Sisukord
Arvamus
Postimees
03.11.2017
Eesti Kurikuulus Odessa-Mama ei näi väsivat (7) Lõuna-Eesti Postimees otsib lõunaeestlaste vahel ühisosa ID-kaartide sertifikaatide sulgemise aeg on veel teadmata Pärnamäe kalmistul mälestati omasteta lahkunuid Roheliste parteide hookuspookus Uus volikogu valis endale juhid Majandus Tesla raha põleb Tööandjad otsivad liiga ideaalseid töötajaid (4) Välismaa Ajalooline pelgus pärsib Läti arengut Puigdemont külvab pingeid Belgia valitsuses (1) Katalaani eksministrid saadeti kohtust trellide taha (1) Arvamus Analüüs Tallinna volikogust: me ei valinud ju neid?! (25) Ahto Lobjakas: Izmailova & Co kui korruptsiooni viigileht (21) Juhtkiri: Tallinna Keskerakonna ja kaasamise abilinnapea (12) Henrik Roonemaa: kõik saab varsti korda (9) Postimees 1936. aastal: kaugenägemine avati Margus Mets: Lõuna-Eesti Postimees Peeter Espak: vasakintellektualismi diktaat on määratud taanduma (13) Kultuur Filmimaagia seletamine tavalisele inimesele Kultuuri lühid Sport Eesti võidusõitja kihutab 34 miljoni hiinlase ees Otepää MK-etapil tehakse talispordiajalugu Tallinn Uus volikogu valis endale juhid Tartu Täistuubitud bussid vihastavad reisijaid, linnal kiiret lahendust pole (3) Marjustini maandumine. Viiendale noorusele järgneb mahalaadimine (6) Alamõõdulise kala püüdja peab riigile maksma 100 000 eurot (1) Tartust lendajad tahaksid otse ka Stockholmi, Riiga ja Kopenhaagenisse (1) Teadlaste armee kergitas Tartu muumiatelt saladuseloori Beebi Kristjan sai kingiks heliseva võlukepikese Kunstnik improviseerib linna kaardiga Jooksumaraton viib ööpimeduses seiklema Meelelahutus Koomiks Sudoku

Margus Mets: Lõuna-Eesti Postimees

2 min lugemist
Margus Mets FOTO: Mihkel Maripuu

Tänasest hakkab Lõuna-Eestis ilmuma Lõuna-Eesti Postimees. Oleme seisukohal, et Lõuna-Eesti jagamine nõukogude ajal Põlva, Võru ja Valga maakonnaks ei arvestanud inimeste tegelikke kogukonnasuhteid ega ka kunagisi kihelkonnapiire.

Praegusajal on tavaline, et elatakse ühes, aga tööl või koolis käiakse naabermaakonnas. Otepäälased pole ennast kunagi päris valgamaalasteks pidanud. Setode pikk ja visa iseseisvusvõitlus Põlva ja Võru keskvõimuga lõppes vaba Setomaa valla loomisega. Kes ei tea, siis ajalooline Setomaa oli siiani poolitatud kahe maakonna vahel.

Maavalitsused saadetakse 1. jaanuariks laiali. Seega muutuvad maakondlikud piirid edaspidi veelgi vähemtähtsaks. Uutele suurtele valdadele pole oluline, millise maakonna alla need paberil kuuluvad.

Nende oma ego ja identiteet on senisest oluliselt suurem. Lõuna-Eesti koosneb edaspidi 11 mõjuvõimsast ja isepäisest omavalitsusest: Otepää, Tõrva, Valga, Räpina, Põlva, Kanepi, Võru vald, Võru linn, Rõuge, Antsla ja Setomaa. Seto vanemate kogu peavanem Aarne Hõrn ütleb tänases Lõuna-Eesti Postimehes ambitsioonikalt, et Setomaast endast võiks maakond saada.

Uurides Lõuna-Eesti kaugemat ajalugu ja kaarte, jõudsime järeldusele, et just seda osa Eestist on ajaloos kõige rohkem ümberjagatud. Mitu korda on üritatud olla ka tervik, mis koosneks väiksematest kildudest.

Lembitu aegadel laius siin lühikest aega Ugandi maakond, mis läänest piirnes Sakalaga, idast Novgorodimaaga ja lõunast latgalite maaga. Põhjast kuulus Ugandile ka suur osa Tartumaast. Stalini ajal tekitati siia käsukorras mõneks ajaks Tartu oblast.

Käime ajaga kaasas ja lähtume sellest, et Lõuna-Eesti on  tulevikus regionaalne tervik, mis koosneb omanäolistest etnilistest ja isemõtlevatest kogukondadest. Ja just sellisele põnevale kooslusele tahame teha väärilist ajalehte nii paberil kui ka veebis.

Jäädes enesekriitiliseks, väidan, et nii võimast meediumi pole Lõuna-Eestis kunagi levinud. Lõuna-Eesti Postimehest saab oma piirkonna kõige operatiivsem  ja nüüdisaegsem uudistekanal nii paberil kui ka veebis. Tänase lehe tiraaž on koguni 20 000.

Paberil ilmub leht esmaspäeval, kolmapäeval ja reedel. Veebis kajastame Lõuna-Eestis toimuvat pidevalt ehk n-ö 24/7. Just  tipptasemel tehnoloogiale toetuv veebileht annab võimaluse edastada Lõuna-Eesti mis tahes paigast ka videoid ja otseülekandeid. Kas siit areneb välja ka Lõuna-Eesti televisioon, näitab aeg.

Soovitan mujalgi Eestis aeg-ajalt sisestada oma arvutisse või telefoni veebiaadress lounapostimees.ee. Saate ehk mõne idee, kuidas võiksite oma vabu päevi veeta etniliselt ja looduslikult nii erilises paigas.

Soovime olla ka Lõuna-Eesti kogukondade ja arvamusliidrite arvamusplats. Arutleme piirideüleselt selle üle, mis teeb Lõuna-Eesti hinnatud elukohaks – haridus, arstiabi, töökohad ja etnokultuur. Kindlasti kiikame aeg-ajalt ka piiri taha, Venemaale ja Lätti.

____________________________________________

Margus Mets on Eesti Meedia printmeedia arendusjuht

Seotud lood
02.11.2017 04.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto