Sisukord
Arvamus
Postimees
30.10.2017
Eesti Hüvasti, Aarne Üksküla! (2) Endine minister Rootsi pedofiiliaskandaalis (5) Välismaa Sakslased aitavad Eesti merd turvalisemaks muuta Stalini kuju kui protest praeguse võimu vastu Selgusid Rajoy järgmised käigud (5) Arvamus Karin Bachmanni vastus Mart Raudsaarele: ajujaht sõnumitoojatele (7) Rando Värnik: biomajandus Eestis – kas meil on sisuline arusaam? Juhtkiri: leedulaste kaigas Balti-Soome gaasituru kodarates Postimees 1935. aastal: keskarhiivi pärgamentürikute kogu kahekordistus Tiit Riismaa: astmeline tulumaks käivitab töö ümberjagamise (8) Nils Niitra: meie oma kupjad (9) Hannes Kollist: keisri uued rõivad Kultuur Future Islands’i füüsiline muusika Kes ja miks peaks Gogolit üle lugema? Kas hübriidteater või hedonistlik mängusimulaator? KKK – kohv, kirjandus, kunst Hüvasti, Aarne Üksküla! (2) Sport Wozniacki alistas finaalis Williamsi Klavan sai Kloppilt kiita. Kas ka Meistrite liigas platsile? Pijpers tõestas: noortega saab võita! Maailmameister Sebastien Ogier: aina raskem on perest rallikurvide nimel lahkuda Teadus Sulelise dinosauruse «bandiidimask» reetis eluviisi Tartu Mustvees ei pääse võidukas valimisliit võimule Aasta Auto ehitas uue Audi esinduse Tartu automüüki juhib endiselt Škoda Külarahvas tahab viia koera oma kulul varjupaika Diabeediga laste vanemad said Tartus nõustamistoa Rein Mark: Helsingi kõrvale mahub veel lennuliinide sihtkohti Kertu Kula: milleks meile «kuu ilma ...» kampaaniad? Muuseum peab jälgima, millest kirjutavad ajalehed Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1935. aastal: keskarhiivi pärgamentürikute kogu kahekordistus

1 min lugemist
Ajaloolane Robert von Toll FOTO: www.geni.com

Hiljuti omandas riik dr. B.Tollilt ostu teel 5000 krooni eest Kukruse kirjakogu, mis sisaldab väga palju meie minevikku valgustavaid materjale. Kogu anti üle Riigi Keskarhiivile ja jõudis neil päevil Tartu. Pärgamentürikuid oli seni R.Keskarhiivis umbes 500, nii suurenes Kukruse arhiivi juurdetulekuga nende arv rohkem kui kahekordseks.

Varem kuulus Kukruse arhiiv Hermann Tollile ja oli deponeeritud Tallinna Eestimaa Kirjanduse Seltsi arhiivi. H.Toll suri tänavu juunis, kusjuures kogu läks päranduse teel pojale Benno Tollile, kes ka tegi esilduse riigile arhiivi ära ostmiseks.

Juba 18. sajandi lõpul alustati Kukruse arhiivi järjekindlamat täiendamist. Eriliste teenetega ses suhtes on K.G.v.Toll ja Robert v. Toll (1802-1876). Aja jooksul kogunes arhiivi peale Tolli sugukonna kohta käivate ning sellele soole kuuluvate mõisavalitsuslike ürikute mitmete teiste mõisade kirjakogud. Robert v. Toll, kes oli tuntud ajaloouurijana, harrastas ka sfragistikat (pitsatiteadust) ja numismaatikat, mistõttu ta hankis suure kogu pitsatite jäljendeid, valmistades neid erilise masina abil galvanoplastilisel teel.

Arhiivi vanim pärgamentürik on 1325. aastast. Paberürikud algavad ka juba 14. sajandiga, ärakirjade näol ulatub siin aga ainestik juba 13. sajandisse. Sisult moodustavad Kukruse arhiivi tuuma mõisade ja sugukondade dokumendid, kusjuures ei puudu ka Padise, Pirita kloostrite, Tallinna, Tartu, Saaremaa piiskopite, ordumeistrite ning mitmete kuningate väljastatud ürikud.

Kukruse arhiivi dokumendid on tähtsad esijoones Eesti asustus- ja agraarajaloo valgustamiseks ordu ja ka rootsi ajal, kuid samuti leidub rohkesti ainestikku politilise, sõja ja kultuuri ajaloole.

30.10.1935

Seotud lood
28.10.2017 31.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto