Sisukord
Muusika
Postimees
27.10.2017
Eesti Sadade tudengite lootustel on kriips peal Väärt kool pingutab õpilaste arendamiseks Inimesed annetasid lapse raviks vajaliku raha päevaga Majandus Mida kõike mõjutab tõusev alampalk? (2) Eesti gaasiturg jääb endiselt Gazpromile (2) Alampalga tõus pani ettevõtjad õlgu kehitama (5) Lugtmeijer: Eestile rajatakse liiga kulukat gaasivõrku (6) Välismaa Puigdemont vihastas nii pooldajaid kui vastaseid Majanduseksperdid ei suuda Kataloonia kriisi mõju hinnata Keda toetaksid katalaanid valimistel? Lätis leidub maad vanadele meestele Arvamus Karl-Eduard Salumäe: ohtlikum kui südatalvel Agu Vahur: Eesti tööturg on stagneerunud Andrus Karnau: Urve Palo külm dušš (2) Mart Kivastik: kuidas me linnud reetsime (22) Juhtkiri: koolipaanikat pole tarvis (3) Postimees 1933. aastal: relvastuse võidujooks algab Sigrid Petoffer: kas lapsendajate pereuuring täidab oma eesmärki? Kultuur Katse pääseda muusika ja helide taha Kultuuri lühid Sport Siim-Sander Vene peab Tartuga liitumist vähetõenäoliseks Ogier: olen Oti üle õnnelik Käsipallurid kordasid karukoopas negatiivset rekordit Tartu Küünlavalgusvolikogu kujunes kaardilt kaduva Pala valla juhi monoetenduseks ERMi juhi valimine on lõpusirgel. Loe, mida Tõnis Lukas ja Alar Karis muuseumi töötajate küsimustele vastasid (1) Väino Miil ja Kaia Linkberg tantsisid Itaalias karjääri parima koha Lasteasutuste uus toitlustaja vallandas Elvas pahameeletormi Viljandi maanteel püsivad kiiruspiirangu märgid vankumatult Bussihankest on luubi all väike nüanss Teerullid ootavad Elva teel parema ilma saabumist Prantsuskeelne väikse printsi lugu lööb laineid setu keeles Ülikooli tänaval avab uksed Tšehhovi restoran Esimene talveehmatus läheb kiirelt mööda Tudengite tasuta õigusbüroos hinnaalandust ei tehta (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Katse pääseda muusika ja helide taha

2 min lugemist
Ninos du Brasil. FOTO: Marco Rapisarda

Sel nädalavahetusel toimub Tallinnas teist aastat järjest rahvusvaheline «heliüleste tasandite» muusikafestival Üle Heli. Saamaks teada, mida see metafüüsikale viitava žanrimääratlusega üritus enesest kujutab, esitasin mõne küsimuse peakorraldajale, kelleks on legendaarne muusik, DJ ja alternatiivkultuuri edendaja Aivar Tõnso.

Kava vaadates tundub mulle, justkui oleks korraldaja maskeerinud interdistsiplinaarse kunstifestivali selle nimes millegipärast muusikafestivaliks. Kas see mulje on õige?

Jah, see mulje on mingis mõttes väga õige. Üsna tehislik on vaadelda erinevaid distsipliine enesekesksetena, kuna ümbritsevas keskkonnas on ju kõik seotud ja nii tajun ma ka suhestumisel muusikaga seoseid erinevate valdkondadega ja helikeele taga olevate tähendustega. Selles mõttes on siiski tegemist muusikafestivaliga, et kõik muu lähtub mingil, kas siis otsesemal või kaudsemal moel, muusikast ja helikunstist.

Mis asi on heliüleste tasandite muusika?

Selle väljendi kaudu pean pisut ehk metafoorselgi moel silmas muusikat, millel taga on lisaks kuuldavale kõlapildile ka midagi enamat, mingi tähendus konkreetses ajas ja ruumis, suhestumine ümbritsevaga. Tõenäoliselt on see tähendus samas ka midagi väga individuaalset, kuid festivali eesmärk ongi pigem taoliste muusika ja heli taha jäävate protsesside teadvustamine ja uurimine. Ja ühtlasi on tegemist muusikaga, mis üritab mingil moel ennast kehtestada tänapäevases muusikat tihti tootena käsitlevas üleprodutseerimisele orienteeritud muusikatööstuse maailmas.

Millised on sedasorti muusikalise mõtlemise/tunnetuse/praktika ajaloolised juured?

Ühest küljest ehk isiklik areng, mis ei sõltu ajastust, vaid mis on omane kõigile inimestele. Soov jõuda mingite arusaamisteni ja leida ehe dialoog ümbritsevaga. Teiselt poolt on tegemist katsega suhestuda tänapäevase olukorraga, kus kõike on liiga palju ja üha enam tuleb teha valikuid, aga sellisel moel, et tagantjärele oldaks nendega ka rahul.

Kui Üle Heli kaks aastat tagasi esimest korda toimus, ei tekkinud see ometi tühja koha peale. Kuidas erineb see festival mõttelistest eelkäijatest?

Jah, Üle Heli festivalile on eelnenud pikk teekond. Võibolla kõige olulisemaks ja Üle Heli otsesemaks eelkäijaks võib pidada festivali Hea Uus Heli, kus juba ka mingil iroonilisel moel oli olemas püüd end lahti rebida žanrilistest ja valdkondlikest piiridest. Tollal kammitses mind päris palju asjaolu, et tegemist oli üsnagi puhtal kujul muusikafestivaliga. Lihtne on ju mõelda, et muuda siis festival valdkondadeüleseks, aga see ei toimi, kui puudub mingi sisuline telg, mis niisugust lähenemist põhjendab. Üle Heli kaudu on õnnestunud see barjäär ületada ja avada uksed uutele väljakutsetele.

Keda ja/või mida tõstaksid tänavuse festivali programmist esile?

Esmalt tõstaksin esile teemafookust, heli ja ruumi, kuna sellest on tõesti lähtutud. Teema on tohutult avar ja lähenemisi, kuidas heli on ruumiga seotud ja kuidas see festivali programmis kajastub, ei jõua hakata ükshaaval üles lugema. Aga kui rääkida peaesinejatest, siis tõstaksin esile Jimi Tenori sooloesinemist, Itaalia eksootilist rütmikat masinlikku techno’ga siduvat Ninos du Brasili, suures osas festivali teemafookusest lähtuvat uudisloomingut esitavat Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Nõmmel Eestis esimest korda toimuvat Algorave’i. Viimase näol on tegemist üleilmse algoritmilise muusika kogukonnaga.

***

Festival Üle Heli

Kavas: kontserdid, tantsupeod, heliinstallatsioonid, seminarid, vestlusringid ja müsteerium

Tallinnas ja Kirimäe mõisas 26.–29. oktoobrini

www.ule-heli.ee

Seotud lood
    26.10.2017 28.10.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto