Sisukord
Arvamus
Postimees
01.11.2017
Eesti «Oleks Eesti meile lähemal…» Noamehe surmas paarimeest julgestanud politseiniku ainus lask (64) Ratas ja Ossinovski toetavad Palo Majandus R-Kiosk kavandab uut algust Ratas ja Ossinovski toetavad Palo Tuumajaamade remont soosis Eesti Energiat Välismaa Soomes sagenevad sundabielud (2) Avdijivka elanikud: mujal kutsutakse meid separatistideks (1) Iraagi Kurdistani liider astus tagasi Saksamaa tähistas reformatsiooni alguse 500. aastapäeva Puigdemont ei tahtvatki asüüli Iraagi kurdid võivad kaotada autonoomia Arvamus Juhtkiri: surm Vabaduse väljakul (7) Tõnu Ots: ühiskond ilmutab labastumise märke (30) Vaata Postimehe Trehvunksi Postimees 1929. aastal: varguste laine maal Kalle Laanet: nulltolerants korruptsioonile! (4) Kuldar Taveter ja Tanel Kerikmäe: tehisintellekti eetilisusest ja õiguskuulekusest Priit Pullerits: miljoni needus Kultuur Ilukirjanduslik kaitsekõne nümfomaaniale? Olev Remsu: Tean, mida tähendab ütlus, et nostalgia võib tappa «Sõda»: halva tutvustuse varjus peitub suurepärane film (1) Sport Kloppi vihje: Klavan saab platsile Andres Sõbra korvpallikommentaar: autoriteetne Tiit Sokk oleks Kalev/Cramole parim valik Rally Estonia naaseb ja tahab murda 2021. aastaks MM-sarja Järelvaadatav: Saaremaa ei andnud kaotuseta meeskondade lahingus Pärnule võimalustki Kodu Kuidas varas suvilast eemal hoida? Tartu Elu Pirogovi platsil juba käib, aga tööde lõpp nihkub sügisest kevadesse Kuulutused, 1. november 2017 Vaidlus Võrtsjärve roostumise ümber ei näi vaibuvat Kaspar Koort: põhimõtted ja paljas perse Joel Ostrat: baaris vee pakkumine aitab alkoholiga piiri pidada Uus koalitsioon lubab Tartusse jalgpallihalli Kunstnik kolis Leedumaale elama ja maalis seal Tartu vaateid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Joel Ostrat: baaris vee pakkumine aitab alkoholiga piiri pidada

2 min lugemist
FOTO: Margus Ansu

Ligi paarkümmend Tartu baari ja söögikohta võtsid osa äsja lõppenud kampaaniast «Kui võtad, võta vett vahele», mille eesmärk oli edendada vastutustundlikku ja teadlikku alkoholikultuuri Eestis ning vähendada alkoholi liigtarbimisest tekkivaid kahjusid.

Alkoholitootjate ja maaletoojate liidu algatatud kampaaniaga liitumisel said baarid ja toidukohad märgise «Siin tarbitakse targalt 2017», mille kohaselt nõustusid baarid ja toidukohad pakkuma klientidele alkoholi kõrvale joogivett tasuta.

Kuigi nii mõnigi baaripidaja võis liikumisega esialgu mitte kaasa minna kartuses kaotada käivet, on vee joomine baarides peagi nii elementaarne, et baaridel on raske seda tava eirata. 

Tasuta joogivee pakkumine alkoholi kõrvale on meie ühiskonnas teedrajav samm.

On rõõm näha, et nii Tartus kui ka mujal Eestis astuvad baarid, kohvikud ja restoranid üha enam vastutustundliku alkoholitarbimise toetamise teele. Juba praegu oskavad paljud kliendid tasuta joogivett küsida ja baarid seda pakkuda. On vaid aja küsimus, mil see positiivne suund muutub valdavaks.

Vee pakkumine võimaldab meelde tuletada, kuidas juua mõistlikumalt ja mõõdukamalt.

Iga väikegi muutus või liigutus mõtlemise poole, et alkoholitarbimine saab olla mõistlik ja intelligentne tegevus, teeb meid paremaks.

Baaris on lihtne ennast unustada ja harjumus on juba selline, et seal istudes peab pudel või klaas käes olema – see ongi aga koht, kus inimene võib kergesti eksida ja tarbida alkoholi rohkem, kui tahaks või mõistlik on.

Vesi aitab tunda end hommikul pärast pidu tervema ja energilisemana. Vee joomine alkoholi vahele tähendab, et oled värskem, päev on helgem, jõuad kõike teha ning ka järgmist päeva nautida. Selleks ei tohiks aga õhtu jooksul tarbitud alkoholikogus olla kunagi suurem kui joodud veekogus. Pidu ei jää seetõttu pidamata, mitte midagi ei jää tegemata!

Lisaks organismi vedelikupuuduse leevendamisele tähendab vee joomine väikest pausi, mille käigus saab tunnetada piiri ja otsustada, kas on ikkagi soovi juua järgmine klaas alkohoolset jooki või mitte. 

Baaris on lihtne ennast unustada ja harjumus on juba selline, et seal istudes peab pudel või klaas käes olema – see ongi aga koht, kus inimene võib kergesti eksida ja tarbida alkoholi rohkem, kui tahaks või mõistlik on.

Ei tohi olla nii, et alkoholi joome ainult selleks, et purju jääda. Soovin, et alkoholi tarbitaks kultuursemalt ehk mõõdukamalt ja seda nautides. Hindan kõrgelt baarmeneid, kes märkavad vajaduse korral piirata kliendi alkoholitarbimist. 

Seotud lood
31.10.2017 02.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto