Laura Kõrgemäe - tapjainstinktiga alfaemane

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare
  • Läti profikorvpallur ja Egiptuse kettaheitja pole olnud Kõrgemäe kavalerid.
  • Kõrgemäe elab kolmetoalises üürikorteris ega oma isegi autot.
  • Kõrgemäe agentuur sai kliendiks kaks suurt hulgimüügifirmat.
  • Kõrgemäe agentuuri mõned tüdrukud nimetavad teda oma teiseks emaks.

Laura Kõrgemäe Invidia Agency värske juhina kolm aastat tagasi Kroonika Pin Up staarikalendri esitlusel.

FOTO: Teet Malsroos / Õhtuleht

Kunagine Eesti Miss Laura Kõrgemäe on keerulise iseloomuga inimene. Lähiaegadel saab kauane glamuurinaine küllap näidata, kas on ta tõesti nii tugev ja võitluslik, nagu teda tundvad inimesed kinnitavad, et hullust olukorrast välja tulla. Süüdistused tema suunas on ju rängad.

Laura Kõrgemäe, Tartu Kivilinna kooli viimase klassi tüdruk, paistis teiste näitsikute seast kohe silma. Mitte ainult sellega, et näis ligi poolesajast neiust, kes olid kogunenud Tallinna ööklubisse Terrarium, märksa kogenum. Polnud ka midagi imestada: ta oli üritustel, kus hinnatakse ilu, juba üksjagu karastunud. Kolm aastat varem, 15-aastasena – ja toona süsimustade pikkade juustega –, oli Kõrgemäe Tartu Miss Teeni valimistel saanud esimeseks printsessiks. 16-aastaselt oli ta sõitnud suveks Itaaliasse Milanosse modellitööle ja pärast 11. klassi lõpetamist kroonitud Hiinas Miss Tourism Queen Internationali iludusvõistlusel teiseks printsessiks.

Ent nüüd, 2005. aasta augustis, olid panused palju kõrgemad. Kõrgemäe oli sõitnud Tartust Tallinna, et konkureerida Eesti Missi eelvoorus. Toonasest missivalimisest pidi saama rohkem kui pelgalt ühekordne sündmus, nimelt asus produktsioonifirma Filmimees sellest tootma lausa kümneosalist telesarja.

Aga Kõrgemäele oli Eesti Missi võistlus kõigest hüppelaud. Tema peamine, tegelikult ainus eesmärk oli pääseda Miss Worldi iludusvõistlusele. Selleks tuli võita Eesti esikaunitari tiitel, ja just seda asuski ta jahtima.

Lõpuks, kui ta kolis Tallinna, kus elab praegu kolmetoalises üürikorteris, sai ta avalikel üritustel viimaks hiilata ja näidata, et saab hakkama, et tal läheb hästi ning et ta on ihaldatud ja tahetud.

See, mille poolest Kõrgemäe ülejäänuist eristus, oli Eesti Missi kauase korraldaja Raivo Kiisleri sõnul suur agressiivsus. Ei, mitte et ta oleks käitunud kellegagi vägivaldselt või pahatahtlikult. Aga igal pool, kus vähegi võimalik, oli ta püüdnud esineda, esile tõusta, isegi edvistada, meenutab  Kiisler. «Laura oli igal pool kõva tegelinski,» lisab ta.

Kõrgemäe ambitsioonikus, mida märkas ka missivõistlusest vändatud seriaali «Missid» toimetaja Signe Lahtein, nüüdne «Kodutunde» saatejuht, viis viimaks sihile. Kuid mitte ilma, et Kõrgemäe poleks kogunud endale vastaseid. Finaalis ei langenud külalisžürii otsus põrmugi üksmeelselt. Kiisler väidab, et just tema antud hääl sai otsustavaks.

Kõrgemäe saavutas oma eesmärgi: ta sõitis hilissügisel Hiinasse Miss Worldi võistlusele.

Kummalisel kombel sai Kõrgemäe juba toona tunda, kuidas eduga võivad kaasneda skandaalid. Sel ajal, kui neiu Hiinas oma unelmate etteasteks valmistus, tõi tema kooliaegne peika Andreas Eelmäe ajakirjas Kroonika nende suhte tumedad keerdkäigud rahva ette. Eelmäe nimetas endast viis aastat nooremat Kõrgemäed, kellest tolleks ajaks oli saanud korvpallur Gregor Arbeti tüdruksõber, koguni krantsiks.

Ent see kõik pole võrreldav süüdistustega, mis on Kõrgemäed (31) tabanud eelmise nädala keskpaigast. Kõigepealt on TV3s, aga seejärel ka muudes meediakanalites ilmunud välja tüdrukud, kes, jäädes anonüümseks, on rääkinud, kuidas Kõrgemäe ning tema agentuur Invidia Agency väidetavalt vahendas noori neide nii paari tuhande euro kui ka ilusate asjade eest rikastele ja vanadele välismaa meestele. Selleteemalisi lugusid ilmus päevavalgele koguni nii palju, et politsei alustas kupeldamise asjaolude väljaselgitamiseks kriminaalmenetluse.

Arter võttis kolmapäeval Kõrgemäega ühendust, et kuulda tema versiooni teda tabanud süüdistuste asjus. Kõrgemäe oli valmis rääkima, kuid ütles, et peab enne pidama nõu oma advokaatidega. Päev hiljem ta vabandas, et peab juriidilistest asjaoludest tingituna siiski ära ütlema. Ükski teine meediakanal, kinnitas Kõrgemäe, polnud temaga ühendust võtnud, kuigi tema telefoninumber on avalik ning oli mõlemal päeval, mil Arter temaga intervjuu võimaluse üle arutles, pidevalt avatud.

Ihaldatud ja tahetud

Tõsi, viimased kolm-neli aastat, pärast Invidia loomist koos jumestuskunstnikust sõbranna Kerstin Koortiga ning nüüdseks kuueaastase poja emana ja hooldekodus lebava vanatädi eestkostjana on Kõrgemäe võtnud varasemast palju madalama profiili. Seni esines ta meedias peaasjalikult glamuuritari ja seltskonnadaamina. «Kodutunde» vedaja Lahtein mäletab, et juba «Misside» ajal – kusjuures Kõrgemäe juhtis sarja teist hooaega – paistis temast selge soov hästi elada ja haljale oksale jõuda. «Ta hindas ilusaid riideid,» meenutab Lahtein. «Ta ümber on ikka olnud mehed, kes on talle öelnud, et oled ilus ja vinge.»

Seda on näha arvukatelt seltskonnapiltidelt, ja seda tunnistavad ka Kõrgemäed tundvad inimesed, kellega Arter suhtles (ja kes avameelse vestluse nimel eelistasid jääda siinses loos näo ja nimeta), et Kõrgemäe nautis glamuurimaailma. Ta oli kasvanud üles isata, olles alles kuuene, kui isa suri. Annelinn, kus ta Tartus elas, on vaevalt kellegi unelmate elupaik. Kui neiu kolis Tallinna, kus elab praegu kolmetoalises üürikorteris, sai ta avalikel üritustel viimaks hiilata ja näidata, et saab hakkama, et tal läheb hästi ning et ta on ihaldatud ja tahetud.

Kõrgemäe ongi pakkunud kollasele pressile erutavat kõneainet sagedase meeste vahetamisega. Pärast neli aastat kestnud kooselu korvpallur Arbetiga elas ta kaks aastat investeerimispankuri Veikko Maripuuga ning tõi ilmale poja, kuid vaatamata kihlusele läksid nad lahku. Seejärel algas suhe kasiinoärimehe Armin Karu poja Erikuga, kellega oli plaanis abielluda, kuid tunamullu läksid nemadki eri teed. Järgnes kaks aastat kestnud suhe endise teleprodutsendi Hermes Brambatiga. Klatšijanus ajakirjandus on Kõrgemäe kallimatena nimetanud varasemast ajast ka Läti profikorvpallurit Andris Biedrinšit ja Egiptuse kettaheitjat Omar El Ghazalyt, kes tegelikult on tema head sõbrad, ning viimatisest ajast Viljar Paulust ja Rain Tuulikut. Paulusega oli Kõrgemäel vaid paarikuune suvesuhe ning Tuulik on tema parimaid sõpru kooliajast – temaga koos Facebooki justkui lembepilte postitades tahtsid nad kontrollida, kui kerge on kõmuajakirjandust lollitada.

Praegu on Kõrgemäe vaba ja vallaline.

Vaidlused raha üle

Arvukad suhted viitavad, et Kõrgemäe pole just kerge iseloomuga, mida kinnitavad ka need, kes teda lähemalt teavad. Siin on valik tema kohta öeldut: ei löö millegi ees risti ette; läheb läbi seina; alla ei anna ja nutma ei puhke; tapjainstinktiga nagu sportlane; alfaemane.

Ent teisest küljest: äkiline ja mõtlematu; emotsionaalne ja impulsiivne; tohutu tähelepanuvajadusega; natuke ebakindel, mida kompenseerib välise säraga. Tema keerulisest natuurist, mis paljudele võib paista ülbusena, annab tunnistust ka ehmatav otsekohesus. Ühe allika sõnul pole sugugi harv, et Kõrgemäe ütleb valesid asju vales kohas. «Mis meelel, see keelel,» sekundeerib teine allikas. «See tõde, et üheksa korda mõõda ja siis üks kord lõika, tema puhul ei kehti.»

Vähesed teavad, et Kõrgemäel on esinenud missiajast teravaid vaidlusi inimestega, kes etendanud tema karjääris  märkimisväärset rolli. Tal on tekkinud lahkarvamusi, kas ja kui palju ta võlgneb kellelegi Aasiasse iludusvõistlustele soetatud lennupiletite eest ning seal võidetud preemiasummade pealt. Kuna nondes vanades juhtumites, millest ühe klaarimiseks kulus koguni pool aastat, puuduvad vettpidavad tõendid ning asjast teadlike inimeste versioonid ei kattu – näiteks mäletavad allikad erinevalt isegi seda, kas International Model of the Year 2006 võistlusel Lõuna-Koreas sai Kõrgemäe esikoha eest 5000 või 7000 dollarit –, ei ole põhjendatud noid vaidlusi, mis taanduks sõna sõna vastu väitluseks, siin üksikasjalikult lahata.

Küll aga tunnustavad kõik, kellega Arter vestles, Kõrgemäe sihikindlust ja töökust. Kuigi kolm aastat tagasi loodud Invidia agentuuri asutajatena on meediast läbi jooksnud ka Kõrgemäe endise kihlatu Erik Karu ning tema ärikaaslase, altkäemaksu nõudmises ja suures koguses narkootikumide käitlemises süüdi mõistetud Teet Järveti nimi, ilmneb faktidesse süüvides, et Invidia rajasid Kõrgemäe ja Koort meestelt saadud firma Baltic Kitchen n-ö juriidilisele karkassile. Naiste vedamisel said Invidia suurklientideks hulgimüügifirmad Tridens ja Philip Morris Eesti, samuti on nende ettevõte teinud koostööd hasartmängufirmaga Olybet ning jäätisetootjatega Balbiino ja Premia. Mullusel Weekendi festivalil Pärnus pani Invidia promotöödeks välja ligi 70 tüdrukut.

Kuulujuttude pöörises

Ent samas pole saladus, et juba tollal, kui Invidia alles jalad alla sai, hakkasid ringlema kuuldused, et kõik, mida tüdrukud teevad, pole alati päris see, mida nad tegema peaks; et avaliku tegevuse varjus käib varjatud, salajane elu, kus saavad kokku jõukate meeste lihalikud ihad ja noorte tüdrukute materiaalsed himud. Kuid kulus kolm aastat, enne kui nood jutud siseringist rahva ette jõudsid.

Kõrgemäe on saanud juba varasemast tunda, mis moodi jutud tekivad ja levivad. Oma missikarjääri lõpus käis ta koos üheksa Eesti ja kaheksa Läti tüdrukuga Egiptuses Sharm El Sheikhis, et osaleda Itaalia laulja Vasco Rossi videofilmi tegemisel. Seal oli esimesel nädalal elatud luksuslikus villas ning peetud kõvasti pidu, nagu rääkis Arterile üritusel osalenud inimene, aga teisel nädalal läks tõsiseks töötegemiseks. Ühel päeval ilmus Kõrgemäe teiste tüdrukute ette kallite disaineripäikeseprillidega, mille kohta läks liikvele jutt, et ju ta need teatud teenete eest mõnelt itaalia mehelt sai.

Alles hiljem selgus, et prillid kinkis talle Vasco Rossi naine  Laura seepärast, et nad on nimekaimud.

Aga erinevalt päikeseprillide päritolu küsimusest, mille seletusse uskumine on igaühe enda asi, seisab Kõrgemäe nüüd silmitsi olukorraga, kus enamik Eesti rahvast ootab temalt selgitust, kas tõesti on ta oma firma promotüdrukuid välismaalastele kupeldanud. Seni osundavad meedias edastatud juhtumite kirjeldused selgelt süüdimõistmise suunas. Kuid fakt on seegi, et seni pole Kõrgemäe end avalikul areenil kaitsnud – ja paraku ei luba juristid tal uurimise käigus seda enam ka teha.

Nii tuleb õigluse ja erapooletuse huvides märkida, et Arteri usutletute hulgas leidus neid, kes kinnitavad, et see, mida ajakirjandus on seni Kõrgemäe kohta avaldanud, on põhjendamatult mustvalge ja isegi ülekohtune. Näiteks kõlab ühe variandina, et osa rahahimulisi tüdrukuid, kes on jäänud välismaal tehtud ja sotsiaalmeediasse riputatud uhkeldavate piltidega kas peikadele või vanematele vahele, on enda päästmiseks hakanud väitma, et Kõrgemäe saatis nad vanade meeste seltsi.

Kus peitub tõde, osutub kõvaks pähkliks ilmselt isegi professionaalsetele uurijatele.

Tagasi üles