Sisukord
Arter
Postimees
04.11.2017
Eesti Saksamaalt naasnud pagulaspere alustas teist korda nullist (43) Eestist on saanud tõeline karukants (4) Vägistaja pääses kohtus lepitusmenetlusega (2) Novembri avapäev tõi talle Väikelapse trauma viis 68 aasta taguse loo lahenduseni (8) Välismaa Terrorismi jäljed viivad Usbekistani Arvamus Roheline välk selgest taevast (1) Juhtkiri: mis toimub, korruptsioonitõrje «Hr. Aeg»? (9) Meistrite liiga – tehtud! E-riigi pea (2) Agaate Antson: häma vastutusest ei vabasta Kataloonia president (2) Postimees 1910. aastal: krahv Leo Tolstoi põgenemine kodust Taavi Minnik: vanakesel Marxil oli siiski õigus (20) EKI keelekool: Nõukogude võim Kultuur Verine Barbie ei lähe Kenile külla EKI keelekool: Nõukogude võim Filmiarvustus «Pahad emmed 2: Jõulud»: nilbevõitu jõulujuust ja 121 vägisõna Helesinised moemuljed Riiast Kõige suurema kirjanduse poole minnes Sport Võitlus, mis muudab maailmapilti Venelased asusid ROKi süüdistama ja ähvardama Joosep Susi: kehakultuuriline kasvatus Tarbija Novembrikuu ostukorvi võrdlus: sõltuvalt poest võib säästa ligi kümme eurot (1) AK Vaikne revolutsioon? Oktoobrirevolutsiooni kujutamine eesti kunstis Juurika viimane veerg Volodja Uljanovi deheroiseerimine (2) Juurikas: Vana pärslase nutulaul Juurikas: Universumit pole olemas (1) Suur Oktoober kui nõukoguliku kunsti kohustuslik juhtmotiiv (3) Oktoobrirevolutsioon ning Eesti ja eestlased (7) Peeter Langovitsi tagasivaade: Oktoobripüha rongkäigus (13) Vene ajaloolane: Lenin tahtis Venemaale kätte maksta (4) Taavi Minnik: vanakesel Marxil oli siiski õigus (20) Arter Kuulus spordiarst loob klaverimuusikat Neli musketäri VAT Teatri loojad: inimesed on kõige tähtsamad, kõike muud saab asendada Soome ja Eesti 100 hetke Eesti mees võitles öö otsa Vaikses ookeanis (1) Roald Johannson: Eesti inimesi huvitab ennekõike äng (2) Skandaalide vabrik (2) Pirita purjekeskuse peremees, maskott Vigri – Eesti kõige kuulsam hüljes Meestemagnet Matilda Helesinised moemuljed Riiast Filmiarvustus «Pahad emmed 2: Jõulud»: nilbevõitu jõulujuust ja 121 vägisõna Supp nagu pillerkaar Tiina Park: palverännaku inimesed Meelelahutus Koomiks Sudoku

Skandaalide vabrik

7 min lugemist
  • Raske on hoiduda järeldusest, et ERR on kõige skandaalsem asutus terves Eestis.
  • Löögi alla sattunud ekraaninäod võivad arvestada rahva toetuse ja poolehoiuga.
  • Vastupidiselt tavaarvamusele ei ole enamik teletöötajaid paksu nahaga.
  • Aegade jooksul on ERRis tehtud isegi endiste juhtide sõnul mitmeid juhtimisvigu.
Eesti Rahvusringhäälingu nõukogu valimas selle aasta algul ERRile uut juhti. Võitjaks tuli Erik Roose. FOTO: Eero Vabamägi

Eesti Rahvusringhääling on pikkade aastatega tootnud pika rea sensatsioonilisi konfliktilugusid. Paraku ikka ja jälle iseendast. Huvitav, miks? Ja mis teeks sellele enese hävitamisele lõpu?

Tellijale Tellijale

Kui Erik Roose viis kuud tagasi Eesti rahvusringhäälingu juhi koha sisse võttis, polnud tal tavaloogikast lähtudes põhjust oodata ega peljata, et elu peagi kõrvetavalt tuliseks pöörab. Esiteks: kahe kümnendi kestel oli ta saanud erameedias, nii Eesti Ekspressis, Postimehes kui ka Eesti Meedias kõva karastuse, kuidas igasugustele rünnakutele, tulgu need omanike või töötajate leerist, vankumatult vastu seista. Ja teiseks: avalik-õiguslikus ringhäälingus peaks asjad käima eraäriga võrreldes ikka vaiksemalt ja rahulikumalt – kas või seepärast, et pole tarvis hommikust õhtuni muretseda, mismoodi kasumit teenida.

Aga Roose ei läinud ERRi lihtsalt juhtima. Tal oli plaan, mida teha ja muuta. Õigemini, tolle plaani, täpsemalt kuueleheküljelise visiooni põhjal ta juhikonkursi võitiski. Keskseks punktiks tema visioonis oli tõdemus, et meediamaastik on muutunud, et meedia tarbimine on muutunud, ja kui ERR end nondest muutustest lähtudes ei muuda – ei hakka vaagima, mida teha varasemast teisiti ja paremini ja tõhusamalt –, hakkab varem või hiljem koitma tume tulevik. Otse öeldes: ERRi tähtsus ja mõju hakkab Eestis kahanema.

«Meil pole õigust eeldada, et vaataja on ühendatud meie külge käeraudadega, ja kui igal pool toimuvad muutused, siis meid need ei huvita,» ütleb Roose.

Üks nüüdne juht tunnistab, et osa inimesi ei haaraks ilmselt sõna «juht» kuuldes mitte üksnes revolvri, vaid lausa bazooka, granaadiheitja.

Roose reformiplaanid – või vähemasti see, kuidas need ERRi töötajate kõrvu jõudsid – lõid rahvusringhäälingu kihama. Plahvatus kärgatas aga siis, kui «Aktuaalse kaamera», ETV kroonijuveelisaate uudistelugeja Kadri Hinrikus, alati tasakaalukas ja väärikas, sai kolm nädalat tagasi koondamisteate. ERRis toimuv muutus seejärel üldrahvaliku, valdavalt kriitilise arutelu aineks.

Äsjane plahvatus seoses «AKga» pole kaugeltki esimene kord, kui ERR, mis peaks vahendama uudiseid, tekitab ise enda kohta uudiseid. Ja mitte vähe. Ja mitte positiivseid. Võtke Vikipeedias lahti Eesti Rahvusringhäälingule pühendatud artikkel ning te veendute oma silmaga, et selle lõpus juhib enamik allikaviiteid ERRi suhtes kriitiliste meediakajastusteni. Noid on kümneid: «ERR jättis Jaanus Nõgisto tööst ilma», «ERRi juht võttis ilma konkursita tööle oma venna», «ERRi Tartu juht kaotab koha», «ERRi uus maja pälvis taas kriitikat», «Teeneka raadiotoimetaja koondamine paneb kultuuriinimesed mässama», jne, jne. Ja too loend ei hõlma kaugeltki kõiki poleemilisi sündmusi, näiteks sporditoimetuse juhi Marko Kaljuveeri ja ERRi juhatuse liikme Hanno Tombergi lahkumist suure meediakära saatel kolm aastat tagasi.

Kõrvaltvaatajal on raske hoiduda järeldusest, et ERR on kõige skandaalsem asutus terves Eestis.

ERRi juht Erik Roose. FOTO: Peeter Langovits

Töötajate suur võim

Rahvusringhäälingu traagika, mis alalõpmata skandaale tekitab, seisneb selles, et pingeallikad on sellesse lausa geneetiliselt kodeeritud. Seal põimuvad ja põrkuvad looming ja poliitika, kunst ja tehnoloogia, vastutus ja vabadus, tegijate egod ja rahalised piirid. Lühidalt: tegemist on kõike muud kui traditsioonilise ettevõttega.

03.11.2017 06.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto