Sisukord
Kultuur
Postimees
30.10.2017
Eesti Hüvasti, Aarne Üksküla! (2) Endine minister Rootsi pedofiiliaskandaalis (5) Välismaa Sakslased aitavad Eesti merd turvalisemaks muuta Stalini kuju kui protest praeguse võimu vastu Selgusid Rajoy järgmised käigud (5) Arvamus Karin Bachmanni vastus Mart Raudsaarele: ajujaht sõnumitoojatele (7) Rando Värnik: biomajandus Eestis – kas meil on sisuline arusaam? Juhtkiri: leedulaste kaigas Balti-Soome gaasituru kodarates Postimees 1935. aastal: keskarhiivi pärgamentürikute kogu kahekordistus Tiit Riismaa: astmeline tulumaks käivitab töö ümberjagamise (8) Nils Niitra: meie oma kupjad (9) Hannes Kollist: keisri uued rõivad Kultuur Future Islands’i füüsiline muusika Kes ja miks peaks Gogolit üle lugema? Kas hübriidteater või hedonistlik mängusimulaator? KKK – kohv, kirjandus, kunst Hüvasti, Aarne Üksküla! (2) Sport Wozniacki alistas finaalis Williamsi Klavan sai Kloppilt kiita. Kas ka Meistrite liigas platsile? Pijpers tõestas: noortega saab võita! Maailmameister Sebastien Ogier: aina raskem on perest rallikurvide nimel lahkuda Teadus Sulelise dinosauruse «bandiidimask» reetis eluviisi Tartu Mustvees ei pääse võidukas valimisliit võimule Aasta Auto ehitas uue Audi esinduse Tartu automüüki juhib endiselt Škoda Külarahvas tahab viia koera oma kulul varjupaika Diabeediga laste vanemad said Tartus nõustamistoa Rein Mark: Helsingi kõrvale mahub veel lennuliinide sihtkohti Kertu Kula: milleks meile «kuu ilma ...» kampaaniad? Muuseum peab jälgima, millest kirjutavad ajalehed Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kes ja miks peaks Gogolit üle lugema?

4 min lugemist
Kaader filmist «Matilda». Pildil Michalina Olszanska FOTO: /AP

Kuulus baleriin ja Venemaa troonipärija armuke Matilda Kšessinskaja kirjutas mälestustes tulevase Nikolai II kohta nii: «Mulle oli selge, et troonipärijal ei olnud seda midagi, mida on valitsemiseks vaja.» Nii ei olnud ka filmis «Matilda», mis juba ammu enne kinolinale jõudmist oli muutunud vaba kunstniku ja sõgeduse, vaimupimeduse ja klerikaalse fanatismi võitluse sümboliks, seda midagi, mis oleks lubanud vaatajal tõeliselt tähistada elava kunsti võitu kõdunenud keeldude maailma üle.

Tellijale Tellijale

Troonipärija palus ühes kirjas Kšessinskajale tollel üle lugeda Nikolai Gogoli «Tarass Bulba», nähes endale ette samasuguse saatuse nagu Andreil, kes armub poolatarist kaunitari ja kelle viimaks sellesama hukutava kire pärast (mis tõi kaasa kodumaa reetmise) tapab tema enda isa. Ma ei tea, kas poolatarist kaunitar Kšessinskaja Gogoli jutustuse uuesti läbi luges, aga kui, ütleme, Aleksei Utšitel oleks üle lugenud ühe Gogoli teise teose, «Revidendi», siis võiks ta ehk isegi mõningase irooniaga vaadata nii oma filmi kui ka enda osa vaenajate traagilise ohvrina, kes võidu korral oleksid võinud päästa tema maine režissöörina.

Hetk Aleksei Utšiteli filmist «Matilda». FOTO: Kaader filmist
28.10.2017 31.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto