Viimased kellamängu kellade kontserdid Tallinna Jaani kirikus

Jaani kiriku kellasid ehivad annetajate nimed.

FOTO: Mihkel Maripuu

Novembris vinnatakse Tallinna Jaani kiriku torni täiesti uued 25 kellamängu kella, mis valatud Hollandi kuninglikus kellavalukojas. Kellad on viimaseid päevi kiriku altari juures vaatamiseks ja kuulamiseks. On päris selge, et sellist võimalust – kuulata kellamängu kelli kirikus sees ja neid üldse lähedalt vaadata – ei pruugi tekkida sajandeid.

Üheksast kontserdist seitse on toimunud, jäänud on veel kaks viimast. Nagu kõigil eelnevatelgi kontsertidel, mängib sel laupäeval ja pühapäeval kell 18 algavatel kontsertidel uutel kelladel ERSO löökpillirühma juht Madis Metsamart. «Senised etteastumised on olnud väga edukad ja eripalgelised,» kinnitab ta. «Need Hollandi meistrite kellad on tõesti väga hästi hääles, kontrollisin igaks juhuks isegi häälemõõdistajaga üle. Kõige suurem kell kaalub ligi 200 kilo, aga hästi kõlavad kõik – nii üksikuna kui komplektina. Jaani kirik on saanud endale päris hea sünnipäevakingi, kõik kellad on saadud annetusena.»

Jaani kirik saab detsembris 150-aastaseks, ent tänavu täitub ka luteri kirikul 500 aastat. Suurima kella annetas kirikule Tallinna linn. Kõigile kelladele on valatud annetajate nimi või nimed ja kelle mälestuseks kell on valatud. Pealinna kella kaunistab tekst: «Tallinna linnalt Eesti Vabariigile 100. ja Tallinna Jaani kirikule 150. juubeliks. Helisegu see kell igavesti vabas Eestis!» Kellad võivad sajanditeks kiriku torni avalikkuse eest varjatuks jääda, seetõttu tasub neid veel praegu uudistama minna.

    Tagasi üles