Sisukord
Kultuur
Postimees
30.10.2017
Eesti Hüvasti, Aarne Üksküla! (2) Endine minister Rootsi pedofiiliaskandaalis (5) Välismaa Sakslased aitavad Eesti merd turvalisemaks muuta Stalini kuju kui protest praeguse võimu vastu Selgusid Rajoy järgmised käigud (5) Arvamus Karin Bachmanni vastus Mart Raudsaarele: ajujaht sõnumitoojatele (7) Rando Värnik: biomajandus Eestis – kas meil on sisuline arusaam? Juhtkiri: leedulaste kaigas Balti-Soome gaasituru kodarates Postimees 1935. aastal: keskarhiivi pärgamentürikute kogu kahekordistus Tiit Riismaa: astmeline tulumaks käivitab töö ümberjagamise (8) Nils Niitra: meie oma kupjad (9) Hannes Kollist: keisri uued rõivad Kultuur Future Islands’i füüsiline muusika Kes ja miks peaks Gogolit üle lugema? Kas hübriidteater või hedonistlik mängusimulaator? KKK – kohv, kirjandus, kunst Hüvasti, Aarne Üksküla! (2) Sport Wozniacki alistas finaalis Williamsi Klavan sai Kloppilt kiita. Kas ka Meistrite liigas platsile? Pijpers tõestas: noortega saab võita! Maailmameister Sebastien Ogier: aina raskem on perest rallikurvide nimel lahkuda Teadus Sulelise dinosauruse «bandiidimask» reetis eluviisi Tartu Mustvees ei pääse võidukas valimisliit võimule Aasta Auto ehitas uue Audi esinduse Tartu automüüki juhib endiselt Škoda Külarahvas tahab viia koera oma kulul varjupaika Diabeediga laste vanemad said Tartus nõustamistoa Rein Mark: Helsingi kõrvale mahub veel lennuliinide sihtkohti Kertu Kula: milleks meile «kuu ilma ...» kampaaniad? Muuseum peab jälgima, millest kirjutavad ajalehed Meelelahutus Koomiks Sudoku

KKK – kohv, kirjandus, kunst

4 min lugemist
Vaade näitusele «Kohvist viidud», esiplaanil Hando Mugasto töö «Interjöör figuuridega», 1925 (Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus). FOTO: Eero Vabamägi

Nagu pealkiri viitab, on Vilde muuseumi (Tallinna Kirjanduskeskuse Eduard Vilde muuseum) näitusel «Kohvist viidud. Kohvi(ku) jälg eesti kunstis ja kirjanduses» kohv, kirjandus ja kujutav kunst paeluvalt ühendatud.

Tellijale Tellijale

Eduard Vilde muuseumi juhataja ja kuraator Kairi Tilga armastab väga keelemänge ning näituse pealkirja variante oli tal teisigi. Ent just «kohvist viidud» annab näituse idee autori meelest aimu sellest, mis meeleolusid tekitab kohv kui jumaldatud jook.

Eelmisel aastal sattus Tilga kätte juhuslikult kohviteemaline erileht, kus oli nupuke kohvi ja põhjamaiste kriminullide seostest. «See väike lõik pani mõtted liikuma,» meenutab muuseumijuht. Seejärel luges ta veel kord üle 2009. aasta Loomingus ilmunud Toomas Haugi artikli «Kohvijoomine ja kohvikus loomine. Sõnaloolisi tähelepanekuid Madis Kõivu jälgedes» ning avastas, et tänavu möödub sada aastat sõna «kohvik» tekkimisest. «Ning selle taga on meie kirjandusloos olulised isikud. Kirjanikud, kes elasidki erinevates kohvikutes,» räägib Tilga. Ta otsustas hakata kaardistama kohvi ja kohvikute jälge eesti kirjanduses.

28.10.2017 31.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto