Sisukord
AK
Postimees
04.11.2017
Eesti Saksamaalt naasnud pagulaspere alustas teist korda nullist (43) Eestist on saanud tõeline karukants (4) Vägistaja pääses kohtus lepitusmenetlusega (2) Novembri avapäev tõi talle Väikelapse trauma viis 68 aasta taguse loo lahenduseni (8) Välismaa Terrorismi jäljed viivad Usbekistani Arvamus Roheline välk selgest taevast (1) Juhtkiri: mis toimub, korruptsioonitõrje «Hr. Aeg»? (9) Meistrite liiga – tehtud! E-riigi pea (2) Agaate Antson: häma vastutusest ei vabasta Kataloonia president (2) Postimees 1910. aastal: krahv Leo Tolstoi põgenemine kodust Taavi Minnik: vanakesel Marxil oli siiski õigus (20) EKI keelekool: Nõukogude võim Kultuur Verine Barbie ei lähe Kenile külla EKI keelekool: Nõukogude võim Filmiarvustus «Pahad emmed 2: Jõulud»: nilbevõitu jõulujuust ja 121 vägisõna Helesinised moemuljed Riiast Kõige suurema kirjanduse poole minnes Sport Võitlus, mis muudab maailmapilti Venelased asusid ROKi süüdistama ja ähvardama Joosep Susi: kehakultuuriline kasvatus Tarbija Novembrikuu ostukorvi võrdlus: sõltuvalt poest võib säästa ligi kümme eurot (1) AK Vaikne revolutsioon? Oktoobrirevolutsiooni kujutamine eesti kunstis Juurika viimane veerg Volodja Uljanovi deheroiseerimine (2) Juurikas: Vana pärslase nutulaul Juurikas: Universumit pole olemas (1) Suur Oktoober kui nõukoguliku kunsti kohustuslik juhtmotiiv (3) Oktoobrirevolutsioon ning Eesti ja eestlased (7) Peeter Langovitsi tagasivaade: Oktoobripüha rongkäigus (13) Vene ajaloolane: Lenin tahtis Venemaale kätte maksta (4) Taavi Minnik: vanakesel Marxil oli siiski õigus (20) Arter Kuulus spordiarst loob klaverimuusikat Neli musketäri VAT Teatri loojad: inimesed on kõige tähtsamad, kõike muud saab asendada Soome ja Eesti 100 hetke Eesti mees võitles öö otsa Vaikses ookeanis (1) Roald Johannson: Eesti inimesi huvitab ennekõike äng (2) Skandaalide vabrik (2) Pirita purjekeskuse peremees, maskott Vigri – Eesti kõige kuulsam hüljes Meestemagnet Matilda Helesinised moemuljed Riiast Filmiarvustus «Pahad emmed 2: Jõulud»: nilbevõitu jõulujuust ja 121 vägisõna Supp nagu pillerkaar Tiina Park: palverännaku inimesed Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Langovitsi tagasivaade: Oktoobripüha rongkäigus

2 min lugemist
Peeter Langovitsi tagasivaade: Oktoobripüha rongkäigus 1979. aastal Tallinnas FOTO: Peeter Langovits

Nõukogude ajal korraldati kaks korda aastas tribüünidega rongkäik: töörahva pühal, 1. mail ja Oktoobrirevolutsiooni aastapäeval, 7. novembril. Leidsin oma arhiivist kaadreid oktoobripüha tähistamisest Tallinnas aastal 1979. See oli aeg, kui nõukogude ühiskonnas süvenes seisak ja Eestis aeti sihikindlat venestamispoliitikat. Moskva olümpia Tallinna purjeregati objektide ehitamiseks toodi siia ohtralt tööjõudu teistest liiduvabariikidest.

Tellijale Tellijale

1979. aasta oktoobris olid parimad ettevõtted juba jõudnud aastaplaani täita ning raporteerisid oma töövõitudest parteile ja valitsusele. Ülistati Suurt Oktoobrit, mis avas inimkonnale uue ajastu. Tagasi vaadates tundub kõik see jutt irooniana.

Osavõtt rongkäigust oli muutunud iga nõukogude töötaja kohustuseks, mida täideti samasuguse rutiiniga kui tollast valimisõigustki. Tuima näoga lepiti olukorraga. Demonstratsioonist osavõtt oli samuti kohustuslik kooliõpilastele. Rongkäigust kujunes ühine kevadine/sügisene jalutuskäik värskes õhus, kus poliitikast ei räägitud. Marssimas käidi tihti perekonniti, kui just amet ei nõudnud eri asutuste kolonnis olemist. Rahvale jagati välja plakatid ja loosungid, mille sisu paljudele korda ei läinud. Armastati koos rüübata kaasavõetud kangemat kraami ja pärast jalutuskäiku mindi ühiselt edasi aega veetma. Kohvikute ja restoranide uste taga olid pikad järjekorrad.

03.11.2017 06.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto