitamine

2 min lugemist
FOTO: Eero Vabamägi

Spordimaailmas hiljuti olnud vahejuhtumi peale vajus mul suu maani ja vererõhk tõusis taevani. Võib aimata, et jutt on ilmselt Andi Nooda ja Ibrahim Mukunga käesurumisskandaalist. Kõige ehedama näitega eestlaslikust võõravihast ning sallimatusest. 

Räägin sest põhjusel, et Tartu ülikoolis õppides näen iga päev teise nahatooniga ja teisest kultuurist pärit inimesi, ning see on normaalne.

Ent paljud vaatavad neid kui immigrante: «Mis nad tulevad siia meie töökohti ära võtma!» Eestlasel on suur kihk reisida Euroopas ja kaugemateski maades, kus rahvastik on veel rohkem segunenud, ja seetõttu peaks ka eestlane kirju vaatepildiga harjunud olema.

Jõhvi rahvajooksul lõpetas Noot teisena ja Mukunga võitis. Mukunga soovis pjedestaalile astudes konkurendi kätt suruda, aga mida polnud, oli Nooda käsi. Ta ignoreeris võitjat ning näitas üles ülimat arrogantsust. Jaan Martinson kirjutas seepeale arvamusartikli «Mis nad siis tulevad meie õuele võitma». Olen öelduga nõus. Pole vahet, kas teisest kultuurist pärit inimene on spordimaailmas, teeb teadust või töötab poemüüjana. Miks süüdistada teist inimest selle pärast, et ta meist parem on? See viitab enda ebakindlusele, kitsale maailmapildile või vähesele haritusele. 

Ja siis avaldas Hannes Võrno oma seisukoha, mis kinnitab, et haritus ei tähenda sallivust: «Olen Aafrikas käinud palju kordi ja tean surmkindlalt üht – ma ei tõtta kedagi kättpidi tervitama, sest ei suuda seda mulle pihku poetatud vedelat nisa mehekäeks pidada.»

Miks süüdistada teist inimest selle pärast, et ta meist parem on? See viitab enda ebakindlusele, kitsale maailmapildile või vähesele haritusele.

Ning selliseid näiteid on küll ja küll, olgu või Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna liikmete suust pärit «kui on must, siis näita ust».

Mõneti saan aru ka inimeste hirmust sisserännanute ees, sest olgem ausad, halbu näiteid on tuua. Võtkem või näiteks Samer Khtab, kes valas Haapsalus oma naise süütevedelikuga üle, või Lasnamäe süürlane, kes süütas tahtlikult oma naise. Inimeste hirm pole päris põhjuseta, kultuuriline erinevus on tihtipeale suur. Kuid teame ka, et Eestis on kodumaiseid kurjategijaidki. Igas kultuuris ja riigis on neid.

Kas eestlastel on Soomes või Austraalias hea maine? Ei, sest sinna on tihtipeale läinud inimesed, kes ei saa siinse eluga hakkama ja otsivad kergemat teed. 

Eestisse jõudnud välismaalastel on erinevaid lugusid. Mõni on pagenud sõja eest, teine tulnud õppima ja kolmas on siin heas lootuses teha tööd, rajada näiteks rahvussöögikoht.

On 21. sajand, kultuurid põimuvad üha enam. Ehk tuleks mõelda endagi juurtele ja sugupuule, enamik eestlasi polegi ju puhast eesti verd. Eestlastelegi on kodumaalt pagemine olnud elu küsimus, ainus päästerõngas.

Kas on siis vaja öelda kellelegi halvasti või näidata näpuga, sest ta pole selline nagu sina.  

Seotud lood
25.10.2017 27.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto