Sisukord
Uudised
Tänane leht
26.10.2017
Eesti Keskerakond otsustas võimu Tallinnas mitte jagada (14) Helde käega pirukajagajad (2) Majandus Kes on ahistamiskahtluse saanud Eesti juurtega Steve Jürvetson? (2) Eesti puidutööstustel juba praegu toorainega kitsas käes (8) Välismaa Albaania toob päevavalgele oma kommunistliku mineviku pärandi KOHALIK VAADE. Hispaanlastele on Läti erakordne väljakutse Läti saadik tõrjub jutte NATO abi ootavatest mehenäljas naistest Raamat heidab valgust Soome suvisele valitsuskriisile Hiinas algas Xi ajastu Vene ajakirjaniku ründamine jättis palju lahtisi otsi (1) Arvamus Lugeja ERRis toimuvast: see on juba liig mis liig (1) Ahto Lobjakas: Rahvaerakond Reform (4) Lugeja kiri: käed eemale «Aktuaalsest kaamerast»! (2) Postimees 1925. aastal: õudne juhtumine südaööl Juhtkiri: otsustav promill Tõnis Oja: riik mõnitab börsiettevõtteid Jaan Reinhold: kuus riiki, mis vajavad meie tähelepanu Martin McKee: alkoholitootjaid tuleb hinnata nende tegude, mitte sõnade põhjal (2) Kultuur Kaasaegne kunst – kas mõistetamatu mõttetus? (1) Tahte kurb mäng jõu paberis Mayhemi müsteerium klubis Tapper Tahte otsingul maskide maailmas Sport Venelase F1-karjäärile tõmmati kriips peale Postimehe eksklusiiv! Mäkinen: tahtsime Tänakut juba mullu Markkanen püstitas rekordi ja sai LeBron Jamesilt kiita Britid valmistuvad olümpiamängudelt evakueeruma Tartu Annelinlik hoonekõrgus jõuab Ülejõele Võimuta jäänud Jõgevamaa valimisliidud kahtlustavad parteisid salasobingus Liisa-Lotta Veiken: lõputu võõraviha ja näpuga näitamine (10) Qvalitase ja Medicumi arstid kolisid kokku Lõõtsa tänavalt kaovad tõkkepuud teadmata tulevikus Kuno Tammearu: hädad võivad tabada meid ootamatult Põltsamaal saab taas autoga üle silla, kuid ehitus veel jätkub Ajaloolugu: kuidas Ida-Virumaa Eestile jäi (1) Kompanii Nii veeretab end huumorirulliga üle spliini Raamatusse jõudsid tordid koos videotega Vigastatud loomadega peab tegelema riik, aga osa vastutusest lasub ka vabatahtlikel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Raamatusse jõudsid tordid koos videotega

3 min lugemist

Kõlab justkui vastuoluliselt, et tordimeisterdamise videoid saab leida kokaraamatust. Aga just liitreaalse kokaraamatuga said hakkama Tartu kutsehariduskeskuse pagar-kondiitri eriala kutseõpetajad.

Üheksa õpetajat mõtlesid välja kas täiesti uued tordiretseptid või kohendasid ja täiustasid olemasolevaid, panid grammi täpsusega kõik koostisained kirja ning tegid iga tordi juurde ka videoõpetuse.

See pole aga tavaline kokaraamat, vaid mõeldud eelkõige professionaalsetele pagaritele ja kondiitritele ning selle eriala õpilastele. Näiteks on seal täpselt kirjas, kuidas teha grammi pealt ühekilost võileivatorti. Lisaks kõigile muudele koostisosadele tuleb kaunistuseks kasutada 17 grammi tilli ja seitse grammi peterselli.

Tartu kutsehariduskeskuse pagar-kondiitri eriala kutseõpetajad Ege Seiler (vasakult), Ilona Vanaveski, Sirje Jäär, Ülle Soeson, Anneli Ummik, Irina Võsar ja Gerda Ode tegid eile koolis ettevalmistusi, et täna Tallinnas toidumessil oma tordiraamatut tutvustada. Pildilt on puudu õpetajad Karmen Salujõe ja Lilija Suburg. / Sille Annuk FOTO: Margus Ansu

Kui aga telefoni on laetud rakendus Layar, tunneb see pelgalt raamatus oleva pildi järgi ära, millise retseptiga on tegu, ja juhatab vaataja veebis oleva videoõpetuse juurde. Tõsi, ainult video järgi sefiiritorti ise järele ei tee, küll aga saab sealt näiteks nippe, kuidas vormida tordile sefiirist roose või võluda karamellist välja imepeenest niidistikust kokku keeratud kaunistus.

Polegi nii lihtne

Just kaunistustele on õpetajad raamatus suurt rõhku pannud. Sest, nagu õpetaja Gerda Ode sõnas, tordi võib küll õpetuse järgi valmis teha, aga kuna süüakse ju silmadega, on kaunistamine esmamulje loomiseks ülitähtis.

Kuigi kaunistused on valitud sellised, mis ei nõua väga erilisi töövahendeid, ei asenda video ometigi tunnis õpetajalt saadud näpunäiteid. «Just andsin õpilasele näpulillede video, et tehku selle järgi kannikesed. Siis ta vaatas, et videos on kõik nii lihtne!» ütles Gerda Ode. Ta tõdes, et peagi sai õpilane aru, et vajab ikka ka õpetaja juhendamist.

Seda, kui keeruline võib ühe kokaraamatu ja selle juurde videote tegemine olla, ei kujutanud autorid ettegi, kui hakkasid aasta alguses oma mõtet ellu viima.

Näiteks Ege Seiler otsustas välja mõelda oma tiramisuretsepti. Et sel Itaalia magustoidul on aga niivõrd palju versioone ja iga inimene ütleb oma maitse ja varasema kogemuse järgi, milline just see kõige õigem on, pidi Ege Seiler talle kõige sobivama retseptiga palju vaeva nägema.

«Oli hästi põnev, et tegin seda mitu korda läbi, et saaks maitsed paika: kas on piisavalt alkoholi, kas midagi muud on ka ikka piisavalt,» rääkis Seiler. Ja et kolleegid veel ka hindasid üksteise retsepte, pidi ta arvestama kaheksa arvamusega!

Jagavad lemmikuid

Iga õpetaja valis oma retseptid aga just selle järgi, mis talle meeldib ja milliseid kogemusi ta tahaks teistega jagada.

«Kuna olen ise kujunduskaunistuse õpetaja, tahtsin, et saaks kaunistada midagi pisikest ja hästi loovalt,» rääkis õpetaja Irina Võsar, kelle loodud pisikesed lilledega kaunistatud küpsisetordid raamatusse jõudsid. «Ei pea ju olema suur kilone tort, võib olla ka väike 150-grammine.»

Seda, kui keeruline võib ühe kokaraamatu ja selle juurde videote tegemine olla, ei kujutanud autorid ettegi, kui hakkasid aasta alguses oma mõtet ellu viima.

Gerda Ode kohandas raamatu jaoks aga oma lemmiku, meetordi retsepti, ja tegi selle juurde videoõpetuse, kuidas torti šokolaadiga kaunistada ja vormida selle juurde kollaseid šokolaaditriipudega mesimumme.

«Kuni videomeeskond jõudis oma asjad paika panna, hangus näiteks šokolaad selle ajaga ära või tekkisid mingid muud hädad. Siis teised õpetajad abistasid nagu väikesed mesilased ja läksid šokolaadi sulatama,» jutustas Ode ootamatutest viperustest, mis videoõpetuste tegemisel ette tulid.

Osta ei saagi

See, kellel nüüd aga süljenäärmed juba täistuuridel tööle läksid ja tahaks kohe raamatupoodi söösta, peab paraku pisut pettuma. Kuna õpetajad andsid raamatu välja Euroopa sotsiaalfondi projekti toel, pole neil luba selle kasutamiseks kommertsotstarbel, ehk kool ei või seda müüa.

Liitreaalseid kokaraamatuid jagab kutsehariduskeskus teistele kutsekoolidele ja külalistele. Küll aga on kõigil võimalik raamatut lehitseda arvutis, kui panna www.digar.ee lehel otsisõnaks tordiraamat.

Samas leiab kõik videoõpetused Tartu kutsehariduskeskuse Youtube’i kanalist, nii et nende abil võivad hobi- või ka professionaalsed kondiitrid uusi ideid ammutada ja oma kaunistusoskusi lihvida.

Kutsehariduskeskus esitleb uut kokaraamatut täna Tallinna toidumessil, seal on kiirematel võimalik ka raamatut kingituseks saada.

Tordiraamatu fotode autor on Krista Kattel, videod valmistas OÜ Plankfilm ning raamatu kujundas ja trükkis OÜ Ecoprint. / Sille Annuk FOTO: Margus Ansu
Seotud lood
25.10.2017 27.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto