Sisukord
Arvamus
Tänane leht
31.10.2017
Eesti Ida-Harju oravad kisuvad omavahel Surm madalas vees pimedal tühermaal (6) Tapa uued kasarmud said valmis Paides sunnivad vanemad poisid nooremaid vargile Kas teadsid? Volikogu esimehe koht toob presidendiga sama palga (4) Majandus Pruuli heitis Osulale bussiäris kinda (1) Välismaa Trumpi endistele nõunikele esitati süüdistus KOHALIK VAADE. USA ahistamisskandaali järelkajad viisid Ungari legendi languseni (1) PILTUUDIS: mehhiklased tähistavad surnute päeva USA uus sõjaväekopter sobiks lahinguvälja asemel ka ulmefilmi (2) Arvamus Tarmo Pikner: tule põrgu appi ehk Montesquieud oodates Juhtkiri: Palol tuleb võtta vastutus (22) Postimees 1995. aastal: Quebeci referendum: kaalul on ühtse Kanada riigi saatus Sirje Niitra: hiidlased ikka vaeslapse osas Juhan Mellik: Aasia uuringud Eestis – kas ainult masohhistidele? Märt Läänemets: Hiina jätkab muutumatul kursil (4) Kultuur Mitte ainult majandusest ehk lõbusad eksperimendid Sport Kommentaar: Flora meistritiitel – parim variant Eesti jalgpallile Tartu Bussiettevõte kahtleb, kas tasuta sõit maakonnaliinidel lisab sõitjaid (1) Arstitudengi õnnetu surm – mis oleks saanud minna teisiti? Vanas vähihaiglas kiirgusohtu polnud Maal tuleb peagi aadressiks märkida küla ja linn Ülikooli õppehoonete müük ebaõnnestus Kakskeelne konverents tõi esile Terbata tähtsuse lätlastele Voldemar Kuslap laskis Emajõelinna kalmistuile mõeldes kriitikanooli Ants Tooming: eestlaste kultuurrahvaks tõusmine on reformatsiooni vili Sirje Toomla: kaardistades kaardistamatut Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sirje Toomla: kaardistades kaardistamatut

2 min lugemist
Sirje Toomla FOTO: Sille Annuk

Kord ühel ilusal päeval potsatas mulle postkasti e-kiri, milles elektrifirma palus kõigil elanikel teatud ajal kodus olla, kuna nad soovivad kaardistada meie maja elektrinäitusid. «Püha jumal,» mõtlesin ma ekraani jõllitades, «no mis hea pärast nad seal tahavad meie majast kaarti teha?» Elektriasjandus on peen värk, mine tea, milleks neil neid kaarte seal vaja on.

Ülikooli ajal jagasin korterit geograafiatudengiga, temagi tegeles kaardistamisega, kuigi tema kaartidel leidus pigem jõgesid ja külasid. Kui ka leht kirjutab, et seenekohad on kaardistatud, on selge see, et tulemus on kaart, millele on kantud kohad, kus on mõistlik seenel käia.

Kuid tuleb välja, et kaardistada annab tänapäeval kõike: inimesi, probleeme, ohte, kodututuid, hooldusvajadust jne, jne. 

Näiteks päästeamet kutsub üles inimesi ja kogukondi kaardistama oma kodukohas võimalikke ohte, mis võivad kaasneda suuremate loodusõnnetustega. Eesti merenduspoliitika näeb ette, et riigile kuuluva laevastiku remondi- ja hooldusvajadused tuleb kaardistada. Ja mismoodi kaardistada äriprotsesse? Omavalitsused kaardistavad ülikiire interneti soovijaid, selle tulemusel saadakse kaardistatus. 

Igat metafoorset väljendit, mis on tulnud meie keelde asjatundmatu tõlkija arvutiklahvide alt, kui too on maakeelde ümber pannud sõnu, mitte aga mõtet, ei pea alati avasüli vastu võtma.

Kaardistatus? Kas kaardistatud olek? Sellest saab ilmselt aru juba vaid bürokraatia keele täiuslik valdaja. 

Eesti keeli on sõna kaardistama tähendus siiski veel (maa)kaarti koostama, mõõtmistulemusi kaardile kandma. Igatahes on selle tegevuse tulemus mingi kaart, olgu sellele kantud kasvõi seenekohad või prügihunnikud. 

Küll aga on ingliskeelsel sõnal mapping laiem tähendus: välja selgitamine, välja uurimine, kindlaks määramine, ülevaate andmine jms. 

Nii võibki arvata, et ohte selgitatakse välja ja laevastiku remondivajadused tehakse kindlaks. 

Seletus, miks kaardistamine on vohama hakanud ka muudes valdkondades, peitub kehvades toortõlgetes, mida on liigagi palju. Näiteks ettevõtte juhtimise meetod VSM (value stream mapping) on tõlgitud väärtusahela kaardistamiseks, mis on analüüsimeetod – siingi on tegu pigem väärtusahelast ülevaate andmisega.

Inglise keel hiilib paratamatult iga valdkonna sõnavarasse, sellega tuleb leppida, aga kas alati? Igat metafoorset väljendit, mis on tulnud meie keelde asjatundmatu tõlkija arvutiklahvide alt, kui too on maakeelde ümber pannud sõnu, mitte aga mõtet, ei pea alati avasüli vastu võtma. Nõnda on kaardistamine tunginud juba ka laiemasse kõnepruuki. Selline ebaõnnestunud kohmakas väljend pigem ähmastab mõtet, kui et teeb selle kujundlikuks.

Ja kaarti meie maja kohta ei koostatudki. Hoopis elektrimees käis ja pani elektrinäidu kirja.

Seotud lood
30.10.2017 01.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto