N, 11.08.2022

Peeter Langovitsi tagasivaade: Oktoobripüha rongkäigus

Peeter Langovits
, fotograaf
Peeter Langovitsi tagasivaade: Oktoobripüha rongkäigus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 13
Peeter Langovitsi tagasivaade: Oktoobripüha rongkäigus 1979. aastal Tallinnas
Peeter Langovitsi tagasivaade: Oktoobripüha rongkäigus 1979. aastal Tallinnas Foto: Peeter Langovits

Nõukogude ajal korraldati kaks korda aastas tribüünidega rongkäik: töörahva pühal, 1. mail ja Oktoobrirevolutsiooni aastapäeval, 7. novembril. Leidsin oma arhiivist kaadreid oktoobripüha tähistamisest Tallinnas aastal 1979. See oli aeg, kui nõukogude ühiskonnas süvenes seisak ja Eestis aeti sihikindlat venestamispoliitikat. Moskva olümpia Tallinna purjeregati objektide ehitamiseks toodi siia ohtralt tööjõudu teistest liiduvabariikidest.

1979. aasta oktoobris olid parimad ettevõtted juba jõudnud aastaplaani täita ning raporteerisid oma töövõitudest parteile ja valitsusele. Ülistati Suurt Oktoobrit, mis avas inimkonnale uue ajastu. Tagasi vaadates tundub kõik see jutt irooniana.

Osavõtt rongkäigust oli muutunud iga nõukogude töötaja kohustuseks, mida täideti samasuguse rutiiniga kui tollast valimisõigustki. Tuima näoga lepiti olukorraga. Demonstratsioonist osavõtt oli samuti kohustuslik kooliõpilastele. Rongkäigust kujunes ühine kevadine/sügisene jalutuskäik värskes õhus, kus poliitikast ei räägitud. Marssimas käidi tihti perekonniti, kui just amet ei nõudnud eri asutuste kolonnis olemist. Rahvale jagati välja plakatid ja loosungid, mille sisu paljudele korda ei läinud. Armastati koos rüübata kaasavõetud kangemat kraami ja pärast jalutuskäiku mindi ühiselt edasi aega veetma. Kohvikute ja restoranide uste taga olid pikad järjekorrad.

Tagasi üles