Sisukord
Arvamus
Postimees
04.11.2017
Eesti Saksamaalt naasnud pagulaspere alustas teist korda nullist (43) Eestist on saanud tõeline karukants (4) Vägistaja pääses kohtus lepitusmenetlusega (2) Novembri avapäev tõi talle Väikelapse trauma viis 68 aasta taguse loo lahenduseni (8) Välismaa Terrorismi jäljed viivad Usbekistani Arvamus Roheline välk selgest taevast (1) Juhtkiri: mis toimub, korruptsioonitõrje «Hr. Aeg»? (9) Meistrite liiga – tehtud! E-riigi pea (2) Agaate Antson: häma vastutusest ei vabasta Kataloonia president (2) Postimees 1910. aastal: krahv Leo Tolstoi põgenemine kodust Taavi Minnik: vanakesel Marxil oli siiski õigus (20) EKI keelekool: Nõukogude võim Kultuur Verine Barbie ei lähe Kenile külla EKI keelekool: Nõukogude võim Filmiarvustus «Pahad emmed 2: Jõulud»: nilbevõitu jõulujuust ja 121 vägisõna Helesinised moemuljed Riiast Kõige suurema kirjanduse poole minnes Sport Võitlus, mis muudab maailmapilti Venelased asusid ROKi süüdistama ja ähvardama Joosep Susi: kehakultuuriline kasvatus Tarbija Novembrikuu ostukorvi võrdlus: sõltuvalt poest võib säästa ligi kümme eurot (1) AK Vaikne revolutsioon? Oktoobrirevolutsiooni kujutamine eesti kunstis Juurika viimane veerg Volodja Uljanovi deheroiseerimine (2) Juurikas: Vana pärslase nutulaul Juurikas: Universumit pole olemas (1) Suur Oktoober kui nõukoguliku kunsti kohustuslik juhtmotiiv (3) Oktoobrirevolutsioon ning Eesti ja eestlased (7) Peeter Langovitsi tagasivaade: Oktoobripüha rongkäigus (13) Vene ajaloolane: Lenin tahtis Venemaale kätte maksta (4) Taavi Minnik: vanakesel Marxil oli siiski õigus (20) Arter Kuulus spordiarst loob klaverimuusikat Neli musketäri VAT Teatri loojad: inimesed on kõige tähtsamad, kõike muud saab asendada Soome ja Eesti 100 hetke Eesti mees võitles öö otsa Vaikses ookeanis (1) Roald Johannson: Eesti inimesi huvitab ennekõike äng (2) Skandaalide vabrik (2) Pirita purjekeskuse peremees, maskott Vigri – Eesti kõige kuulsam hüljes Meestemagnet Matilda Helesinised moemuljed Riiast Filmiarvustus «Pahad emmed 2: Jõulud»: nilbevõitu jõulujuust ja 121 vägisõna Supp nagu pillerkaar Tiina Park: palverännaku inimesed Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1910. aastal: krahv Leo Tolstoi põgenemine kodust

1 min lugemist
PM 4.11.1910 FOTO: Digiteeritud eesti ajalehed / dea.nlib.ee

Leo Tolstoi on, nagu lühikestest lehes ilmunud teadetest kuulsime, ootamata järsku oma perekonna maha jätnud ja kodust ära läinud.

Kaasa võtnud on ta ainult tohtri Makovetski, oma tulise austaja, kes mõne aja eest Tolstoid Jasnaja Poljanasse vaatama sõitis, tema isikust ja õpetusest nii vaimustusse sai, et ta oma suure praktika ja sissetuleku maha jättis ja terve oma elu Tolstoi tervise ravitsemisele pühendas.

Tolstoi sõitis esiti hobusega raudteejaama, võttis säält kolmanda klassi pileti omale ja tohtrile, sõitis töölistega täistuubitud vagunis kuni Koselski linna ligidale Optima kloostrisse. Võõraste vastuvõtja munga käest küsis ta: «Mihail, võib olla minu külaskäik ei meeldi sulle? Ma olen kiriku poolt väljaheidetud Leo Tolstoi.» «Meie rõõmustame iga tuleja üle,» vastas munk.

Optima kloostrist sõitis Tolstoi hommikul tohtri ja tütre Aleksandra seltsis, kes temale järele oli sõitnud, naiskloostrisse, kus tema õde on nunnaks. Sääl oli ta üle öö ja sõitis siis jälle raudteega edasi.

Teel jäi ta haigeks ja pidi Astapovo jaamas rongist välja minema. Sääl jaamas on ta viimaste teadete järele raskesti haige, 40 kraadi palavikuga. Perekond on Jasnaja Poljanasse temale järele sõitnud.

Nii on lühidalt asja käik. Küsimine on, mis sundis kuulsat, varsti 83-aastast kirjanikku sellele sammule? Kes Leo Tolstoi õpetust ja tema isikut ligemalt tunneb, sellele ei ole tema kodust põgenemine ootamata uudiseks. /…/

4.11.1910

Seotud lood
    03.11.2017 06.11.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto