Postimees 1933. aastal: relvastuse võidujooks algab

PM 27.10.1933 FOTO: Digiteeritud eesti ajalehed / dea.nlib.ee

Pariisist, 26.okt. Prantsuse senati riigikaitse komisjon senaator Messimi juhatusel otsustas nõuda tungivalt Prantsuse idapiirile ehitatud kindlustuste vööndi laiendamist Prantsuse-Belgia piirile nii, et fortide võrk ulatuks mereni.

Kindlustuste laiendamine põrkab suurte tehniliste raskuste vastu, mis tingitud maapinna iseärasustest. Vaatamata sellele peab riigikaitse komisjon kindlustatud vööde laiendamist tingimata tarvilikuks, arvesse võttes Prantsusmaa pealinna lähedust piirile.

Komisjon otsustas ühel häälel esitada oma nõudmine uuele Prantsuse kabinetile niipea kui see kujundatud. Komisjoni arvates peavad ehitustööd algama kõige lähemal ajal.

Belgiast tuleb teateid, mis näitavad, et praegune rahvusvaheline seisukord sunnib Belgiat osa võtma üldisest relvastuse võidujooksust. Tähendatakse, et kuigi suurriigid garanteerisid Belgia erapooletust kuni 1914. aastani, ei pääsenud Belgia sõjast, mis puhkes garanteerijate suurriikide vahel.

Belgia sõjaväe auks korraldatud banketil kolmapäeval seletas Belgia sõjaminister Albert Devèze, et Belgia peab kaitsma end omaenese jõuga, arvesse võttes maailmasõja õppetundi. Kogu maa nõudvat, et valitsus asuks kiires korras piirikaitse organiseerimisele. Valitsus, ütles sõjaminister, on otsustanud seda teha ja nõuab parlamendilt tarvilikke krediite kavatsetud kindlustustööde läbiviimiseks piiril.

27.10.1933

Seotud lood
    26.10.2017 28.10.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto