Sisukord
Arvamus
Postimees

Postimees 1933. aastal: relvastuse võidujooks algab

1 min lugemist
PM 27.10.1933 FOTO: Digiteeritud eesti ajalehed / dea.nlib.ee

Pariisist, 26.okt. Prantsuse senati riigikaitse komisjon senaator Messimi juhatusel otsustas nõuda tungivalt Prantsuse idapiirile ehitatud kindlustuste vööndi laiendamist Prantsuse-Belgia piirile nii, et fortide võrk ulatuks mereni.

Kindlustuste laiendamine põrkab suurte tehniliste raskuste vastu, mis tingitud maapinna iseärasustest. Vaatamata sellele peab riigikaitse komisjon kindlustatud vööde laiendamist tingimata tarvilikuks, arvesse võttes Prantsusmaa pealinna lähedust piirile.

Komisjon otsustas ühel häälel esitada oma nõudmine uuele Prantsuse kabinetile niipea kui see kujundatud. Komisjoni arvates peavad ehitustööd algama kõige lähemal ajal.

Belgiast tuleb teateid, mis näitavad, et praegune rahvusvaheline seisukord sunnib Belgiat osa võtma üldisest relvastuse võidujooksust. Tähendatakse, et kuigi suurriigid garanteerisid Belgia erapooletust kuni 1914. aastani, ei pääsenud Belgia sõjast, mis puhkes garanteerijate suurriikide vahel.

Belgia sõjaväe auks korraldatud banketil kolmapäeval seletas Belgia sõjaminister Albert Devèze, et Belgia peab kaitsma end omaenese jõuga, arvesse võttes maailmasõja õppetundi. Kogu maa nõudvat, et valitsus asuks kiires korras piirikaitse organiseerimisele. Valitsus, ütles sõjaminister, on otsustanud seda teha ja nõuab parlamendilt tarvilikke krediite kavatsetud kindlustustööde läbiviimiseks piiril.

27.10.1933

Seotud lood
  26.10.2017 28.10.2017
  EELMINE
  JÄRGMINE
  Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
  LOGI SISSE
  Sul ei ole kontot?
  Loo Minu Meedia konto