N, 30.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Sulelise dinosauruse «bandiidimask» reetis eluviisi

Kaur Maran
, toimetaja
Sulelise dinosauruse «bandiidimask» reetis eluviisi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kunstniku nägemus väikesest sulelisest dinosaurusest, Sinosauropteryx'ist.
Kunstniku nägemus väikesest sulelisest dinosaurusest, Sinosauropteryx'ist. Foto: AFP Photo / Bristol University

Fossiilides säilinud sulepigmentide uurimine näitas, et üle 120 miljoni aasta eest tänapäeva Hiina aladel elanud Sinosauropteryx’i loomulikuks keskkonnaks pidid olema valgusrohked avamaad.

Sinosauropteryx oli pisike kahel jalal liikunud lihatoiduline dinosaurus. Kõige suurem leitud isend oli vaid 1,07 meetrit pikk. Samas oli sellele liigile iseloomulik ka ebatavaliselt pikk saba ja lühikesed esijäsemed ja nii kaalus tema keha hinnanguliselt vaid veidi enam kui pool kilogrammi.

Ometi on see väike loom dinosauruste uurimise ajaloos tähtsat rolli mänginud. Nimelt tõi tema avastamine 1996. aastal paleontoloogide töölauale esimese teadaoleva suliskattega ürgsisaliku väljaspool tiivuliste lendavate dinosauruste gruppi Avialae. 2010. aastal sai temast ka üks esimesi liike, kelle värvus pigmendi keemilise määramise abil selgeks tehti.

Märksõnad
Tagasi üles