Sisukord
Kultuur
Postimees
27.10.2017
Eesti Sadade tudengite lootustel on kriips peal Väärt kool pingutab õpilaste arendamiseks Inimesed annetasid lapse raviks vajaliku raha päevaga Majandus Mida kõike mõjutab tõusev alampalk? (2) Eesti gaasiturg jääb endiselt Gazpromile (2) Alampalga tõus pani ettevõtjad õlgu kehitama (5) Lugtmeijer: Eestile rajatakse liiga kulukat gaasivõrku (6) Välismaa Puigdemont vihastas nii pooldajaid kui vastaseid Majanduseksperdid ei suuda Kataloonia kriisi mõju hinnata Keda toetaksid katalaanid valimistel? Lätis leidub maad vanadele meestele Arvamus Karl-Eduard Salumäe: ohtlikum kui südatalvel Agu Vahur: Eesti tööturg on stagneerunud Andrus Karnau: Urve Palo külm dušš (2) Mart Kivastik: kuidas me linnud reetsime (22) Juhtkiri: koolipaanikat pole tarvis (3) Postimees 1933. aastal: relvastuse võidujooks algab Sigrid Petoffer: kas lapsendajate pereuuring täidab oma eesmärki? Kultuur Katse pääseda muusika ja helide taha Kultuuri lühid Sport Siim-Sander Vene peab Tartuga liitumist vähetõenäoliseks Ogier: olen Oti üle õnnelik Käsipallurid kordasid karukoopas negatiivset rekordit Tartu Küünlavalgusvolikogu kujunes kaardilt kaduva Pala valla juhi monoetenduseks ERMi juhi valimine on lõpusirgel. Loe, mida Tõnis Lukas ja Alar Karis muuseumi töötajate küsimustele vastasid (1) Väino Miil ja Kaia Linkberg tantsisid Itaalias karjääri parima koha Lasteasutuste uus toitlustaja vallandas Elvas pahameeletormi Viljandi maanteel püsivad kiiruspiirangu märgid vankumatult Bussihankest on luubi all väike nüanss Teerullid ootavad Elva teel parema ilma saabumist Prantsuskeelne väikse printsi lugu lööb laineid setu keeles Ülikooli tänaval avab uksed Tšehhovi restoran Esimene talveehmatus läheb kiirelt mööda Tudengite tasuta õigusbüroos hinnaalandust ei tehta (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kultuuri lühid

2 min lugemist
Uku Uusberg lavastab Eesti Draamateatris Anton Tšehhovi «Ivanovi», peaosas Indrek Sammul, legendaarse Avdotja Nazarovna rolli mängib Ita Ever. FOTO: Siim Vahur

5023 vaatajat kogus esimesel nädalavahetusel Priit Pääsukese film «Keti lõpp».

Ita Ever mängib Uku Uusbergi uuslavastuses FOTO 20 SPLATA 

Reedel esietendub Uku Uusbergi versioon Anton Tšehhovi näidendist «Ivanov». Eesti Draamateatri suurel laval mängib Ivanovi rolli Indrek Sammul. Legendaarse Avdotja Nazarovna rollis on aga veelgi legendaarsem Ita Ever. Neli tundi kestvas lavastuses mängivad veel Maria Peterson, Aivar Tommingas, Guido Kangur, Ülle Kaljuste, Liisa Saaremäel, Kristo Viiding jt. Anton Tšehhovi (1860–1904) «Ivanovi» esmalavastus toimus 1887. aastal Moskvas. Tšehhovi esimeses täispikas näidendis annavad endast märku järgmiste meistriteoste teemad, stiil, elukäsitlus. Tšehhovi silmis sümboliseeris ummikus Ivanovi isik tema kodumaa sotsiaalset allakäiku. Eesti rikkalikus Tšehhovi-traditsioonis seisaks «Ivanov» otsekui eraldi – võrreldes «Kolme õe», «Kirsiaia», «Kajaka» ja «Onu Vanjaga» on seda lavastatud märkimisväärselt vähem.

Oluline tantsuteater peab sünnipäeva

11. novembril esietendub Vabal Laval Fine5 tantsuteatri uuslavastus «25 Tantsu», millega teater tähistab 25. sünnipäeva. Uuslavastuse koreograafid-lavastajad Tiina Ollesk ja Renee Nõmmik kutsusid uuslavastuseks kokku mitmed tantsu loovisikud, kes on 25 aasta jooksul Fine5ga tihedalt koostööd teinud. Kõik projektis osalevad tantsukunstnikud esitavad kahe- kuni kolmeminutilise soolo või dueti. Erinevaid lavastuse osi seovad lühistseenid, kus tantsitakse ka koos. Lavastus koosneb reaalajas etenduvatest stseenidest ja ka videolugudest, mille on spetsiaalselt lavastuse tarbeks loonud praegu välismaal resideerivad kunstnikud, kes enne Eestist lahkumist Fine5ga tihedat koostööd tegid. 

Piret Raua vahva lasteraamat räägib sugulastest 20SPALTA2

Ilmunud on Piret Raua uus lasteraamat «Kõik minu sugulased», mille on välja andnud kirjastus Tänapäev. Raamatu peategelane on poiss nimega Aadam, kes ise on täiesti tavaline, ent tema sugulased on viimne kui üks üsna pentsikud. Näiteks on tema suguvõsas kaksikõed Kant ja Nurk, kellest ühel on pea neljakandiline ja teisel kolmnurkne; tudengineiu Gea, kelle ilusatesse silmadesse armub kärbes; ning vanatädi Aime, kes kannab kaelas norskavat medaljoni. Veel on seal vürst, kindral ja üks sugulane on isegi siga. Kõigist nendest tüüpidest raamat räägibki. Piret Raud on praegu kõige tõlgitum eesti kirjanik. Tema raamatud on ilmunud läti, leedu, saksa, hispaania, jaapani, vene, prantsuse, itaalia, ungari, makedoonia ja poola keeles ning nimekiri täieneb pidevalt. Ka värske raamat «Kõik minu sugulased» ilmub järgmisel aastal Prantsusmaal.

Detsembris toimub aasta oodatuim kontsert

Jõulukuu teatraalseima kontserdi annavad komeedina globaalsele areenile lennanud räppar Tommy Cash ja maailma veidraimaks bändiks tituleeritud Winny Puhh otse Tallinna südames, Kultuurikatlas laupäeval, 2. detsembril. Tallinnas täispikal kontserdil on Tommy Cash lubanud esitleda ka uue plaadi senikuulmata lugusid koos visuaalselt haarava lavastusega. Winny Puhh on Eesti üks omapärasemaid ja energilisemaid punk-rokk-metal-folk ansambleid, kes astub üles erisõuga. 

Seotud lood
    26.10.2017 28.10.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto