Sisukord
Uudised
Postimees
31.10.2017
Eesti Ida-Harju oravad kisuvad omavahel Surm madalas vees pimedal tühermaal (6) Tapa uued kasarmud said valmis Paides sunnivad vanemad poisid nooremaid vargile Kas teadsid? Volikogu esimehe koht toob presidendiga sama palga (4) Majandus Pruuli heitis Osulale bussiäris kinda (1) Välismaa Trumpi endistele nõunikele esitati süüdistus KOHALIK VAADE. USA ahistamisskandaali järelkajad viisid Ungari legendi languseni (1) PILTUUDIS: mehhiklased tähistavad surnute päeva USA uus sõjaväekopter sobiks lahinguvälja asemel ka ulmefilmi (2) Arvamus Tarmo Pikner: tule põrgu appi ehk Montesquieud oodates Juhtkiri: Palol tuleb võtta vastutus (22) Postimees 1995. aastal: Quebeci referendum: kaalul on ühtse Kanada riigi saatus Sirje Niitra: hiidlased ikka vaeslapse osas Juhan Mellik: Aasia uuringud Eestis – kas ainult masohhistidele? Märt Läänemets: Hiina jätkab muutumatul kursil (4) Kultuur Mitte ainult majandusest ehk lõbusad eksperimendid Sport Kommentaar: Flora meistritiitel – parim variant Eesti jalgpallile Tartu Bussiettevõte kahtleb, kas tasuta sõit maakonnaliinidel lisab sõitjaid (1) Arstitudengi õnnetu surm – mis oleks saanud minna teisiti? Vanas vähihaiglas kiirgusohtu polnud Maal tuleb peagi aadressiks märkida küla ja linn Ülikooli õppehoonete müük ebaõnnestus Kakskeelne konverents tõi esile Terbata tähtsuse lätlastele Voldemar Kuslap laskis Emajõelinna kalmistuile mõeldes kriitikanooli Ants Tooming: eestlaste kultuurrahvaks tõusmine on reformatsiooni vili Sirje Toomla: kaardistades kaardistamatut Meelelahutus Koomiks Sudoku

Maal tuleb peagi aadressiks märkida küla ja linn

2 min lugemist
Haldusreformi käigus Tartu linnaga liitunud Tähtvere vallas muutuvad homsest aadressid. Näiteks Rahingele tuleb edaspidi kiri saata aadressil Tartumaa, Tartu, Rahinge küla. FOTO: Kristjan Teedema

Tartu külje all Tähtvere vallas käis eile elu nagu ikka: lapsed läksid hommikul lasteaeda ja kooli, suured inimesed tööle, lehmad karjamaale. Täna on aga viimane päev, mil haldusreformi käigus selle Tartu linnaga liitunud valla pisut enam kui 2600 elanikul on vana aadress.

«Tartu linna valimiskomisjon kinnitab homme (teisipäeval – toim) volikogu valimistulemused ja 1. novembrist oleme Tartu linna osa,» ütles Tähtvere vallavalitsuse registrite pidaja Inga Tartes eile. «Siis muutuvad meil ka aadressid.»

Tähtvere valla rahvas pole aadresside muutumise pärast muret tundnud. «On vaid küsitud, et mis see uus aadress siis nüüd on,» märkis Inga Tartes. «Aadresside muutmisega ei tohiks probleeme tulla, külanimed jäävad ju alles.»

Automaatsed muutused

Tähtvere valla suure põllumajandusettevõtte Tartu Agro juht Aavo Mölder suhtub aadressimuutusse samuti rahulikult. «Ma pole selle asjaga väga kursis, kuid olen aru saanud, et inimesed ise suurt midagi tegema ei pea,» rääkis ta. «Meil ei muutu muu kui see, et Tähtvere vald kaob aadressist ära ja selle asemele tuleb Tartu linn. Külade ja teede nimed ning majanumbrid jäävad samaks.» 

Maa-ameti andmetel on Eestis ligi 1,2 miljonit aadressi. Tänavu oktoobris-novembris muutub haldusreformi tõttu neist umbes kolmandik. 

Aadresside muutmisega ei tohiks probleeme tulla, külanimed jäävad ju alles, ütles Tähtvere vallavalitsuse registrite pidaja Inga Tartes.

Muutuvad ligi 109 000 eramaja ja 26 000 kortermaja aadressid ning 81 000 korteri aadressid, seega on teisenemas umbes 190 000 elukoha aadressi. Kui arvestada ka hooneteta ja mitteelukondlike hoonetega maaüksusi, siis muutub Eestis kokku 407 000 aadressi. 

Kas inimesed peavad ka ise midagi aadressi muutmiseks tegema? 

«Registrites ja andmebaasides ei pea inimesed ise muudatusi tegema, need teevad riigiasutused masskannetena,» vastas rahandusministeeriumi avalike suhete osakonna peaspetsialist Kristina Haavala. «Aadressimuutused toimuvad koos kohalike volikogude valimiste tulemuste jõustumisega, registriandmete muutus võib võtta paar päeva aega.» 

Ettevõtteid puudutavad muudatused tehakse tema sõnul automaatselt ning ettevõtja selle eest tasuma ei pea. Päris automaatselt ja tasuta muudatuste tegemine kõigil siiski ei käi. 

Erandeid siiski on

Maa-ameti aadressiandmete juhataja Mall Kivisalu sõnul tuleb aadresside muutumise korral mõnel juhul ettevõtjatel ja ka eraisikutel siiski tegutseda. «Rahvusvahelisi vedusid tegevad autotranspordifirmad peavad mitmesugused load uute andmetega kooskõlla viima,» ütles ta. «Rahvusvaheliste vedude jaoks vajalike dokumentide vahetuse osas on minu teada majandus- ja kommunikatisiooniministeeriumil olemas vahendeid vedude korraldajatele kulude kompenseerimiseks.» 

Kui inimesel on vaja minna autoga välismaale, eriti väljapoole Euroopa Liitu, siis on muutunud aadressi pärast mõistlik auto registreerimistunnistus ära vahetada. «Maanteeamet on öelnud, et sel juhul riigilõivu ei võeta, sest inimene ei pea maksma riikliku ümberkorralduse eest,» märkis Mall Kivisalu. 

Maanteeametist ei õnnestunud eile sellele kinnitust saada.

Seotud lood
30.10.2017 01.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto