Sisukord
Arvamus
Postimees
31.10.2017
Eesti Ida-Harju oravad kisuvad omavahel Surm madalas vees pimedal tühermaal (6) Tapa uued kasarmud said valmis Paides sunnivad vanemad poisid nooremaid vargile Kas teadsid? Volikogu esimehe koht toob presidendiga sama palga (4) Majandus Pruuli heitis Osulale bussiäris kinda (1) Välismaa Trumpi endistele nõunikele esitati süüdistus KOHALIK VAADE. USA ahistamisskandaali järelkajad viisid Ungari legendi languseni (1) PILTUUDIS: mehhiklased tähistavad surnute päeva USA uus sõjaväekopter sobiks lahinguvälja asemel ka ulmefilmi (2) Arvamus Tarmo Pikner: tule põrgu appi ehk Montesquieud oodates Juhtkiri: Palol tuleb võtta vastutus (22) Postimees 1995. aastal: Quebeci referendum: kaalul on ühtse Kanada riigi saatus Sirje Niitra: hiidlased ikka vaeslapse osas Juhan Mellik: Aasia uuringud Eestis – kas ainult masohhistidele? Märt Läänemets: Hiina jätkab muutumatul kursil (4) Kultuur Mitte ainult majandusest ehk lõbusad eksperimendid Sport Kommentaar: Flora meistritiitel – parim variant Eesti jalgpallile Tartu Bussiettevõte kahtleb, kas tasuta sõit maakonnaliinidel lisab sõitjaid (1) Arstitudengi õnnetu surm – mis oleks saanud minna teisiti? Vanas vähihaiglas kiirgusohtu polnud Maal tuleb peagi aadressiks märkida küla ja linn Ülikooli õppehoonete müük ebaõnnestus Kakskeelne konverents tõi esile Terbata tähtsuse lätlastele Voldemar Kuslap laskis Emajõelinna kalmistuile mõeldes kriitikanooli Ants Tooming: eestlaste kultuurrahvaks tõusmine on reformatsiooni vili Sirje Toomla: kaardistades kaardistamatut Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Palol tuleb võtta vastutus

2 min lugemist
Päeva karikatuur 31.10 FOTO: Urmas Nemvalts

Sõna andmine on midagi väärt vaid juhul, kui seda kellegi teise ees ka peetakse. Inimesed kujundavad oma suhtumise lubaduste andjasse vastavalt sellele, kuidas nendest kinni peetakse, ja poliitikud ei ole siinkohal erandiks. Sest iga poliitik, kes on võimul või siis pretendeerib sellele, pidevalt lubab või garanteerib midagi. Inimeste mälu on halb ja seetõttu loodabki osa poliitikuid sellele, et nende lubadused lähevad kiiresti meelest, et saaks välja tulla uutega. Samas mängib vastutus poliitiku puhul valitsemise juures juba teatud tagasiside rolli. Legendaarne Briti peaminister Winston Churchillgi on kunagi märkinud, et vastutus on võimu hinnaks.

Vähemalt peaks see ideaalis nõnda olema. Minister Urve Palo lubas kahe aasta eest riigi toetust kõigile Eesti omavalitsustele, kes on valmis ponnistama kaabli paigaldamiseks kiire internetiühenduse viimiseks maapiirkondade elanikeni. Riik pidanuks panema sellele projektile õla alla ühe kolmandiku ulatuses ehk olema omavalitsustele toeks 20 miljoni euroga.

Selle lubaduse peale olidki paljud Eestimaa vallad juba tegutsema hakanud ning interneti  maainimesteni viimiseks arvestavaid kulutusi teinud. Kuid möödunud nädalal tuli majandusministeeriumist uudis, et lairibaühenduse rajamiseks kuulutatakse välja konkurss, mis muudab kogu omavalitsuste tehtud töö ja kulutused samahästi kui asjatuks.

2014. aastal korraldas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium Urve Palo juhtimisel praamihanke, mille võitjaks olid ettearvatult riigile kuuluva Tallinna Sadama tütarfirmad. Praamihanke ümber toimunu unustati kiiresti, kuna meie ühiskonnal ei ole kombeks selliseid asju pikalt meeles hoida.

Nüüd on Urve Palo ja majandusministeerium maapiirkondadesse kiire internetiühenduse viimiseks otsustanud korraldada samasuguse konkursi, mille võitjaks on ettearvatult riigile kuuluv ettevõte ehk Elektrilevi, kellel on soov saada riigi varem lubatud 20 miljonit eurot endale.

Muidugi on omavalitsused nördinud, kuid Urve Palo ja majandusministeerium, kes on jõhkralt rikkunud nende õiguspäraseid ootusi,puiklevad vastutusest kõrvale. Palo ja ministeeriumi seisukoht on väga lihtsalt seletatuna see, et unustatagu ka nüüd kõik ära, kuna süüdlasi niikuinii ei ole.

Kuid see on infantiilne suhtumine. Otsuste tegemine euroopalikus riigis saab põhineda vaid aususel, läbipaistvusel ja isikustatud vastutusel. Loomulikult on ka poliitikud kõigest inimesed, kelle tegevust juhivad tihti ahnus, rumalus ning argus, ent tekkinud olukorras oleks kõige parem, kui Urve Palo võtaks juhtunu eest vastutuse ja astuks ministrikohalt tagasi, kuna on korduvalt tõestanud oma sobimatust sellele.

Seotud lood
30.10.2017 01.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto