Sisukord
Arvamus
Tänane leht
01.11.2017
Eesti «Oleks Eesti meile lähemal…» Noamehe surmas paarimeest julgestanud politseiniku ainus lask (64) Ratas ja Ossinovski toetavad Palo Majandus R-Kiosk kavandab uut algust Ratas ja Ossinovski toetavad Palo Tuumajaamade remont soosis Eesti Energiat Välismaa Soomes sagenevad sundabielud (2) Avdijivka elanikud: mujal kutsutakse meid separatistideks (1) Iraagi Kurdistani liider astus tagasi Saksamaa tähistas reformatsiooni alguse 500. aastapäeva Puigdemont ei tahtvatki asüüli Iraagi kurdid võivad kaotada autonoomia Arvamus Juhtkiri: surm Vabaduse väljakul (7) Tõnu Ots: ühiskond ilmutab labastumise märke (30) Vaata Postimehe Trehvunksi Postimees 1929. aastal: varguste laine maal Kalle Laanet: nulltolerants korruptsioonile! (4) Kuldar Taveter ja Tanel Kerikmäe: tehisintellekti eetilisusest ja õiguskuulekusest Priit Pullerits: miljoni needus Kultuur Ilukirjanduslik kaitsekõne nümfomaaniale? Olev Remsu: Tean, mida tähendab ütlus, et nostalgia võib tappa «Sõda»: halva tutvustuse varjus peitub suurepärane film (1) Sport Kloppi vihje: Klavan saab platsile Andres Sõbra korvpallikommentaar: autoriteetne Tiit Sokk oleks Kalev/Cramole parim valik Rally Estonia naaseb ja tahab murda 2021. aastaks MM-sarja Järelvaadatav: Saaremaa ei andnud kaotuseta meeskondade lahingus Pärnule võimalustki Kodu Kuidas varas suvilast eemal hoida? Tartu Elu Pirogovi platsil juba käib, aga tööde lõpp nihkub sügisest kevadesse Kuulutused, 1. november 2017 Vaidlus Võrtsjärve roostumise ümber ei näi vaibuvat Kaspar Koort: põhimõtted ja paljas perse Joel Ostrat: baaris vee pakkumine aitab alkoholiga piiri pidada Uus koalitsioon lubab Tartusse jalgpallihalli Kunstnik kolis Leedumaale elama ja maalis seal Tartu vaateid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: surm Vabaduse väljakul

2 min lugemist
Politsei tulistas Tallinnas Vabaduse väljakul noaga vehkinud meest. FOTO: Liis Treimann

Politseiniku kuulist hukkunu juhtum Tallinnas Vabaduse väljakul tõstatab kaks keskset küsimust. Esiteks, mis üldse ajendas inimest päise päeva ajal südalinnas kahe noaga vehkides ringi kõndima? Teiseks, kas tulirelva kasutamine ründaja peatamiseks oli õigustatud või mitte?

Võimalik, et esimesele küsimusele ei saa me kunagi täit vastust. Oht inimeste elule ja tervisele oli asjaolusid arvestades kahtlemata olemas – meenutagem siinkohal kasvõi augustikuist tragöödiat Soomes Turus, kus noarünnakus hukkus kaks ja sai vigastada kaheksa inimest. Teisele küsimusele annab lähtuvalt kehtivast seadusest vastuse ametkondlik juurdlus, mille tulemustega avalik arvamus ei pruugi nõustuda. Kui faktide edastamine pole piisavalt läbipaistev.

Nägime, et politsei tegutses kiiresti ja otsustavalt ning avalikkust informeeriti sündmusest jooksvalt. Täpselt ja põhjalikult tuleks avalikkust teavitada ka täiendavate asjaolude selgumisel. Sisejulgeoleku eest vastutajad peaksid tegema omalt poolt kõik selguse huvides, et ühiskonna tervis ja üldine turvatunne võimalikult vähe kannataks. Et targutajatel oleks võimalikult vähe ainest targutamiseks. Vandenõuteoreetikute suid ei suuda niikuinii keegi sulgeda.

Küsigem ka, millised on politseipatrullide erivahendid (ka üldjuhul mittetapvad, nagu elektrišokirelv või teenistuskoer), kas neid on piisavalt või peaks neid olema rohkem? On selge, et inimelu säästmine peab olema prioriteet – erivahendid võetakse kasutusele siis, kui teisiti enam ei saa.

Vabaduse väljaku puhul pole tegemist lihtsalt avaliku ruumiga – Vabaduse väljak on avalik ruum kõige otsesemas mõttes. Pealinna ja riigi esindusväljak. Iga sündmus, mis seal aset leiab, omandab sümboolse tähendusjõu. Vabaduse väljakul lendu lastud sõna kajab vastu üle riigi; relvaga kaaskodanike ähvardamine mõjub ähvardusena riigile; politsei toimetulek mõjutab usku turvatundesse.

Pühendunud kriitikute maailm on lihtne, neil on alati õigus. Kui politsei kasutab jõudu, öeldakse: «Appi, politseiriik!» Kui politsei jõudu ei kasuta, hädaldatakse, et politsei ei suuda meid kaitsta. Kui aga kriitikuid mustvalge suhtumise eest kritiseerida, siis ütlevad nood, et korrakaitsjail pole õiget väljaõpet.

Kuid suurem osa neist kriitikuist ei seisa kunagi vastamisi nugadega relvastatud hullunud tegelasega ega pea sekundi murdosa jooksul otsustama, õlgadel lasumas vastutus mitte ainult iseenda ega isegi konkreetse juhtumi lahendamise, vaid kogu riigi turvatunde eest. Erivahendi kasutamine avalikus kohas tähendab alati riski võtmist. See koorem pole kerge kanda. Me keegi ei tea, mis oleks juhtunud siis, kui kaaslast julgestanud paarimees poleks teinud tabavat lasku.

Seotud lood
31.10.2017 02.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto