Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
26.10.2017
Eesti Keskerakond otsustas võimu Tallinnas mitte jagada (14) Helde käega pirukajagajad (2) Majandus Kes on ahistamiskahtluse saanud Eesti juurtega Steve Jürvetson? (2) Eesti puidutööstustel juba praegu toorainega kitsas käes (8) Välismaa Albaania toob päevavalgele oma kommunistliku mineviku pärandi KOHALIK VAADE. Hispaanlastele on Läti erakordne väljakutse Läti saadik tõrjub jutte NATO abi ootavatest mehenäljas naistest Raamat heidab valgust Soome suvisele valitsuskriisile Hiinas algas Xi ajastu Vene ajakirjaniku ründamine jättis palju lahtisi otsi (1) Arvamus Lugeja ERRis toimuvast: see on juba liig mis liig (1) Ahto Lobjakas: Rahvaerakond Reform (4) Lugeja kiri: käed eemale «Aktuaalsest kaamerast»! (2) Postimees 1925. aastal: õudne juhtumine südaööl Juhtkiri: otsustav promill Tõnis Oja: riik mõnitab börsiettevõtteid Jaan Reinhold: kuus riiki, mis vajavad meie tähelepanu Martin McKee: alkoholitootjaid tuleb hinnata nende tegude, mitte sõnade põhjal (2) Kultuur Kaasaegne kunst – kas mõistetamatu mõttetus? (1) Tahte kurb mäng jõu paberis Mayhemi müsteerium klubis Tapper Tahte otsingul maskide maailmas Sport Venelase F1-karjäärile tõmmati kriips peale Postimehe eksklusiiv! Mäkinen: tahtsime Tänakut juba mullu Markkanen püstitas rekordi ja sai LeBron Jamesilt kiita Britid valmistuvad olümpiamängudelt evakueeruma Tartu Annelinlik hoonekõrgus jõuab Ülejõele Võimuta jäänud Jõgevamaa valimisliidud kahtlustavad parteisid salasobingus Liisa-Lotta Veiken: lõputu võõraviha ja näpuga näitamine (10) Qvalitase ja Medicumi arstid kolisid kokku Lõõtsa tänavalt kaovad tõkkepuud teadmata tulevikus Kuno Tammearu: hädad võivad tabada meid ootamatult Põltsamaal saab taas autoga üle silla, kuid ehitus veel jätkub Ajaloolugu: kuidas Ida-Virumaa Eestile jäi (1) Kompanii Nii veeretab end huumorirulliga üle spliini Raamatusse jõudsid tordid koos videotega Vigastatud loomadega peab tegelema riik, aga osa vastutusest lasub ka vabatahtlikel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: otsustav promill

2 min lugemist
Koalitsioonide loomine omavalitsustes. FOTO: Urmas Nemvalts

Promill on üks tuhandest. Ka nii väikesel ja tihtipeale palju väiksemalgi osakaalul võib olla otsustav tähtsus. Ja kui keegi arvab, et mis nüüd minu häälest ikka sõltub ja minu hääl ei loe midagi, siis valimised Nõo vallas on järjekordne näide, et loeb ikka küll.

Valimisliit Vali Nõo sai ainult ühe hääle rohkem kui IRL. Kohad 15-liikmelises volikogus jagunesid seepeale nii: 8 ja 7. Üks on võitja. Me ei tõsta seda aga esile mitte üksnes huvitava loona (ikka võib ju juhtuda nappe võite). Järgnevast joonistub välja üks uutele volikogudele tunnuslik joon. Nimelt hakatakse tõenäoliselt Nõos valda juhtima üheskoos.  

Mitmel pool mujalgi tehakse koalitsioone, kus ühte või isegi mitut partnerit pole häälteenamuseks tegelikult tarvis. Üks selgitustest on, et uutes ühinenud valdades ei taheta, et mõni ühinejatest tunneks ennast uue valla elust kõrvale jäetuna, kaotajana. Muidugi, säärane lähenemine on väga kena ja sümpaatne. Kokku harjumine nõuab kindlasti aega ja palju head tahet kõigilt.

Teisalt ennustab liiaga koalitsioonide tegemine ka seda, et küllap näeme järgneva nelja aasta jooksul mitmeid naginaid ja koalitsioonide muutumist. Ülemäära suure enamusega koalitsioone ei tehta tavaliselt seepärast, et kui ühte partnerit tegelikult valitsemiseks tarvis pole, siis kipub minema nii, et õige pea hakkab ta oma üleliigsust ka tundma. Kui meie omavalitsustes saadaks siiski sõbralikult suurtes koalitsioonides hakkama, oleks see muidugi imetore.

Teine huvipakkuv nähtus on Keskerakonna punti võtmine ka tibatillukese partnerina, ka siis, kui tegelikult saaks nendetagi valitseda. Põhjus on ilmselt selles, et tegu on peaministriparteiga. Kas loodetakse nende kampa võtmine pöörata keskvalitsuselt saadavaks rahaks? Libedamaks asjaajamiseks, paremateks suhtluskanaliteks?

Nii kalkuleerivatelegi omavalitsusjuhtidele pole õigupoolest midagi ette heita. Küll on aga lugu kehv, kui see kalkulatsioon, mis on üksiti hinnang meie poliitilise süsteemi toimimisele, on õige. Omavalitsuste ja keskvalitsuse suhted peaksid lähtuma reeglitest ja sujuma sõltumata sellest, milline partei täpselt ühes või teises võimul on.

Viimastel päevadel on väidetud, justkui olevat tendents, et valimistel enim hääli saanud rühmi jäetakse koalitsioonist välja. Meie oma analüüsis säärast asja ei tuvastanud. Tänase lehe loo tegemise ajaks oli teada, millised tulevad koalitsioonid 59 omavalitsuses 79st. Neist vaid neljas on suurim fraktsioon opositsiooni jäetud. Iseenesest pole selles midagi ebademokraatlikku, sest kui absoluutset enamust ei saadud, on ülejäänutel vaba voli teha omavahel koostööd just sellise mustri järgi, nagu nemad tahavad.

Uurige kindlasti tänasest lehest kaarti omavalitsuste ja koalitsioonide kohta. Kõikvõimalike valimisliitude edu pole jaotunud geograafiliselt ühtlaselt. Huvitav on seegi, millistes piirkondades endiselt vaieldakse. Kas see viimane ütleb midagi ka ühinemiste headuse kohta?  

Seotud lood
    25.10.2017 27.10.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto